Oʻzbekiston Futbol Federatsiyasi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oʻzbekiston Futbol Federatsiyasi
Dyscypliny

piłka nożna

Data założenia

1946

Prezes

Abdulsalom Azizov

Siedziba

Taszkent

Członkostwo
FIFA

od 1994

AFC

od 1994

Prowadzone kadry
Kadry mężczyzn

piłka nożna
futsal

Strona internetowa

Oʻzbekiston Futbol Federatsiyasi – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Uzbekistanu, będący jedynym prawnym reprezentantem uzbeckiej piłki nożnej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Siedziba związku mieści się w Taszkencie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jedna z pierwszych drużyn piłkarskich powstała w 1912 roku w Ferganie, zaraz potem powstały ośrodki w Samarkandzie, Taszkencie, Andiżanie i Namanganie. W połowie lat 20. zaczęto już rozgrywać zawody o mistrzostwo Republiki Uzbekistanu. W roku 1928 powstała reprezentacja kraju, która wzięła udział w moskiewskiej spartakiadzie. W 1938 Kluby z Taszkentu: Dinamo, Spartak i Lokomotiv startują w rozgrywkach o puchar ZSRR (klasa rozgrywkowa B).

Związek powstał w 1946 roku w ówczesnej Uzbeckiej SRR jako oddział Związku Piłki Nożnej ZSRR.

W roku 1956 powstaje klub Paxtakor Taszkent i zaczyna się nowa era w historii uzbeckiego futbolu. W 1962 i 1982 roku Paxtakor zakończył sezon na 6. miejscu w wyższej lidze (ekstraklasa) ZSRR, a w 1968 był finalistą Pucharu Związku Radzieckiego. W wyższej lidze krótko występowały też takie drużyny, jak: Buston Dżizzak, Neftchiannik Fergana (dziś: Neftczi Fergana), Navbahor Namangan czy Dinamo Samarkanda. Paxtakor do dziś pozostał czołowym klubem Uzbekistanu i seryjnie zdobywa mistrzostwa kraju.

W 1993 poprzez głosowanie zdecydowano o przystąpieniu niepodległego Uzbekistanu do Piłkarskiej Federacji Azji (AFC). Najpierw był członkiem asocjacyjnym, a w 1994 oficjalnie przystąpił do AFC oraz FIFA. Chociaż Federacja Piłkarska Uzbekistanu została przyjęta do FIFA i AFC w 1994 roku, reprezentacja Uzbekistanu mogła grać mecze międzynarodowe pod auspicjami FIFA od 1992 roku. W 2000 roku futsalowa reprezentacja Uzbekistanu zajęła 2. miejsce w mistrzostwach Azji, a w 2002 roku reprezentacja młodzieżowa (under 20) wywalczyła prawo startu w mistrzostwach świata.

W rozgrywkach 1. ligi Uzbekistanu (Oliy Liga) uczestniczy 16 drużyn, natomiast w 2.lidze gra 15 drużyn.

Do roku 2009 Uzbecki Związek Piłki Nożnej sterował wszystkimi rozgrywkami piłki nożnej, w tym turniejami reprezentacji i mistrzostw Uzbekistanu. Ale w 2009 roku w Uzbekistanie została stworzona inna organizacja piłkarska – Profesjonalna Liga Futbolu Uzbekistanu (PFL Uzbekistanu), która rozpoczęła zarządzać i kontrolować Mistrzostwa Uzbekistanu, pozostawiając Federacji Piłki Nożnej kontrolować jedynie narodowe reprezentacje Uzbekistanu różnych kategorii wiekowych. Jednocześnie, PFL Uzbekistanu jest podrzędna w stosunku do Federacji Piłkarskiej Uzbekistanu.

Od 2006 Prezydentem związku jest Mirabror Usmanov[1].

Prezesowie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]