Oʻzbekiston Futbol Federatsiyasi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uzbecki Związek Piłki Nożnej
Rok założenia 1946
Członkostwo w FIFA 1994
Członkostwo w AFC 1994
Prezes Mirabror Usmanov
Trener kadry A Samvel Babayan
Strona związku

Uzbecki Związek Piłki Nożnej (uzb. Oʻzbekiston Futbol Federatsiyasi, ros. Федерация футбола Узбекистана) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Uzbekistanu, będący jedynym prawnym reprezentantem uzbeckiej piłki nożnej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Siedziba związku mieści się w Taszkencie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jedna z pierwszych drużyn piłkarskich powstała w 1912 roku w Ferganie, zaraz potem powstały ośrodki w Samarkandzie, Taszkencie, Andidżanie i Namanganie. W połowie lat 20. zaczęto już rozgrywać zawody o mistrzostwo Republiki Uzbekistanu. W roku 1928 powstała reprezentacja kraju, która wzięła udział w moskiewskiej spartakiadzie. W 1938 Kluby z Taszkentu: Dinamo, Spartak i Lokomotiv startują w rozgrywkach o puchar ZSRR (klasa rozgrywkowa B).

Związek powstał w 1946 roku w ówczesnej Uzbeckiej SRR jako oddział Związku Piłki Nożnej ZSRR.

W roku 1956 powstaje klub Paxtakor Taszkent i zaczyna się nowa era w historii uzbeckiego futbolu. W 1962 i 1982 roku Paxtakor zakończył sezon na 6. miejscu w wyższej lidze (ekstraklasa) ZSRR, a w 1968 był finalistą Pucharu Związku Radzieckiego. W wyższej lidze krótko występowały też takie drużyny, jak: Buston Dżizzak, Neftchiannik Fergana (dziś: Neftczi Fergana), Navbahor Namangan czy Dinamo Samarkanda. Paxtakor do dziś pozostał czołowym klubem Uzbekistanu i seryjnie zdobywa mistrzostwa kraju.

W 1993 poprzez głosowanie zdecydowano o przystąpieniu niepodległego Uzbekistanu do Piłkarskiej Federacji Azji (AFC). Najpierw był członkiem asocjacyjnym, a w 1994 oficjalnie przystąpił do AFC oraz FIFA. Chociaż Federacja Piłkarska Uzbekistanu została przyjęta do FIFA i AFC w 1994 roku, reprezentacja Uzbekistanu mogła grać mecze międzynarodowe pod auspicjami FIFA od 1992 roku. W 2000 roku futsalowa reprezentacja Uzbekistanu zajęła 2. miejsce w mistrzostwach Azji, a w 2002 roku reprezentacja młodzieżowa (under 20) wywalczyła prawo startu w mistrzostwach świata.

W rozgrywkach 1. ligi Uzbekistanu (Oliy Liga) uczestniczy 16 drużyn, natomiast w 2.lidze gra 15 drużyn.

Do roku 2009 Uzbecki Związek Piłki Nożnej sterował wszystkimi rozgrywkami piłki nożnej, w tym turniejami reprezentacji i mistrzostw Uzbekistanu. Ale w 2009 roku w Uzbekistanie została stworzona inna organizacja piłkarska - Profesjonalna Liga Futbolu Uzbekistanu (PFL Uzbekistanu), która rozpoczęła zarządzać i kontrolować Mistrzostwa Uzbekistanu, pozostawiając Federacji Piłki Nożnej kontrolować jedynie narodowe reprezentacje Uzbekistanu różnych kategorii wiekowych. Jednocześnie, PFL Uzbekistanu jest podrzędna w stosunku do Federacji Piłkarskiej Uzbekistanu.

Od 2006 Prezydentem związku jest Mirabror Usmanov[1].

Prezesowie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]