O-ring

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Różnej wielkości pierścienie uszczelniające o przekroju kołowym

O-ring, pierścień uszczelniający o przekroju kołowym[a] – rodzaj uszczelki w kształcie torusa. O-ringi wulkanizowane są w dowolnych wymiarach, określonych odpowiednią normą. Wymiary średnicy sznura zawierają się w przedziale od około 0,35 do 12 mm, natomiast średnicy wewnętrznej wynoszą do 5000 mm.

O-ringi są samoczynnie i dwustronnie działającymi elementami uszczelniającymi. Zacisk wstępny działający promieniowo lub osiowo zapewnia szczelność przy braku ciśnienia. Pod działaniem ciśnienia siły pochodzące od zacisku wstępnego i ciśnienia nakładają się na siebie, dzięki czemu powstaje całkowita siła uszczelniająca, zwiększająca się wraz z rosnącym ciśnieniem. Pod wpływem ciśnienia O-ring ma właściwości podobne do cieczy o dużym napięciu powierzchniowym. Dzięki temu ciśnienie rozchodzi się w nim równomiernie we wszystkich kierunkach.

Pierścienie uszczelniające o przekroju kołowym wykonuje się z materiałów elastomerowych, na przykład NBR, HEBR, ACM, neoprenu, EPDM, VMQ, FVMQ, IIR, SBR, NR, FKM, FFKM, AU, CSM, ECO (oznaczenia według normy ISO 1629). Istotnym ich parametrem jest twardość wyrażana w stopniach Shore’a typu A. Wartości twardości i tolerancje tychże odnoszą się do pomiarów przeprowadzonych na próbkach według normy DIN 53505 / ASTM D 2240.

O-ringi pracują z reguły w zakresie temperatur od -40 °C do + 200 °C. Mają zastosowanie w kontakcie z olejami i cieczami hydraulicznymi na bazie olejów mineralnych, przy ciśnieniu statycznym do 100 barów, oraz do mediów agresywnych chemicznie, cieczy hydraulicznych na bazie glikoli, płynów hamulcowych. Przy specjalnych zastosowaniach wymagane są atesty na dopuszczenie przy kontakcie z wodą pitną.

Dane techniczne[edytuj]

Panujące ciśnienie oraz temperatura środowiska decydują o doborze odpowiedniego tworzywa elastomerowego na materiał sznura. W celu stwierdzenia użyteczności O-ringu jako uszczelnienia w danym przypadku należy uwzględnić wzajemne oddziaływanie wszystkich parametrów eksploatacyjnych.

Ciśnienie przy eksploatacji statycznej[edytuj]

 • do 5 MPa: bez pierścienia podporowego
 • do 40 MPa: z pierścieniem podporowym
 • do 200 MPa: ze specjalnym pierścieniem podporowym

Eksploatacja dynamiczna[edytuj]

 • ruch posuwisto zwrotny: do 5 MPa bez pierścienia podporowego
 • wyższe ciśnienie: z pierścieniem podporowym

Prędkość[edytuj]

 • ruch posuwisto zwrotny: do 0,5 m/s
 • ruch obrotowy: do 20 m/s

Temperatura pracy w zależności od materiałów i mediów[edytuj]

 • od -30° C do +110° C przy zastosowaniach ogólnych
 • od -60° C do +316° C dla elastomerów specjalnych
 • od -30° C do +180° C przy eksploatacji w ruchu obrotowym

Wymiarowanie[edytuj]

 • Rozmiar O-ringu opisuje się przez podanie jego średnicy wewnętrznej i grubości (średnicy) sznura.

Uwagi

 1. według PN-90/M-73092

Linki zewnętrzne[edytuj]