OEE

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tablica wyświetlającą bieżący wynik OEE dla linii produkcyjnej

OEE (Overall Equipment Effectiveness, Całkowita Efektywność Wyposażenia)[1][2] − wskaźnik wykorzystywany w TPM mierzący efektywność wykorzystania maszyn i urządzeń.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wskaźnik OEE jest wypadkową trzech innych podrzędnych wskaźników:

  • Dostępność – stosunek czasu zaplanowanego na realizację zadania do czasu który w rzeczywistości można na to zadanie poświęcić. Dostępność obniżana jest przez awarie i zależnie od przyjętej metody przez przezbrajanie i ustawianie maszyn.
  • Wykorzystanie (wydajność) – stosunek czasu dostępnego do rzeczywistej pracy. Wykorzystanie (wydajność) jest zaniżane przez straty prędkości wykonywania operacji.
  • Jakość – stosunek liczby dobrych do wszystkich produktów.

Wskaźnik wylicza się według wzoru: OEE = Dostępność x Wykorzystanie x Jakość

World Class OEE – Międzynarodowe badania wskazują, że światowej klasy producenci osiągają wskaźnik (współczynnik) OEE na poziomie 85% lub więcej[3]. I jest on składową parametrów:

Dostępność: 90,0%
Wydajność: 95,0%
Jakość: 99,9%

Co po zastosowaniu powyższego wzoru 90,0% x 95,0% x 99,9% pozwala na otrzymanie wspomnianych 85%. Uśrednione OEE dla typowych zakładów produkcyjnych wynosi natomiast ok. 60%[3]

Automatyzacja wyznaczania OEE[4] – Dążenie do ciągłego podnoszenia OEE sprawia, że wiele zakładów odchodzi od manualnej formy zapisu i kalkulacji współczynników wydajnościowych na rzecz stosowania wyspecjalizowanych systemów informatycznych dla produkcji. Przetwarzanie sygnałów automatycznie pobieranych z procesu produkcyjnego (np. ze sterowników PLC) na temat aktualnego stanu maszyn, wydajności ich pracy, przyczyn przestojów lub mikroprzestojów, wpływa na wiarygodność wyznaczania OEE oraz innych KPI. Dzięki temu możliwe staje się monitorowanie efektywności sprzętu i procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym oraz ich raportowanie za dowolny okres oraz w dowolnym kontekście (np. linia, maszyna, produkt, zmiana, pracownik).

W utrzymaniu ruchu w zakładach produkcyjnych, istotnym aspektem jest stosowanie narzędzi związanych z koncepcją TPM[5]Total Productivity Maintenance (ang. Globalne zarządzanie utrzymaniem ruchu). Miarą skuteczności wdrażania inicjatyw TPM jest wskaźnik (współczynnik) OEE.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chet Marchwiński, John Shook, Alexis Schroeder: Leksykon Lean. Ilustrowany słownik pojęć z zakresu Lean Management. Wrocław: Wydawnictwo Lean Enterprise Institute Polska, 2010, s. 9. ISBN 978-83-926554-5-9.
  2. Adam Hamrol: Strategie i praktyki sprawnego działania. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015, s. 55. ISBN 978-83-01-18137-6.
  3. a b World-Class OEE – Set OEE Targets To Drive Improvement, www.oee.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
  4. http://www.vix.com.pl/oee,c/
  5. TPM is a Process for Improving Equipment Effectiveness, www.leanproduction.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).