OEE

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tablica wyświetlającą bieżący wynik OEE dla linii produkcyjnej

OEE (Overall Equipment Effectiveness, Całkowita Efektywność Wyposażenia)[1][2] − wskaźnik wykorzystywany w TPM mierzący efektywność wykorzystania maszyn i urządzeń.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wskaźnik OEE jest wypadkową trzech innych podrzędnych wskaźników:

  • Dostępność – stosunek czasu zaplanowanego na realizację zadania do czasu, który w rzeczywistości można na to zadanie poświęcić. Dostępność obniżana jest przez awarie i zależnie od przyjętej metody przez przezbrajanie i ustawianie maszyn.
  • Wykorzystanie (wydajność) – stosunek czasu dostępnego do rzeczywistej pracy. Wykorzystanie (wydajność) jest zaniżane przez straty prędkości wykonywania operacji.
  • Jakość – stosunek liczby dobrych do wszystkich produktów.

Wskaźnik wylicza się według wzoru: OEE = DostępnośćWykorzystanieJakość

World Class OEE – Międzynarodowe badania wskazują, że światowej klasy producenci osiągają wskaźnik (współczynnik) OEE na poziomie 85% lub więcej[3]. I jest on składową parametrów:

Dostępność: 90,0%
Wydajność:  95,0%
Jakość:  99,9%

Co po zastosowaniu powyższego wzoru 90,0% ⋅ 95,0% ⋅ 99,9% pozwala na otrzymanie wspomnianych 85%. Uśrednione OEE dla typowych zakładów produkcyjnych wynosi natomiast ok. 60%[3].

Wiele przedsiębiorstw odchodzi od manualnej formy zapisu i kalkulacji współczynników wydajnościowych na rzecz stosowania wyspecjalizowanych systemów informatycznych, dzięki czemu możliwe jest monitorowanie efektywności sprzętu i procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym oraz ich raportowanie za dowolny okres oraz w dowolnym kontekście (np. linia, maszyna, produkt, zmiana, pracownik)[4] .

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chet Marchwiński, John Shook, Alexis Schroeder: Leksykon Lean. Ilustrowany słownik pojęć z zakresu Lean Management. Wrocław: Wydawnictwo Lean Enterprise Institute Polska, 2010, s. 9. ISBN 978-83-926554-5-9.
  2. Adam Hamrol: Strategie i praktyki sprawnego działania. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015, s. 55. ISBN 978-83-01-18137-6.
  3. a b World-Class OEE – Set OEE Targets To Drive Improvement [online], www.oee.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
  4. Automatyczne OEE - SPC - KPI www.vix.com.pl [Dostęp 2021-02-01]