OREU

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
OREU
Imię i nazwisko Marek Adamowicz
Data i miejsce urodzenia 11 września 1976
Szczecin
Instrumenty gitara elektryczna, gitara basowa, instrumenty klawiszowe
Gatunki funk, soul, new wave, drum'n'bass, breakbeat, electro, house, hip-hop, jazz, punk, reggae, dub, dancehall, dubstep, ambient
Zawód DJ, producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów, wokalista, raper
Zespoły
Electric Rudeboyz

OREU właściwie Marek Adamowicz (ur. 11 września 1976 w Szczecinie[1]) – multiinstrumentalista, producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów, wokalista, zarówno raper jak i imprezowy MC. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[2].

Samouk, zainteresowanie muzyką przejawiał od najmłodszych lat, jako dziecko brał się za każdy instrument i przedmiot jaki wpadł mu w ręce, próbując wydobyć z niego rytm i melodię. Muzyczną przygodę na scenie zaczynał na początku lat 90. jako nastoletni gitarzysta-kompozytor w lokalnych zespołach z pogranicza punka, reggae, ska i new wave. Grał między innymi w Mengele, Dr. Cycos i The Analogs. W środowisku muzycznym zawsze uchodził za otwartego na eksperymenty nowatora, zaciekle broniącego swojej wizji, co z reguły doprowadzało do wewnątrz zespołowych konfliktów z muzykami o bardziej konserwatywnym podejściu do sztuki. Zmęczony konfliktami na płaszczyźnie artystycznej, szukał zrozumienia w możliwościach trwającej cyfrowej rewolucji. Zaczął zgłębiać sampling oraz twórczy potencjał komputera. Muzyczny azyl znalazł w zawodzie DJ-a.

Pierwsze kroki w nowym fachu stawiał w połowie lat 90. za konsoletą legendarnego szczecińskiego DS-u, prezentując ulubioną selekcje szeroko pojętej muzyki miejskiej, gromadząc na imprezach stale powiększające się grono spragnionych nowych dźwięków młodych Szczecinian. Dzięki DJ-skim praktykom dotarł do muzyki drum’n’bass, którą to jako pierwszy skutecznie przeszczepił na polski rynek za sprawą projektu Electric Rudeboyz i zrealizowanego pod tą nazwą albumu „Kolejny krok” (EMI Music Poland 2001). Album wywołał niemałe zamieszanie na skalę ogólnopolską. Za sprawą singli „Nie ma lekko” i „Znowu lato” oraz albumowego utworu ”Rzeczywistość” przez całe lato okupował czołówkę listy przebojów kultowej, ówczesnej Radiostacji. Niestety zjawisko pod kątem muzycznym jak i wokalnym było na tamte czasy do tego stopnia nowatorskie, że krajowy przemysł muzyczny nie znalazł na to adekwatnej rynkowej szufladki, czego dobitnym przykładem była nominacja w kategorii „album hip-hop” do nagrody Fryderyk 2001. Oreu jako DJ powrócił w 2003 r. na falach nieistniejącego już szczecińskiego Radia ABC w audycji Digital Funk, gdzie prezentował cały przekrój swoich muzycznych inspiracji, pomixowanych w treściwe, energetyczne, taneczne sety. Obecnie pracuje w studio nad nowym solowym albumem zatytułowanym „Kwestia Czasu”

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Electric Rudeboyz, w sekcji Dyskografia.
Album Rok Uwagi Źródło
Mengele - Mengele 1993 członek zespołu [3]
Mengele - Śmierć Heleny 1994 członek zespołu [4]
The Analogs - Oi młodzież 1996 członek zespołu [5]
The Analogs - Street Punk Rulez 1998 członek zespołu [6]
Snuz - Towar to sprawdzony maksymalnie czysty 2000 gościnny udział w utworach "Koniec" i "Szczecin Cz.2" [7]
Noon / DJ Twister - Vision 2002 remiks utworu "Revision" [8]
Sobota - Urodzony by przegrać, żyje by wygrać 2009 gościnny udział w utworze "Szczecin Dawaj Na Majka" [9]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. OREU (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-01].
  2. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
  3. Mengele – Mengele (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-01].
  4. Mengele – Śmierć Heleny (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-01].
  5. Analogs, The – Oi! Młodzież (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-01].
  6. Analogs, The – Street Punk Rulez! (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-01].
  7. SNUZ - "Towar To Sprawdzony Maksymalnie Czysty" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-01].
  8. Noon / DJ Twister – Vision (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-01].
  9. Sobota - "Szczecin dawaj na majka" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].