OS-tan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wikipe-tan – personifikacja Wikipedii

OS-tan – mały internetowy fenomen powstały na Kanale Futaba. OS-tan, inaczej Dziewczyny OS są personifikacją kilku znanych systemów operacyjnych (OSów), a w szczególności Windows, tworzoną przez różnych japońskich artystów-amatorów. Wygląd każdej z OS-tan zależy wyłącznie od autora. OSy są prawie zawsze przedstawiane jako kobiety, dziewczyny Windows zwykle są siostrami, lecz czasami są w tym samym wieku.

Japońskie -tan (たん) jest niepoprawnym zapisem -chan (ちゃん), przyrostka stosowanego bezpośrednio po nazwisku, w odniesieniu do osób z którą mówiący ma więź emocjonalną i oznaczający zdrobnienie. Na Futaba-pochodnych forach graficznych przyrostek "tan" jest częstym określeniem jakiejś personifikacji.

Lista OS-tanów[edytuj | edytuj kod]

Jak dotąd stworzono oficjalne OS-tany dla następujących systemów operacyjnych:

Windows: ME, XP, 2000, 95, Windows 95 OSR 2.5, 98 i 98SE, NT, CE, Vista, 8, Server (Saba), 3.1

MS-DOS, DOS/V

Mac OS: Mac OS 9, Mac OS X GNU/linux OS, Lindows, GNU/Linux

Inne OS-tany[edytuj | edytuj kod]

Oficjalnie stworzono jeszcze OS-tany związane z niewydanymi edycjami Windowsa, takimi jak Windows Neptune. Często takie niewykorzystane OS-tany prędzej czy później trafiały do reklam innego oprogramowania lub gier komputerowych.

Znane są również oficjalne OS-tany następujących programów:

Norton AntiVirus, Trend Micro Virus Buster, McAfee Antivirus, Toshiaki, Outlook, We-tan

Nieoficjalne OS-tany[edytuj | edytuj kod]

Są to OS-tany, które nie zostały stworzone przez użytkowników Kanału Futaba. Użytkownicy tegoż forum często zwalczają nieoficjalne produkcje, które według nich bezprawnie korzystają z wymyślonego przez nich określenia "OS-tan". Najbardziej popularne są OS-tany następujących programów:

Firefox, Thunderbird, Opera

Użycie[edytuj | edytuj kod]

OS-tany są bardzo często wykorzystywane do nieoficjalnej promocji danego oprogramowania. W szczególności ostatnio popularne stały się OS-tany przeglądarki Firefox, z którymi powstało wiele interesujących tapet i innych grafik.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalne OS-tany: