O wierze i Symbolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

O wierze i Symbolu ((łac.) De fide et Symbolo) – katechetyczny traktat teologiczny Augustyna z Hippony poświęcony wykładni Apostolskiego wyznania wiary. Został napisany przez Augustyna w 393 r., jako opracowanie jego wcześniejszego wystąpienia w Hippo Regius na synodzie plenarnym biskupów prowincji Afryki pod przewodnictwem Biskupa Kartaginy Aureliusza[1][2].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Augustyn nie objaśnił wszystkich prawd Symbolu Apostolskiego, lecz dokonał pewnego wyboru, zwracając uwagę na te prawdy wiary, które w tym czasie wydały mu się najważniejsze. Traktat ten jest ważnym źródłem dla poznania początków doktryny trynitarnej Augustyna.

Nauczając o Maryi jako o Matce Boga zwraca uwagę, że we Wcieleniu objawiła się miłość Boga do obojga płci. Mówiąc o przyjęciu przez Słowo ludzkiej natury mężczyzny, podkreślił ważność natury kobiecej:

To działanie okazuje cześć jednej i drugiej płci, mężczyznom i kobietom, i pokazuje, że Bóg obejmuje swą troską nie tylko tego, kogo przyjmuje, lecz również tego, przez kogo przyjmuje, stając się mężczyzną, ale rodząc się z kobiety (n. 4,9)[3]

W swej pracy Augustyn podkreślił też, przeciw filozofom pogańskim, którzy przeczyli jakoby w niebie nie było nic ziemskiego, że Jezus Chrystus wstąpił do nieba z duszą i ciałem. Bronił też prawdy o zmartwychwstaniu[2].

Wydania[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Por. E. Portalié: Augustin. W: Dictionnaire de théologie catholique (DTC). Wyd. 3. T. 1/2. Paryż: 1923, s. kol. 2276.
  2. a b Gładyszewski L.: Wstęp. Prawdy Symbolu w "De fide et Symbolo". W: Symbol Apostolski w nauczaniu Ojców. s. 16-19.
  3. Augustyn: O wierze i Symbolu. W: Symbol Apostolski w nauczaniu Ojców. s. 37-38.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gładyszewski L.: Wstęp. Prawdy Symbolu w "De fide et Symbolo". W: Augustyn, Wenancjusz, Piotr Chryzolog: Symbol Apostolski w nauczaniu Ojców. Kraków: WAM, 2010, s. 16-25, seria: ŻMT 53. ISBN 978-83-7505-298-5.