Obóz NKWD w Rembertowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Obóz w Rembertowie pod Warszawą – specjalny obóz NKWD Nr 10, założony w drugiej połowie września 1944 r.[1] tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej do Rembertowa (12.09.1944) na terenie przedwojennej fabryki amunicji „Pocisk” i pełniący rolę punktu zbornego przed wysyłką w głąb ZSRR[2]. Teren obozu otoczony był dwiema liniami drutów kolczastych, z wieżami wartowniczymi, w budynku zwanym pałacem mieściła się komenda NKWD[3].

Warunki w obozie[edytuj | edytuj kod]

W 1945 r. dzienne wyżywienie więźnia wynosiło 100 gramów gliniastego chleba, dwa razy dziennie wodnista zupa ze śladami kukurydzy i bez ograniczenia ciepła woda[4]. Wielu więźniów umierało głównie z głodu. Zmarłych (kilkunastu co noc) zakopywano w rowie w pobliżu bramy zewnętrznej, który później zasypano, a teren wyrównano.

Więźniowie[edytuj | edytuj kod]

Więźniami byli głównie żołnierze Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, NSZ i innych formacji niepodległościowych, jak również aresztowani najczęściej na podstawie donosów oraz Niemcy, volksdeutsche, własowcy i inne osoby. Przed umieszczeniem w obozie wielu więźniów przechodziło (nieraz bardzo ciężkie) przesłuchania przez oficerów NKWD w więzieniach UB w Warszawie i innych miastach. Do obozu kierowani byli wyrokami na piśmie. W marcu 1945 r. w obozie znajdowało się około 2500 więźniów. Byli oni rozmieszczani w głównej hali fabryki i kilku mniejszych barakach[5]. W Obozie w Rembertowie więzieni byli m.in.:

Oprawcy[edytuj | edytuj kod]

W momencie rozbicia obozu zastępcą komendanta był mjr Kriuczkin. Komendantem garnizonu do spraw ochrony obozu – por. Samochin, zastępcą komendanta batalionu 332 specjalnych wojsk konwojowych NKWD – kpt. Drankin.

Rozbicie obozu[edytuj | edytuj kod]

Decyzję o rozbiciu obozu podjął kpt. Walenty Suda ps. „Młot” – dowódca Obwodu Mińskiego Mazowieckiego AK („Mewa – Kamień”). Obóz został zdobyty i rozbity w nocy z 20 na 21 maja 1945 r. przez oddział dowodzony przez ppor. Edwarda Wasilewskiego „Wichurę”[8]. W obozie więzieni byli wówczas koledzy żołnierzy tego oddziału, m.in. ppor. Stanisław Maciejewski. Łącznie z obozu udało się wyswobodzić ok. 500 osób, 200 z nich NKWD złapało ponownie na podstawie listów gończych. Pozostałych więźniów w liczbie 1100 wywieziono 4 lipca 1945 do więzienia w Rawiczu. Część więźniów zdołała uciec. Około 130 więźniów transportowanych przez Poznań do Rawicza została odbita w Bąkowcu przez oddział „Orlika” Majora Mariana Bernaciaka.

Swoją symboliczną sławę obóz NKWD zyskał dzięki relacji Józefa Światły[9].

 Zobacz też kategorię: Więźniowie obozu NKWD w Rembertowie.

Stan obecny (lata 2000)[edytuj | edytuj kod]

Na terenie dawnego obozu przy ul.Marsa 110 stacjonuje obecnie 2 Regionalna Baza Logistyczna.. Na jej terenie znajduje się jeden grób z krzyżem metalowym nieznanej osoby. Dokumentacji dotyczącej lat 40. brak. Jednostka posiada niewielką izbę pamięci wraz z odtworzonym planem obozu w latach 1944–1945.

Po zewnętrznej stronie ogrodzenia przy ul. Marsa róg Płatnerskiej odsłonięty został 21.05.1995 r. pomnik upamiętniający istnienie obozu[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. W wykazie obozów specjalnych NKWD istniejących według stanu na 10.11.1944 r. obóz specjalny nr 10 w Rembertowie jeszcze nie występuje. zob. Kalbarczyk poniżej.
 2. Przykładowo transport z 19.04.1945 r. dotarł do miejscowości Sośwa na Uralu, gdzie mieścił się zarząd Siewuralłagu. Tu wyładowano pierwszych 1000 więźniów i 57 zwłok zmarłych. Więźniów, którym udało się przeżyć, skierowano do jednego z podobozów (łagpunktów) obozu 231 – w Koszaju, zob.Sławomir Kalbarczyk, poniżej.
 3. praca zbiorowa z przedmową Stanisława Broniewskiego „Orszy”: Sowieckiemu zniewoleniu NIE. Harcerska druga konspiracja 1944-1956.
 4. Tadeusz Żenczykowski, Dramatyczny rok 1945.
 5. Wiesław Romanowski. Obóz w Rembertowie. . Życie Warszawy. 
 6. Dane o liczbie wysyłanych więźniów znajdują się w jego raporcie.
 7. Informacja z „pokoju pamięci” znajdującego się na terenie obozu 2008 r.
 8. Bogdan Kuć, Kpt. Walenty Suda „Dąb”, „Młot”, „Rocznik Mińsko-Mazowiecki”, z. 13, 2005, s. 233.
 9. Zob. Sławomir Kalbarczyk, poniżej.
 10. naszemiasto.pl/kontakty_adresy.

Źródła zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

 • dr Sławomir Kalbarczyk: Specjalny Obóz NKWD Nr 10 w Rembertowie., IPN. 24.01.2007.
 • Informacja o filme: Jacek Piotrowski i Grzegorz Popielarz: Specłagier Rembertów. 1995 r., w którym o obozie opowiadają byli więźniowie.
 • Stanisław Madrak. Akcja Rembertów. „KARTA”. 2. 
 • Marek Hołubicki, Stanisław Madrak. Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie. „tygodnik Ład”. 25, 1990.