Oban (whisky)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oban Distillery
Destylarnia Oban z wieżą McCaig w tle
Destylarnia Oban z wieżą McCaig w tle
Region Highland
Właściciel Diageo
Założona 1794
Przez bracia John i Hugh Stevenson
Status czynna
Źródło wody Loch Gleann a'Bherraidh

Oban – destylarnia whisky w miejscowości Oban w hrabstwie Argyll. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Przez lata miasto rozrosło się znacznie wokół gorzelni. Zakład posiada tylko dwa destylatory, co czyni go jedną z najmniejszych w Szkocji. Obecnie właścicielem jest koncern Diageo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Destylarnia zbudowana została w 1794 przez braci Johna i Hugh Stevensonów, którzy prowadzili zakład do 1866, kiedy to sprzedali go Peterowi Curnstie. W 1883 destylarnia ta została nabyta przez Waltera Higgina i przebudowana. Osiemnaście lat później Alexander Edward, który był już właścicielem gorzelni Aultmore, odkupił ją od Higgina. W 1923 Oban został sprzedany firmie Dewars i wchłonięty do Distillers Company Limited dwa lata później. Produkcję zawieszono w latach 1931-37 i ponownie w 1969-72, kiedy to budowano nowe pomieszczenia dla destylatorów. W 1989 przybudowano centrum dla turystów.

Butelkowanie[edytuj | edytuj kod]

Gorzelnia Oban znana jest głównie z 14-letniej ekspresji, wprowadzonej jako część serii Diageo 'Classic Malts Selection' wypuszczonej w 1988. Dostępne również jako 'Distiller's Edition' leżakujących w beczkach po sherry Montilla Fino.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]