Obdżektor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John T. Neufeld to obdżektor (mennonita) skazany w USA w czasie I wojny światowej na 15 lat ciężkich robót (zwolniony po odbyciu 5 miesięcy kary)

Obdżektor – określenie (pochodzące od ang. słów: conscientious objector) osoby odmawiającej odbycia obowiązkowej służby wojskowej z powodów religijnych, moralnych lub etycznych.

Powody religijne[edytuj]

To wyznawcy religii:

Niektórzy obdżektorzy twierdzą, że jako np. katolicy, luteranie czy prawosławni nie mogą służyć w wojsku. Taka opinia nie ma żadnego oparcia w oficjalnym stanowisku tych Kościołów, które w wielu armiach posiadają ordynariaty polowe.

Powody etyczne i moralne[edytuj]

To członkowie lub sympatycy organizacji propagujących pacyfizm i antymilitaryzm. Najczęściej głoszą oni konieczność likwidacji wojska lub utworzenia armii wyłącznie zawodowych.

Sławni obdżektorzy[edytuj]

  • Albert Einstein, który zrezygnował z obywatelstwa niemieckiego (na rzecz szwajcarskiego), by uniknąć obowiązkowej służby wojskowej. Jego uzasadnienie to: Nie róbcie niczego wbrew waszemu sumieniu, nawet gdy państwo tego żąda.
  • Pierre Cérésole, założyciel „Międzynarodowej Służby Cywilnej".
  • August Dickmann, pierwszy Niemiec rozstrzelany podczas II wojny światowej za to, że kierując się głosem sumienia odmówił służby wojskowej[4][5][6][7].
  • Boris Vian, francuski pisarz, propagujący pacyfizm.
  • Maciej Maleńczuk, został skazany na dwa lata więzienia za odmowę służby wojskowej.
  • Bertrand Russell, filozof i matematyk brytyjski, dwukrotnie skazany na karę więzienia za postawę antymilitarystyczną, za stosowanie obywatelskiego nieposłuszeństwa, jako sprzeciwu wobec zbrojeń nuklearnych.

Uwagi

  1. Świadkowie Jehowy nie biorą udziałów w żadnych wojnach i innych konfliktach zbrojnych i odmawiają odbycia służby wojskowej. Nie są jednak pacyfistami w ścisłym tego słowa znaczeniu. Wyczekują wojny między Bogiem a nieposłuszną ludzkością, która utoruje drogę do ustanowienia nowego, pokojowego świata. Będzie to wybiórcza zagłada tylko nieposłusznych Jehowie Bogu mieszkańców ziemi, a ci, którzy ocaleją, będą żyli na ziemi pod panowaniem Królestwa Bożego („Przebudźcie się!” 8 maja 1997, s. 22, 23 Biblijny punkt widzenia: Czy chrześcijanie mają być pacyfistami?; Dlaczego Świadkowie Jehowy nie idą na wojnę?, jw.org)

Przypisy

Zobacz też[edytuj]