Obeliks i spółka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tom 23. serii Asteriks
Ilustracja
Scenariusz

Rene Goscinny

Rysunki

Albert Uderzo

Kraj wydania

Francja

Język

francuski

Data pierwszego wydania

1976

Data pierwszego wydania polskiego

1995

Tłumaczenie

Jolanta Sztuczyńska

poprzedni
Wielka przeprawa
następny
Asteriks u Belgów

Obeliks i spółka (fr. Obélix et Compagnie) – dwudziesty trzeci tom o przygodach Gala Asteriksa. Jego autorami są Rene Goscinny (scenariusz) i Albert Uderzo (rysunki).

Komiks po raz pierwszy wydano w 1976 r. Pierwsze polskie tłumaczenie (autorstwa Jolanty Sztuczyńskiej) pochodzi z 1995 r.[1]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Obeliks własnoręcznie rozprawia się z legionem Rzymian, świeżo przybyłych do obozu Rabarbarum. Na wieść o kolejnej klęsce Juliusz Cezar decyduje się zastosować nowy plan walki z niezwyciężonymi Galami. Za namową wyzwoleńca, Kajusza Oszołomusa, chce zasiać w mieszkańcach wioski żądzę zysku i tym samym zmienić wojowników w dekadentów[2].

Oszołomus opuszcza Rzym i rusza do obozu Rabarbarum, by zasięgnąć języka na temat Galów. W pobliskim lesie spotyka niosącego menhir Obeliksa; Oszołomus przedstawia mu się jako handlarz menhirów i zawiera z Galem układ: zapłaci mu za głaz 200 sestercji i kupi od niego każdy wyciosany w przyszłości menhir. Obeliks, zachęcony wizją zarobienia pieniędzy i stania się najważniejszym mężczyzną w wiosce, przystaje na ten układ[3].

Aby przyspieszyć produkcję menhirów, Obeliks zatrudnia do tej roboty dodatkowych pomocników. Inni mieszkańcy wioski, obserwując rosnące bogactwo Obeliksa, również zaczynają zajmować się wyrobem głazów. Wkrótce jedynymi Galami, którzy nie są w ten czy inny sposób zaangażowani w tworzenie menhirów, stają się Asteriks, Panoramiks, Asparanoiks i Kakofoniks[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Obeliks i spółka | René Goscinny, Albert Uderzo, Lubimyczytać.pl [dostęp 2022-05-23] (pol.).
  2. R. Goscinny, A. Uderzo, Obeliks i spółka, Warszawa 1995, s. 5-13.
  3. R. Goscinny, A. Uderzo, Obeliks i spółka, Warszawa 1995, s. 14-15.
  4. R. Goscinny, A. Uderzo, Obeliks i spółka, Warszawa 1995, s. 19-34.