Oberówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oberówka a2.jpg
Oberówka a3.jpg

Oberówka – polana i pole namiotowe w Gorcach. Znajdują się w Koninkach, w dolinie potoku Turbacz (dopływ Koninki), w odległości ok. 300 m od dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Tobołów. Pole namiotowe znajduje się na otoczonej z wszystkich stron lasem polanie. Polana ma powierzchnię 0,40 ha i położona jest na wysokości 670-680 m n.p.m. Dawniej była koszona i wypasana, dzięki czemu zachowała się na niej duża różnorodność gatunkowa roślin. Wschodnia część polany to tzw. łąka ostrożeniowa, w której z rzadszych gatunków roślin występują storczyki: storczyk plamisty i kruszczyk szerokolistny. Na suchych miejscach występuje dziewięćsił bezłodygowy (wszystkie te gatunki są prawnie chronione). Dominującą trawą jest mietlica pospolita, wśród której licznie zakwita dzwonek rozpierzchły. Częsty jest również pięciornik złoty. Wczesną wiosną zakwitają na polanie krokusy, później zakwita masowo pierwiosnek wyniosły. Na dolnym skraju polany znajduje się nieduży staw umożliwiający rozród płazom.

Na polanie można rozbijać namioty, jest woda zdatna do picia, ławki, wiaty i parking dla samochodów. Można również urządzać tutaj biwaki i zapalać ognisko. Możliwy jest dojazd samochodem osobowym dobrą (utwardzoną) drogą leśną.

Obok polany prowadzi ścieżka edukacyjna „Dolina potoku Turbacz” oraz ma swój początek ścieżka edukacyjna „Na Turbaczyk”.

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski – niebieski z Koninek przez Suchy Groń, Polanę Średnie i Czoło Turbacza na Turbacz. Czas przejścia 2.30-3 godz., w dół 2 godz.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Tablica informacyjna znajdująca się na polanie
  • Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce- przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  • Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.