Objaw Lasègue’a

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Objaw Lasègue’a (ang. Lasègue's sign) – objaw polegający na niemożności podniesienia kończyny dolnej w pozycji leżącej. Wskazuje na kompresję nerwu kulszowego. Ponadto może mu towarzyszyć trudność w unoszeniu bioder i całego ciała z pozycji leżącej przy wyprostowanych kończynach dolnych, spowodowana występującym wtedy bólem. Pacjent może wykonać tę czynność dopiero po uprzednim zgięciu nóg w stawach kolanowych. Objaw Lasègue’a jest charakterystyczny dla rwy kulszowej[1].

Objaw Lasègue’a ma dwie odmiany:

  1. pierwsza polega na wystąpieniu bólu wzdłuż wyprostowanej kończyny dolnej podczas jej biernego unoszenia;
  2. drugą wywołuje się zginając kończynę w stawach biodrowym i kolanowym a następnie prostując; podobnie, o objawie dodatnim świadczy wystąpienie nagłego bólu wzdłuż kończyny.

Test diagnostyczny objawu Lasègue’a wygląda następująco: Badany leży na plecach, miednica musi być ustabilizowana. Badający wykonuje bierne podnoszenie nogi pacjenta. Noga w stawie kolanowym wyprostowana, stopa w zgięciu podeszwowym i wykonuje się zgięcie w stawie biodrowym. Jeżeli ból występuje w niefizjologicznym zakresie oznacza to, że mamy do czynienia z zespołem korzeniowym, a dokładniej z uciskiem na nerw kulszowy. Jeżeli odczuwa się jedynie ciągnący ból może to być powiązane z przykurczem mięśni grupy kulszowo-goleniowej[2].

Znaczenie posiada również kąt (w stosunku do poziomu), przy którym występuje ból, świadczy on bowiem o zaawansowaniu zmian.

Nazwa objawu pochodzi od francuskiego lekarza Charlesa Lasègue’a (1816–1883)[3]. Niezależnie od niego, w 1884 roku objaw opisał serbski neurolog Laza Lazarević (1851–1891).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Antoni Prusiński, Podstawy neurologii klinicznej, Warszawa: Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1989, ISBN 83-200-1407-7, OCLC 749597761.
  2. Badanie ortopedyczne i dokumentacja bocznego skrzywienia kręgosłupa. W: Jacek Wilczyński: Boczne skrzywienia kręgosłupa. Rozpoznanie i korekcja. Część 1. Kielce: Wszechnica Świętokrzyska, 2000. ISBN 83-88274-10-4.
  3. Lasègue's sign w bazie Who Named It (ang.)

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.