Oblężenie Kalisza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oblężenie Kalisza
wojna polsko-krzyżacka (1327–1332)
Czas

2123 września 1331

Miejsce

Kalisz

Terytorium

Wielkopolska

Przyczyna

krzyżackie dążenia do opanowania Królestwa Polskiego

Wynik

sukces obrońców

Strony konfliktu
zakon krzyżacki Zjednoczone Królestwo Polskie
Dowódcy
Dietrich von Altenburg nieznany
Siły
nieznane nieznane
Straty
ok. 40 nieznane
brak współrzędnych

Oblężenie Kalisza – zdobycie i spalenie Starego Miasta oraz oblężenie i nieudana próba zdobycia Nowego Miasta w Kaliszu, podjęta przez Krzyżaków w dniach 21–23 września 1331.

Sytuacja ogólna[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczynając kampanię jesienną w 1331, Krzyżacy uzyskali zapewnienie ze strony króla Czech Jana Luksemburskiego, że pod Kalisz przybędą czeskie posiłki i obie armie wspólnie zaatakują Kraków. Realizując te postanowienia, wojska zakonne wtargnęły na ziemie polskie. Szybkim marszem, omijając pozycje Polaków wzdłuż Wisły – linia obrony od Aleksandrowa Kujawskiego do Kowala – zniszczyli m.in. Łęczycę i Uniejów.

Oblężenie[edytuj | edytuj kod]

21 września oddziały krzyżackie stanęły pod Kaliszem, który postanowił się bronić. Wielki marszałek Dietrich von Altenburg, oczekując na rychłe przybycie Czechów, nakazał oblężenie miasta. Sytuację obrońców poprawiła jednak Prosna, która wezbrała i zalała część terenu. Próby zajęcia miasta trwały do 23 września. Jednak Czesi nie tylko nie przybyli, ale nie przysłali nawet wiadomości, kiedy przybędą, i Krzyżacy zdecydowali się zwinąć oblężenie. Tego samego dnia wyruszyli na Konin.

Wydarzenia te opisuje Rocznik Traski: „(...) [Krzyżacy], zebrawszy liczne wojsko, najemników... z licznych stron Niemiec przybyli do Łęczycy, a zniszczywszy ją, wtargnęli do Sieradza, paląc miasto Uniejów oraz inny gród ziemi sieradzkiej i inne miasta, dotarli do Kalisza, który oblegali w ciągu dwu dni, a nic nie wskórawszy i 40 czy może więcej swoich utraciwszy, pociągnęli do Konina (...)”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Nowak T. M., Władysław Łokietek - polityk i dowódca, Warszawa 1978;
  • Dobak-Splitt K., Splitt A. J., Kalisz poprzez wieki, Kalisz 1988.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]