Oblężenie nad rzeką Starzec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
oblężenie nad rzeką Starzec
Powstanie Ostranicy
Czas 22 czerwca-8 sierpnia 1638
Miejsce Hradyźk, ob. obwód połtawski
Terytorium województwo kijowskie
Wynik wygrana Polaków
Strony konfliktu
Kozacy I Rzeczpospolita
Dowódcy
Dymitr Hunia hetman Mikołaj Potocki,
Stanisław Rewera Potocki
Siły
ok. 12 000 8 000, 15 dział
brak współrzędnych

Oblężenie nad rzeką Starzec - oblężenie taboru i obozowiska rebeliantów kozackich z powstania Ostranicy dowodzonych przez Dymitra Hunię, prowadzone w dniach 22 czerwca - 8 sierpnia 1638 roku przez oddziały wojsk koronnych, dowodzonych przez hetmana polnego koronnego Mikołaja Potockiego i wojewodę podolskiego Stanisława Rewera Potockiego.

Rebelianci kozaccy wspierani przez okolicznych chłopów przez poprzednie miesiące bardzo umiejętnie przygotowali obóz z taborem oparty o brzegi Dniepru, bagien oraz podmokłych łąk. Tak przygotowane miejsce niweczyło szanse na szarże polskiej kawalerii i oznaczać musiało oblężenie i ostrzał obozowiska z dział. Toczono tylko niewielkie potyczki konne z robiącymi wypady z obozowiska kozakami. Pod koniec lipca kawaleria polska rozbiła próbujący przedrzeć się do taboru 2000 oddział kozacki pod dowództwem Jakonenki. To przesądziło o losie obozu kozackiego.

Oblężenie zakończyło się zdobyciem obozowiska kozackiego dnia 8 sierpnia. Przywódców rebelii z rozkazu hetmana Mikołaja Potockiego schwytano, a grupy chłopów i resztki kozaków wypuszczono, jednakże w czasie ich powrotów okoliczne oddziały szlachty większość rebeliantów wymordowała, pamiętając o gwałtach i zniszczeniach prowadzonych przez buntowników wcześniej.

Stłumienie tego lokalnego powstania kozackiego toczonego w okolicy Czerkasów, Łubniów i Połtawy przyniosło spokój na Ukrainie na 10 lat. Jednak w roku 1648 wybuchło ze zdwojoną siłą powstanie, które objęło swoim zakresem już całą Ukrainę - powstanie Chmielnickiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]