Oblacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Oblacja (łac. oblatio, oblatum – ofiara, ofiarowany)[1] – stosowany we wczesnym średniowieczu zwyczaj oddawania małych dzieci do klasztoru w celu ich wychowania na przyszłych zakonników. Oblację dopuszczała reguła św. Bazylego, choć według jej zasad oblaci dopiero po osiągnięciu dojrzałości składali śluby zakonne i mieli możliwość rezygnacji z życia klasztornego. Natomiast przyjęta później powszechnie w zachodniej Europie reguła św. Benedykta uznawała decyzję rodziców za ostateczną i uniemożliwiała oblatom odejście z zakonu (np. św. Tomasz z Akwinu). W ten sposób oblacja stała się nie tylko źródłem wielu osobistych tragedii, ale i przyczyniła się do rozluźnienia dyscypliny zakonnej w wielu klasztorach, w których zakonnikami było wiele osób do tego zmuszonych. Dopiero w XI-XII wieku na fali reform życia zakonnego (reforma kluniacka) zaczęto krytykować praktykę oblacji. Pierwsza zniosła ją benedyktyńska kongregacja w Hirsau, wymagając by kandydaci na zakonników podejmowali decyzję przywdziania habitu samodzielnie i dojrzale[2]. Także po zarzuceniu zwyczaju oblacji wiele osób było nakłanianych pod mniejszą lub większą presją do wstąpienia do zakonu, jednak nie zmuszano już do tego dzieci.

Oblacja w zakonach opartych na regule św. Benedykta (benedyktyni), polega obecnie na włączeniu do wspólnoty opactwa benedyktyńskiego pełnoletnich osób świeckich lub kapłanów diecezjalnych, którzy składając akt oblacji, ofiarują (oblatio) się Bogu, pragnąc żyć w świecie duchowością benedyktyńską i zachowując ducha reguły św. Benedykta w swoim życiu.

Znani oblaci benedyktyńscy: św. Franciszka Rzymianka - patronka oblatów benedyktyńskich, św. Tomasz Becket, św. Thomas More, św. Oliver Plunkett, Elena Cornaro Piscopia, Joris-Karl Huysmans, Dorothy Day, Jacques Maritain, Raïssa Maritain, Walker Percy, prof. Anna Świderkówna, Joseph Ratzinger - Benedykt XVI.

Przypisy

  1. Słownik Wyrazów Obcych
  2. Jerzy Rajman: Encyklopedia Średniowiecza. Kraków: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2006, s. 704, hasło: Oblacja. ISBN 83-7435-263-9.