Obraz Madonny Boreschowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Madonna Boreschowa
Ilustracja
Autor ?
Rok wykonania 1426
Technika wykonania tempera na desce
Muzeum Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku

Madonna Boreschowa – najstarszy obraz epitafijny na Warmii. Epitafium kanonika Bartłomieja Boreschowa (ok. 1360-1426) z 1426 roku.

Epitafium to jest jedynym w Polsce średniowiecznym obrazem w kształcie koła, tzw. tondem. Ma 150 cm. Namalowany jest przez średniowiecznego mistrza techniką temperową na desce. Dzieło powstało w środowisku artystycznym Pomorza. Na kształt obrazu złożyły się wpływy sztuki czesko-kolońskiej.

Treścią dzieła jest scena adoracji Bożego Dzieciątka i jego Matki Maryi. Hołd Dzieciątku i Matce Bożej składa Bartłomiej Boreschow, który klęczy u stóp Madonny. Za kanonikiem wstawia się św. Maria Magdalena. Uwagę zwraca delikatność formy i liryzm obrazu. Postać kanonika jest poddana średniowiecznemu prawu hierarchii, wyrażonemu skalą wielkości wobec osób świętych. Kanonika identyfikują dwie tarcze herbowe i łacińska inskrypcja, umieszczona dookoła obrazu. Matka Boża ma na sobie suknię złocistą, ozdobioną motywem złotych kwiatów ułożonych na podkładzie czerwieni. Płaszcz jest ciemno-niebieski. Na głowie Matka Boża ma koronę umieszczoną na złotym nimbie. Kanonik Bartłomiej jest w białej komży, spod której widać czerwoną sutannę, na ramionach ma szare futerko z popielic. Uczonego kanonika poleca Matce Bożej Maria Magdalena. Maria Magdalena jest w zielonej sukni z żółtymi ornamentami. Na sukni ma czerwony płaszcz, podbity białymi gronostajami. Na głowie ma białą chustę. Za plecami Matki Bożej umieszczona jest na złotym tle altanka, w kolorze naturalnego drewna. Altanka opleciona jest ciemnozieloną winną latoroślą. Dookoła obrazu znajdują się inskrypcje napisane gotycką minuskułą.

Epitafium kanonika Bartłomieja Boreschowa znajduje się w katedrze fromborskiej. Obraz był prezentowany na wielu międzynarodowych wystawach, m.in. w Monachium, Nowym Jorku i Pradze.

Bibliografia (wybrane pozycje)[edytuj | edytuj kod]

  • T. Borawska, M. Borzyszkowski, Andrzej Kopiczko, J. Wojtkowski, Słownik biograficzny kapituły warmińskiej, Olsztyn 1996.
  • J. Chłosta, Słownik Warmii (historyczno-geograficzny), Olsztyn 2002.
  • Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, Tom I Święta Warmia, praca zbiorowa pod red. ks. Bronisława Magdziarza, Olsztyn 1999.
  • J. Obłąk, Historia diecezji warmińskiej, Olsztyn 1959.
  • K. Wróblewska, Malarstwo Warmii i Mazur od XV do XIX wieku, Olsztyn 1978
  • M. Józefczyk, Bartłomiej Boreschow - szpieg polski czy patriota pruski, Elbląg 1996.
  • I.B. Kluk, Epitafium kanonika Bartłomieja Boreschowa. Przyczynek do dziejów wystawiennictwa w Prusach Wschodnich, Folia Fromborcensia nr 3, Frombork 2000, s. 137-184, ryc. 1-5, ISSN 1509-524X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]