Obraz Matki Bożej Wiśniowskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Matka Boża Wiśniowska
Ilustracja
Ołtarz głównym z cudownym obrazem Matki Bożej Wiśniowskiej
Miejsca kultu

Wiśniowa, kościół katolicki

Sanktuarium

Parafia św. Marcina w Wiśniowej

Początek kultu

ok. 1730

Czas powstania wizerunku

XVII wiek

Data wspomnienia

ostatnia niedziela maja

Autor

nieznany

'Obraz Matki Bożej Wiśniowskiej' – Matki Bożej Pośredniczki łask wszelkichwizerunek przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem w typie hodegetrii, znajdujący się w kościele św. Marcina w Wiśniowej, otoczony szczególnym kultem religijnym i uważany za cudowny wśród wiernych Kościoła rzymskokatolickiego.

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

W głównym ołtarzu kościoła parafialnego w Wiśniowej znajduje się wizerunek Matki Bożej z XVII wieku (został umieszczony w ołtarzu nowo wybudowanego kościoła w latach 1720–1730) ofiarowany przez hrabinę Helenę Zawacką z Niezdowa – Skarbnikową Owrucką[1][2]. Autor obrazu jest nieznany. Obraz wzorowany na wizerunku Matki Bożej Piaskowej przedstawia Maryję w półpostaci, frontalnie, z głową lekko przechyloną w stronę Jezusa, o łagodnym spojrzeniu, trzymającą Dzieciątko Jezus na lewej ręce. Madonna jest ubrana w niebieskie maforion ze złotą lamówką, spiętą na piersiach broszą. Matka Boska trzyma w prawej ręce złote jabłko, które Jezus bierze z jej dłoni. W lewej rączce Chrystus trzyma książkę i jest przepasany złocistą tkaniną zakrywającą jego nogi[3][4].

Wizerunek Matki Bożej zasłynął łaskami od samego początku. Kroniki parafialne i wizytacje kanoniczne piszą o licznych wotach nawet drogocennych przy obrazie, wspominają też o licznych otrzymanych łaskach. Wizytacja już w roku 1748 wymienia liczne łaski[5]. Wpisy mówią również o pielgrzymach z okolicznych miejscowości. Dokumenty wskazują, że w czwartki odbywało się nabożeństwo do Matki Bożej Wiśniowskiej[1]. Kult Matki Bożej Pośredniczki Łask (Wiśniowskiej) z czasem osłabł, jednak do obrazu nadal przychodzą parafianie i wierni z dalszych okolic. Świadectwem tego są liczne wota umieszczone w kasetach koło ołtarza głównego z cudownym wizerunkiem Maryi[5].

W każdą środę odbywa się przed cudownym wizerunkiem nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Odpust parafialny ku czci Matki Boskiej Wiśniowskiej odbywa się uroczyście każdego roku w ostatnią niedzielę maja. W parafii prowadzona jest księga o otrzymanych łaskach[5]. Kościół parafialny w Wiśniowej należy do niekoronowanych sanktuariów maryjnych archidiecezji krakowskiej[6]. Podobny obraz Matki Bożej również otoczony kultem znajduje się w Binarowej, k. Gorlic w Małopolsce[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Paweł Piwowarczyk, Rozśpiewana Wiśniowa [online], niedziela.pl, 19 listopada 2012 [dostęp 2022-07-19] (pol.).
  2. „W koło archidiecezji” – parafia św. Marcina w Wiśniowej [online], Archidiecezja Krakowska, 14 marca 2022 [dostęp 2022-07-19] (pol.).
  3. a b Wiśniowa i jej sanktuarium [online], DEON.pl, 27 lipca 2010 [dostęp 2022-07-19] (pol.).
  4. Obraz Matki Bożej Wiśniowskiej
  5. a b c Historia parafii rzymskokatolickiej św. Marcina w Wiśniowej [online] [dostęp 2022-07-19] (pol.).
  6. Spis diecezjami [online], www.madonny.zascianek.pl [dostęp 2022-07-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]