Obraz Matki Boskiej Zwycięskiej z Brdowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Matka Boska Zwycięska
Matka Boża Zwycięska z Brdowa
Matka Boża Zwycięska z Brdowa
Miejsca kultu Kościół rzymskokatolicki
Sanktuarium Brdów
Początek kultu XV w.
Czas powstania wizerunku początek XV w. (ok. 1410 r.)
Data wspomnienia 2 lipca
Autor nieznany średniowieczny artysta
Styl gotycki
Obraz po koronacji papieskimi koronami
Wnętrze kościoła
Kościół w którym przechowywany jest cudowny wizerunek

Matka Boska Zwycięska – ikona znajdująca się w kościele pw. św. Wojciecha w Brdowie, pochodzi z XV wieku.

Wygląd obrazu[edytuj | edytuj kod]

Maryja w lewej ręce trzyma Dzieciątko, prawą trzyma poniżej piersi. Jezus prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, zaś w lewej trzyma Księgę. Szata Matki Bożej ma kolor ciemnozielony, przechodzący w niebieski, natomiast szata Jezusa ma kolor jaśniejszy. Dzieciątko spogląda na twarz Matki Bożej. Od wieków cudowny wizerunek doznawał wielkiej czci. Świadczą o tym, choćby wota, bardzo licznie gromadzone w świątyni, z których sporządzono dla Maryi i Jezusa korony i cenne sukienki okrywające obraz. Notatka kościelna z 1637 r. podaje, że umieszczone były również na skroniach Matki Bożej i Dzieciątka srebrne korony.

Historia obrazu MB Zwycięskiej[edytuj | edytuj kod]

Matka Boska Zwycięska, króluje w Brdowie ponad 570 lat. Jej wizerunek został namalowany na życzenie Władysława Jagiełły i znajdował się w jego namiocie, podczas bitwy pod Grunwaldem w roku 1410. Jedna z legend mówi że MB Zwycięska ma twarz św. Jadwigi Andegaweńskiej - pierwszej żony Władysława Jagiełły. W roku 1436 król Władysław Warneńczyk istniejącą parafię przekazał ojcom paulinom, z Jasnej Góry. Podarował im także obraz Matki Bożej.

Nie ulega wątpliwości, że kult Matki Bożej Zwycięskiej rozwijał się nieustannie, podtrzymywany przez paulinów. Rosła też ciągle frekwencja wiernych i ranga brdowskiego sanktuarium. W latach rozbiorów kult prawdopodobnie dość mocno tłumiły ostre restrykcje pruskie i rosyjskie, zwłaszcza po upadku powstania styczniowego i kasacie klasztoru. W okresie okupacji hitlerowskiej kościół brdowski został zamknięty dla wiernych, lecz kilka razy udało się parafianom uzyskać wiadomość, że przed obrazem odprawiały się nabożeństwa dla wysiedlonych z Rzeszy Niemców. Budziło to nadzieję przemiany niedoli, w jakiej znajdowała się ojczyzna i najbliższa okolica. Ojcowie paulini powrócili do Brdowa w 1952 r., podejmując się trudu odnowienia świątyni i klasztoru przy znaczącym udziale parafian. W tym trudnym czasie, kiedy wokół szalały represje stalinowskie, ruch pielgrzymkowy uległ znaczącemu ograniczeniu[1].

Koronacja wizerunku[edytuj | edytuj kod]

Do projektu o potrzebie koronacji obrazu brdowskiego nawiązał ordynariusz włocławski, ks. bp Jan Zaremba. Listem z 26 sierpnia 1976 roku poinformował paulinów o zamiarze skierowania do Stolicy Apostolskiej prośby o udzielenie pozwolenia na ukoronowanie Matki Bożej Zwycięskiej papieskimi koronami. Zgodę wyraziła Stolica Apostolska dekretem z dnia 25 marca 1982 r. Jan Paweł II, zwracając się do wielotysięcznej rzeszy pielgrzymów powiedział wówczas:

Quote-alpha.png
Mam włożyć papieskie korony na skronie Jezusa i Maryi w obrazie z Brdowa w diecezji włocławskiej. Ma to szczególną wymowę podczas pielgrzymki, jaką dane mi jest odbyć do Ojczyzny po kanonizacji świętego Maksymiliana Marii Kolbego...

Cuda i łaski, za przyczyną brdowskiej Pani[edytuj | edytuj kod]

W księdze cudów i łask, znajdującej się w sanktuarium, spisanych zostało wiele cudów, jakich doświadczyli czciciele Matki Bożej Zwycięskiej. Bardzo znamienity fakt datowany jest na 1773 rok, gdy za wstawiennictwem brdowskiej Pani miał miejsce cud wskrzeszenia 12-letniej dziewczynki z pobliskiej Kłodawy. Wieść o cudzie rozeszła się szerokim echem po okolicy, co miało niewątpliwy wpływ na ożywienie ruchu pielgrzymkowego, który przeradzał się często w masowe procesje. W ten sposób zrodziła się głośna, swego czasu, pielgrzymka z Kłodawy, zapoczątkowana w 1773 roku po cudzie uzdrowienia córki Marcjanny i Józefa Nowińskich. Innym głośnym cudem jest uchronienie mieszkańców Izbicy Kujawskiej od epidemii cholery w 1852 r. Ślubowali oni Maryi, że jeśli uchroni ich miasteczko od zarazy, wówczas każdego roku będą pielgrzymowali pieszo w hołdzie wdzięczności. Tradycja obowiązuje po dzisiejszy dzień.

Źródło: BRDÓW Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej wydawnictwo: KORONIS Bydgoszcz

Modlitwa do MB Zwycięskiej[edytuj | edytuj kod]

Wszechmogący Boże, Ty Najświętszą Maryję Pannę, nazwaną w tym Cudownym Obrazie Panią Zwycięską, dałeś jako obronę wszystkim, którzy Ją wzywają: użycz nam łaski, abyśmy na Jej wstawiennictwem byli mocni w wierze, stali w nadziei i wytrwali w miłości. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Matka Boska Zwycięska z Brdowa. www.swzygmunt.knc.pl.