Obraz Matki Boskiej z Coromoto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Matka Boska z Coromoto
Ilustracja
Obraz Matki Boskiej z Coromoto
Sanktuarium

Sanktuarium w Guanare

Początek kultu

połowa XVII w.

Patronka

Wenezueli

Data wspomnienia

11 września

Rozmiar

2,5 x 2 cm

Matka Boska z Coromoto (hiszp. Nuestra Señora de Coromoto) – obraz Matki Bożej czczony od połowy XVII w. Według tradycji miał zostać przekazany wodzowi plemienia Coromoto przez Maryję w czasie objawienia w dniu 8 września 1652. Matka Boska z Coromoto została ogłoszona przez papieża Piusa XII patronką Wenezueli.

Według legendy, w roku 1651 lub 1652 Maryja pojawiła się w okolicy Guanare przed wodzem plemienia Coromoto i jego żoną. Matka Boska zwróciła się do nich, zachęcając całe plemię do przyjęcia katolicyzmu z rąk misjonarzy przybyłych z Hiszpanii[1]. Maryja mówiła w ojczystym języku plemienia Coromoto[2]. Wódz opowiedział o całym wydarzeniu Hiszpanowi Juanowi Sanchezowi[2]. Wielu członków szczepu przyjęło chrzest[1]. Sam wódz, chcąc zachować dawną władzę, wkrótce pożałował tego, że opowiedział swoim współplemieńcom o rozmowie z Maryją, i uciekł do dżungli, gdzie zamieszkał w szałasie. Wówczas ponownie objawiła mu się Maryja. Indianin próbował strzelać z łuku, broń jednak wypadła mu z rąk, zaś Maryja zniknęła, gdy próbował wyprowadzić ją z szałasu. Mężczyzna zauważył jednak, że w jego dłoni znajduje się wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus o wymiarach 2,5 na 2 cm. Po tym spotkaniu Indianin przyjął chrzest i sam zaczął szerzyć chrześcijaństwo[1]. Jako datę drugiego objawienia, którego świadkami byli również członkowie rodziny wodza, podaje się 8 września 1652[2].

Od 1654 obraz przechowywany jest w sanktuarium w Guanare, od 1987 – w specjalnym, ozdobnym relikwiarzu[2]. Świątynia została wzniesiona na miejscu drugiego objawienia[2]. Papież Pius XII ogłosił Matkę Boską z Coromoto patronką Wenezueli[1].

W 2002 w Maracaibo powstała fundacja Maria Camino a Jesús, która sfinansowała prace nad renowacją wizerunku. W czasie badań nad jego wyglądem i stanem zachowania okazało się, że postacie Maryi i Jezusa, mimo niewielkiego formatu obrazu, ukazane są bardzo starannie. W oczach Matki Boskiej widoczne jest (pod mikroskopem) odbicie ludzkiej postaci. W wizerunku widoczne są elementy symboliki rdzennych ludów amerykańskich[1]. Po ogłoszeniu wyników badań obrazu, katolicki episkopat Wenezueli nawiązał do nich w specjalnym dokumencie, twierdząc, iż pierwsza w historii restauracja obrazu patronki kraju przyczyni się do odnowienia wiary jego mieszkańców. Podkreślili również, że objawienia w Guanare należy interpretować jako wezwanie do zgody w Chrystusie, braterstwa i pojednania mimo różnic kulturowych[1].

Wiosną 2010 w dzielnicy 23 de Enero w Caracas pojawiły się murale wykonane przez zwolenników rewolucji boliwariańskiej – lewicową zbrojną grupę La Piedrita, na których pojawiły się postacie Chrystusa z karabinem oraz Matki Boskiej z Coromoto trzymającej broń[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Matka Boża z Coromoto – Patronka Wenezueli. sanctus.pl. [dostęp 2010-07-19].
  2. a b c d e Virgen de Coromoto. www.venezuelatuya.com. [dostęp 2010-07-19]. (hiszp.).
  3. Dość kampanii nienawiści!. www.tierralatina.pl. [dostęp 2010-07-19].