Obraz Matki Bożej Makowskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Matka Boża Makowska
Ilustracja
Miejsca kultu

Kościół Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim

Czas powstania wizerunku

koniec XVI w.

Autor

nieznany

Technika wykonania

tempera na desce lipowej

Rozmiar

135 x 92,5 cm

Matka Boża Makowska – cudowny obraz Matki Bożej z Makowa Podhalańskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obraz powstał w XVI wieku w nieznanym miejscu, namalowany przez nieznanego autora. Pierwsza wzmianka dotycząca obrazu informuje, iż obraz został umieszczony w nowym kościele wybudowanym w 1590 roku. Obraz został uznany za cudowny po tym jak uratował okoliczną ludność od epidemii cholery. Historię obrazu opisują zapiski w księgach parafialnych z 1684 roku, a w roku 1745 został przeniesiony do murowanego kościoła, gdzie znajduje się do dziś[1].

W 1979 roku, dzięki staraniom ks. Franciszka Dźwigońskiego, doszło do ukoronowania obrazu przez Jana Pawła II podczas jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz Matki Bożej Makowskiej jest kopią obrazu z Jasnej Góry uzupełnioną o dodatkowe szczegóły. Matka Boża jest ubrana w ciemnoniebieski płaszcz z wyszytymi ozdobami oraz w karminową suknię, na ramieniu widoczna jest dwunastoramienna gwiazda z napisem IHS. Jezus jest ubrany w złotą suknię z wyhaftowanymi rysunkami kwiatów. U góry aniołowie podtrzymują kotarę i jednocześnie trzymają koronę Maryi. Tło jest wypełniony rombami z rysunkami kwiatów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Opis obrazu na stronie parafialnej
  2. Ksiądz Dźwigoński uhonorowany. beskidzka24.pl. [dostęp 2017-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-22)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ewa Morgunow: Madonny. Epidresse Polska.