Obszar ochrony ścisłej Dołgie Małe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dołgie Małe
Ilustracja
Jezioro Dołgie Małe od strony wschodniej
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Morfometria
Powierzchnia

0,063 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


0,5 km
0,11 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


0,75 m
1,7 m

Położenie na mapie gminy Smołdzino
Mapa konturowa gminy Smołdzino, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dołgie Małe”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dołgie Małe”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dołgie Małe”
Położenie na mapie powiatu słupskiego
Mapa konturowa powiatu słupskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dołgie Małe”
Ziemia54°41′14″N 17°09′28″E/54,687222 17,157778

Obszar ochrony ścisłej „Dołgie Małe” (kaszb. Môłé Wiôldżé) – obszar ochrony ścisłej w Słowińskim Parku Narodowym, o powierzchni 6,45 ha, obejmujący Jezioro Dołgie Małe wraz z otaczającymi zbiorowiskami szuwarowymi oraz przejściowotorfowiskowymi[1]. Jest położony na obszarze Wybrzeża Słowińskiego (gmina Smołdzino, powiat słupski, województwo pomorskie).

Jezioro Dołgie Małe o powierzchni 6,3 ha jest najmniejszym i najpłytszym jeziorem w Słowińskim Parku Narodowym. Jest ono bezodpływowym jeziorem śródleśnym, powstałym w wyniku odcięcia zatoki Jeziora Gardno w dużej mierze na skutek ruchu wydm z północy i północnego zachodu. Dno jeziora jest płaskie i muliste. Linia brzegowa o długości ok. 1 km jest słabo rozwinięta.

Wzdłuż południowego brzegu ciągnie się pas torfowiska przejściowego, w którym występują m.in. rosiczka okrągłolistna, żurawina błotna, wełnianka wąskolistna i czermień błotna.

Jezioro otoczone jest borem nadmorskim, jedynie do północnego brzegu przylega bór bagienny i ols. Las dochodzi praktycznie do brzegu jeziora, oczeret występuje jedynie w jego środkowych, najlepiej oświetlonych częściach.

W zatokach jeziora występuje żabiściek pływający, osoka aloesowata oraz grzybienie białe. Zaobserwowano także gąbkę słodkowodną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Obszary objęte ochroną ścisłą. [w:] Oficjalna strona Słowińskiego Parku Narodowego [on-line]. [dostęp 2019-05-30].