Obwodnica Lublina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Długość 66,8[1] km
Województwa lubelskie
Zdjęcie
Okolice Rudnika, widok w kierunku Turki, końcowy etap prac budowlanych.
Okolice Rudnika, widok w kierunku Turki, końcowy etap prac budowlanych.

Obwodnica Lublinadroga ekspresowa przebiegająca na zachód, północ i wschód od Lublina oraz odcinek Kurów-Zachód (województwo lubelskie) koło KurowaLublin po nowym przebiegu w stosunku do istniejącej drogi krajowej dochodzącej uprzednio do miasta. W skład inwestycji weszła również przebudowa istniejącej dwujezdniowej drogi krajowej Lublin – Piaski do standardu ekspresowej, która łączy się z ekspresową obwodnicą tego miasta wybudowaną w 2004 roku. Wszystkie te odcinki (z wyjątkiem Zachodniej Obwodnicy Lublina) wykonywane były w tym samym czasie, więc całość ujęto jako Obwodnica Lublina. 25 stycznia 2011 roku Rada Ministrów podjęła decyzję, że lubelska obwodnica znajdzie się na liście zadań priorytetowych „Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015”[2].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

S12
S17
S19

S12 S17 S19 E372 E373

Budowa obwodnicy, okolice Elizówki, maj 2014 r.
Prace budowlane w okolicach węzła Lublin-Rudnik, maj 2014 r.
Okolice Rudnika, widok w kierunku Turki, końcowy etap prac budowlanych.
Obwodnica Lublina, okolice Rudnika.

Budowa obwodnicy Lublina jest ważnym zamierzeniem inwestycyjnym Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddziału w Lublinie. Budowa drogi ekspresowej S-17, będącej częścią obwodnicy Lublina, jest ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012 oraz w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, co świadczy o tym, że została uznana przez rząd za bardzo ważną inwestycję.

Obwodnica będzie przebiegać na zachód, północ i wschód od Lublina. Trasa obwodnicy poprowadzona będzie po nowym przebiegu w stosunku do istniejących dróg krajowych dochodzących do Lublina, będą to drogi ekspresowe, tj.:

 • kierunek północ – południe:

Droga ekspresowa S19 – KuźnicaBiałystok – Lublin – Rzeszów - Barwinek;

 • kierunek północny zachód – południowy wschód:

Droga ekspresowa S17 – (Warszawa) – Zakręt – Lublin – ZamośćHrebenne – (Lwów);

 • kierunek zachód – wschód:

Droga ekspresowa S12 – Piotrków TrybunalskiRadom – Lublin – ChełmDorohusk.

Podział na zadania oraz ich przebieg[edytuj | edytuj kod]

Zadanie nr 1[edytuj | edytuj kod]

Odcinek od węzła "Kurów-Zachód" nieopodal miejscowości Sielce koło Kurowa do węzła "Jastków" w pobliżu miejscowości Bogucin. Trasa zaczyna się na węźle "Kurów-Zachód" na którym łączy się z drogą krajową nr 17 (E372) od strony Warszawy. Do tego skrzyżowania w przyszłości zostaną włączone drogi ekspresowe S12 od strony Puław oraz S17 z Warszawy. Droga dalej biegnie w kierunku południowo-wschodnim zmierzając do Lublina, poprzez węzeł "Kurów-Wschód" i "Nałęczów", aż do węzła "Jastków", w którym przecina drogę krajową 12/17 (E372). Odcinek ten jest położony na północ w stosunku do drogi krajowej. Długość tego fragmentu to 23,73 km. Odcinek drogi S17 wybudowany w ramach zadania nr 1 został oddany do użytku 28 maja 2013 roku.

Zadanie nr 2[edytuj | edytuj kod]

Odcinek od węzła "Jastków" koło Bogucina do węzła "Lublin-Sławinek" koło miejscowości Dąbrowica, blisko północno-zachodniej granicy Lublina. Fragment ten po przecięciu istniejącej drogi krajowej na węźle "Jastków" przebiega na południe od tej drogi krajowej. Węzeł "Lublin-Sławinek" będzie jednym z najważniejszych, droga S12/S17 krzyżować się tu będzie z drogą S19. Od tego całkowicie bezkolizyjnego skrzyżowania wielopoziomowego odchodzić będą: w kierunku wschodnim właściwa Obwodnica Lublina w ciągu dróg S12, S17 oraz S19; w kierunku południowo-zachodnim Zachodnia Obwodnica Lublina w ciągu drogi S19 w stronę Rzeszowa; w kierunku południowo-wschodnim Zadanie nr 2a. Długość Zadania nr 2 to 8,6 km.

Zadanie 2a stanowi nowy wlot do Lublina od strony Warszawy. Trasa ta będzie dwujezdniową drogą klasy GP i w całości oddana do użytku w 2014 roku. Zaczyna się na węźle "Lublin-Sławinek", a kończy na istniejącym skrzyżowaniu alei Warszawskiej z aleją Solidarności, której jest przedłużeniem. Na fragmencie od węzła do granic miasta inwestorem jest GDDKiA Lublin, natomiast na pozostałym odcinku gmina miejska Lublin.

Zadanie nr 3[edytuj | edytuj kod]

Odcinek od węzła "Lublin-Sławinek" w Dąbrowicy do węzła "Lublin-Rudnik" w Elizówce. Trasa w relacji zachód-wschód przebiega na północ od granic Lublina. Tym fragmentem przebiegają jednym śladem 3 drogi ekspresowe S12, S17 oraz S19. Powstanie również węzeł "Lublin-Czechów", który połączy obwodnicę z drogą wojewódzką 809. Węzeł "Lublin-Rudnik" powstaje na przecięciu obwodnicy z istniejącą drogą krajową nr 19 Białystok - Lublin. W przyszłości doprowadzona do niego będzie od północy droga ekspresowa z Białegostoku. Kontrakt obejmuje również rozbudowę wlotu drogi nr 19 do Lublina od węzła do granic miasta, gdzie połączy się z aleją Spółdzielczości Pracy. Długość odcinka obwodnicy to 9,59 km.

Zadanie nr 4[edytuj | edytuj kod]

Odcinek od węzła "Lublin-Rudnik" w Elizówce do węzła "Lublin-Felin" w Świdniku. Od węzła "Lublin-Rudnik" obwodnica biegnie w kierunku południowo-wschodnim poprzez estakadę nad doliną rzeki Bystrzycy do węzła "Lublin-Tatary", gdzie łączy się z istniejącą drogą krajową nr 82. Następnie biegnie w kierunku południowym (na wschód od miasta) przez węzeł "Lublin-Zadębie" (na którym łączy się z drogą wojewódzką nr 822 - dojazdem do Portu Lotniczego Lublin-Świdnik) do węzła "Lublin-Felin", gdzie łączy się z obecną, rozbudowywaną do ekspresowej dwujezdniową drogą krajową 12 (E373)/17 (E372) Lublin - Piaski. Długość tego odcinka to 12,84 km.

Zadanie nr 5[edytuj | edytuj kod]

Odcinek dwujezdniowej drogi krajowej nr 12 (E373)/17 (E372) Lublin - Piaski zostanie przebudowany do standardu drogi ekspresowej. Realizacja obejmuje prostoliniowy odcinek od budowanego węzła "Lublin-Felin" do węzła "Piaski-Zachód", który jest początkiem obwodnicy Piask wykonanej w standardzie drogi ekspresowej w 2004 roku. Do przebudowy przewidziano też ok. 1 km odcinek al. Tysiąclecia w Świdniku. Ze względu na likwidację wjazdu z istniejącej drogi krajowej do centrum Świdnika (skrzyżowania ulic Piaseckiej z Lotników Polskich) wykonane zostało Zadanie nr 5a. Wraz z rozbudową drogi krajowej powstał nowy węzeł "Świdnik" z ul. Kusocińskiego we wschodniej części Świdnika. Zadanie ma długość 12,1 km.

Zadanie nr 5a obejmowało budowę nowej, dwujezdniowej drogi klasy G stanowiącej wjazd do Świdnika od strony Lublina. Powstał węzeł drogowy na granicy miast Lublin i Świdnik z istniejącym przebiegiem dróg krajowych nr 12 i 17 (al. Witosa w Lublinie/al. Tysiąclecia w Świdniku). Trasa biegnie 2,42 km na wschód do nowego ronda z ul. Lotników Polskich w Świdniku. Nową ulicę nazwano aleją Jana Pawła II.

Zachodnia obwodnica Lublina[edytuj | edytuj kod]

Odcinek od węzła "Lublin-Sławinek" w Dąbrowicy do węzła "Lublin-Węglin" w ciągu drogi ekspresowej nr S19. Fragment ten zlokalizowany jest na zachód od granic miasta i łączy węzeł "Lublin-Sławinek" (drogi S12, S17, S19), poprzez węzeł "Lublin-Szerokie" (z drogą wojewódzką nr 830) z węzłem "Lublin-Węglin", który łączy istniejącą obecnie drogę krajową nr 19 w kierunku Rzeszowa oraz drogę wojewódzką nr 747 i nowy wlot do Lublina (al. Kraśnicka). Odcinek ten od lat 90. przyniósł wiele kontrowersji z okolicznymi mieszkańcami dotyczących przebiegu. Będzie więc on realizowany w drugiej kolejności, po 2013 roku. Odcinek ma długość 9,8 km. 29 października 2014 podpisano umowę na budowę Zachodniej Obwodnicy Lublina. Przetarg na budowę obwodnicy wygrała firma Budimex. Wartość inwestycji to blisko 423,9 mln zł. Planowane zakończenie inwestycji to listopad 2016 roku.

Planowana cała trasa po nowym śladzie od węzła „Kurów-Zachód” do „Lublin-Felin” przebiega w pobliżu miejscowości: Sielce, Posiołek, Kolonia Nowy Dwór, Wola Nowodworska, Szumów, Mała Kłoda, Kurów, Olempin, Markuszów, Kolonia Przybysławice, Zagrody, Granica, Marianka, Kolonia Miesiące, Kolonia Garbów, Kolonia Bogucin, Kolonia Piotrowice Wielkie, Leśce, Józefów Pociecha, Kupin, Sieprawice, Piotrawin, Aleksandrów Stawka, Jastków, Kopanina, Barak, Panieńszczyzna, Natalin, Marysin, Jakubowice, Elizówka, Kolonia Żulin, Marianówka, Świdniczek, Kolonia Biskupie, Biskupie, Świdnik Mały, Kalinówka[3].

Przebieg ten jest najlepszym możliwym rozwiązaniem uwzględniającym zarówno parametry techniczne, jak też istniejące i planowane zagospodarowanie przestrzenne gmin. Na proponowany przebieg trasy lubelski oddział posiada wydane przez Wojewodę Lubelskiego w 2005 r. decyzje o ustaleniu lokalizacji drogi. To umożliwiło rozpoczęcie wykupu terenu pod planowaną inwestycję.

Ważniejsze węzły oraz odległości między nimi[edytuj | edytuj kod]

Obwodnica Piask, okolice węzła „Piaski-Zachód”.
 • Podział trasy na poszczególne zadania oraz odległości między najważniejszymi węzłami:
  • Zadanie nr 1: węzeł „Kurów-Zachód” – węzeł „Jastków” dł. 23,73 km
  • Zadanie nr 2: węzeł „Jastków” – węzeł „Lublin-Sławinek” dł. 8,6 km
  • Zadanie nr 3: węzeł „Lublin-Sławinek” – węzeł „Lublin-Rudnik” dł. 9,59 km
  • Zadanie nr 4: węzeł „Lublin-Rudnik” – węzeł „Lublin-Felin” dł. 12,84 km
  • Zadanie nr 5: węzeł „Lublin-Felin” – węzeł „Piaski-Zachód” dł. 12,1 km (odcinek istniejącej drogi krajowej przebudowywany na drogę ekspresową)
  • Zachodnia Obwodnica Lublina: węzeł „Lublin-Sławinek” – węzeł "Lublin Węglin" dł. 9,8 km.
 • W fazie projektowania drogi, węzłom nadano nazwy robocze. W lutym 2013 roku GDDKiA Lublin podała oficjalne nazwy węzłów:
  • węzeł "Sielce" zmienia nazwę na "Kurów-Zachód"
  • węzeł "Kurów" zmienia nazwę na "Kurów-Wschód"
  • węzeł "Przybysławice" zmienia nazwę na "Nałęczów"
  • węzeł "Bogucin" zmienia nazwę na "Jastków"
  • węzeł "Dąbrowica" zmienia nazwę na "Lublin-Sławinek"
  • węzeł "Płouszowice" zmienia nazwę na "Lublin-Szerokie"
  • węzeł "Konopnica" zmienia nazwę na "Lublin-Węglin"
  • węzeł "Jakubowice" zmienia nazwę na "Lublin-Czechów"
  • węzeł "Lubartów" zmienia nazwę na "Lublin-Rudnik"
  • węzeł "Włodawa" zmienia nazwę na "Lublin-Tatary"
  • węzeł "Mełgiewska" zmienia nazwę na "Lublin-Zadębie"
  • węzeł "Witosa" zmienia nazwę na "Lublin-Felin"
  • węzeł "Mełgiew" zmienia nazwę na "Piaski-Zachód"
  • węzeł "Chełm" zmienia nazwę na "Piaski-Wschód".

Węzeł "Świdnik" nie zmienił nazwy.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Droga krajowa nr 19 w Niedrzwicy Kościelnej, która docelowo zostanie połączona z lubelską obwodnicą węzłem "Lublin-Węglin".

Obwodnica Lublina planowana jest jako droga ekspresowa klasy S, do której dostęp będzie możliwy wyłącznie poprzez węzły drogowe (bezkolizyjne skrzyżowania dwupoziomowe). Zapewnią one powiązania dróg niższych kategorii, zbierających ruch z terenów przyległych do drogi ekspresowej, a planowane dla obsługi ruchu lokalnego drogi dojazdowe, w powiązaniu z drogami istniejącymi oraz projektowanymi przejazdami (pod lub nad obwodnicą) utworzą nowy układ komunikacyjny.

Planowana obwodnica będzie miała dwie jezdnie po dwa lub trzy pasy ruchu, rozdzielone pasem zieleni, na całym przebiegu pozostaje rezerwa ziemi, aby można było dołożyć w przyszłości po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Każdy pas ma mieć 3,5 metra szerokości, kierowcy będą mieli także do dyspozycji pas awaryjny szerokości 2,5 metra[3].

Ruch lokalny na obwodnicy porusza się po drogach serwisowych, zwierzęta mogą przechodzić pod drogą przepustami, a rolnicy co kilkaset metrów mają do dyspozycji tunele, którymi mogą dojechać do pól. Między jezdniami jest 4-5-metrowy pas rozdzielający, w tym opaski bezpieczeństwa[3].

Przy trasie znajdą się także cztery punkty MOP. Jest to parking z toaletą i drobnym zapleczem gastronomicznym. Takie obszerne parkingi z węzłem sanitarnym, są planowane po dwa w kierunku Warszawy i dwa w przeciwnym. Pierwsze punkty MOP zaplanowano przed węzłem „Nałęczów”, na terenie gminy Markuszów, dwa kolejne na terenie gminy Niemce, między węzłami „Lublin-Czechów” i „Lublin-Rudnik”[3].

W sumie na odcinku od węzła „Kurów-Zachód” do węzła „Piaski-Zachód” i od węzła "Lublin-Węglin" do „Lublin-Sławinek” powstanie w latach 2010-2013 blisko 50 wiaduktów, w tym prawie kilometrowa estakada nad Bystrzycą Jakubowicką, 10 mostów, kilka przejazdów gospodarczych, ok. 40 km ekranów akustycznych oraz kilkadziesiąt różnej wielkości przejść dla zwierząt nad i pod trasą szybkiego ruchu[3].

Wykonanie inwestycji[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na konieczność realizacji inwestycji etapami, właściwą Obwodnicę Lublina podzielono na dwa odcinki realizacyjne: część północno-wschodnią i część zachodnią.

 • Trasa części północno-wschodniej rozpoczyna się w węźle „Lublin-Sławinek” i wiedzie poprzez węzły „Lublin-Czechów”, „Lublin-Rudnik”, „Lublin-Tatary”, „Lublin-Zadębie” i „Lublin-Felin”, by za tym ostatnim włączyć się do drogi nr 12 (E373) / 17 (E372) na odcinku Lublin – Piaski.
 • Trasa części zachodniej wiedzie od węzła „Lublin-Sławinek”, poprzez węzły "Lublin-Szerokie" i "Lublin-Węglin", po czym włącza się do drogi nr 19 na odcinku Lublin – Kraśnik.

Część północno-wschodnia, która znajdzie się w ciągu wspólnego przebiegu dróg ekspresowych S12 i S17 jest realizowana jako pierwsza, od 2011 roku. Część zachodnia do Konopnicy jest realizowana od 2014 roku.

Na odcinku węzeł „Lublin-Sławinek” – węzeł „Lublin-Rudnik” już w pierwszym etapie realizacji droga będzie miała układ docelowy, tj. dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.

W całości trasy od Sielc do Piask jako pierwszy zaczął być realizowany odcinek węzeł „Lublin-Felin” – węzeł „Piaski-Zachód”, którego koszt wyniósł 460 mln zł. Trasa ekspresowa pokryła się z przebiegiem istniejącej wcześniej dwujezdniowej drogi krajowej. Powstał także nowy dojazd do Świdnika, poprzez węzeł drogowy od al. Witosa w Lublinie do al. Lotników Polskich w Świdniku, gdzie powstało rondo. Obecnie prace budowlane zostały ukończone, ale jeszcze trasa nie jest oznaczona jako droga ekspresowa.

Kolejnym odcinkiem przewidywanym do użytku jest Zadanie nr 1, czyli od węzła Kurów-Zachód do węzła Jastków. Planowane oddanie do użytku to marzec 2013 roku.

Obwodnica Lublina w trakcie budowy - jezioro na węźle Jastków, lipiec 2014

25 stycznia 2011 roku premier Donald Tusk poinformował, że część pieniędzy zaoszczędzonych na przetargach kolejowych zostanie przekazane na budowę pozostałych etapów lubelskiej obwodnicy i znajdzie się ona na podstawowej liście inwestycji w programie drogowym, co oznacza, że ta część inwestycji ruszy przed rokiem 2013. Budowa odcinka od węzła „Sielce” do Bogucina może ruszyć na wiosnę 2011[1], a pełna realizacja projektu od węzła Dąbrowica do węzła Witosa (właściwa obwodnica Lublina) ruszy latem tego samego roku[4]. Na lubelską obwodnicę Unia Europejska przeznacza około 3 mld złotych, natomiast udział własny polskiego rządu to ok. 450 mln zł[5].

Dwujezdniowa obwodnica Piask z dwoma pasami ruchu. Podobnie wyglądać będzie obwodnica Lublina między węzłami „Lublin-Rudnik” a „Lublin-Felin”.

31 stycznia 2011 roku lubelski wojewoda Genowefa Tokarska wydała zgodę na rozpoczęcie budowy trasy S17 na odcinku od węzła „Kurów-Zachód” k. Kurowa do węzła „Jastków”[6]. Wykonujące inwestycję polsko-portugalskie konsorcjum Mota-Engil Central Europe S.A. wyceniło budowę odcinka drogi ekspresowej S17 o długości 23 km – wraz z ponad 10 km ekranów przeciwhałasowych, 20 obiektami inżynierskimi (siedem mostów i trzynaście wiaduktów), 29 przejściami dla zwierząt i czterema węzłami („Kurów-Zachód”, „Kurów-Wschód”, „Nałęczów” i „Jastków”) – na ponad 624 mln zł[7]. Zezwolenie na budowę ma rygor natychmiastowej wykonalności[8] – umowę na realizację 23-kilometrowego odcinka drogi podpisano 3 marca 2011 roku, a wykonawca dostał dwa lata na wykonanie inwestycji[9].

11 października 2011 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie wybrała ofertę na budowę obwodnicy między węzłami „Lublin-Rudnik” – „Lublin-Felin” oraz „Lublin-Sławinek” – „Lublin-Rudnik”. Pierwszy odcinek, czyli 12,8 km dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu w obie strony, ma zrealizować hiszpańska firma Dragados - za 629 mln zł. Ta sama firma zbuduje także drugi odcinek obwodnicy pomiędzy węzłami „Lublin-Sławinek” i „Lublin-Rudnik”, czyli 10,2 km dwujezdniowej drogi ekspresowej z trzema pasami ruchu w obie strony. Ta część inwestycji będzie kosztować 474 mln zł, a prace na całym odcinku przyszłej obwodnicy Lublina ruszą do końca 2011 roku i potrwają dwa lata[10].

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Dziennik Wschodni: Rząd da pieniądze na budowę S17 i obwodnicy Lublina (pol.). [dostęp 2011-01-26].
 2. Urząd Miejski w Lublinie: Udało się! (pol.). [dostęp 2011-01-26].
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Dziennik Wschodni: Obwodnica Lublina - zobacz dokładny przebieg trasy (pobierz pdf-y) (pol.). [dostęp 23 maja 2009].
 4. Kurier Lubelski: Rząd da pieniądze na S 17. Budowa ruszy wiosną (pol.). [dostęp 2011-01-26].
 5. Gazeta Wyborcza: Są pieniądze na S17! Dzięki pani minister Bieńkowskiej (pol.). [dostęp 2011-01-26].
 6. Gazeta Wyborcza: Ekspresówka S17. Można już budować kolejny odcinek (pol.). [dostęp 2011-01-31].
 7. Dziennik Wschodni: Rusza budowa drugiego odcinka S17 Kurów-Bogucin (pol.). [dostęp 2011-01-31].
 8. Kurier Lubelski: Jest zezwolenie na budowę odcinka S17 (pol.). [dostęp 2011-01-31].
 9. Dziennik Wschodni: Podpisali umowę na budowę 23 km drogi S17 (pol.). [dostęp 2011-03-03].
 10. Onet.pl: Hiszpańska firma wybuduje oba odcinki lubelskiej obwodnicy (pol.). [dostęp 2011-10-13].