Obwodnica południowa (Jelenia Góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Długość 3,8 km
dolnośląskie,
miasto Jelenia Góra
DK3 E65

Południowa Obwodnica Jeleniej Góry – obwodnica miasta Jelenia Góra. Droga będzie częścią drogi DK3. Jest to planowana droga i ma przebiegać na południowych obrzeżach miasta. Jej celem jest wyeliminowanie ruchu tranzytowego w kierunku Karpacza oraz odciążenie obwodnicy północnej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wizje budowy obwodnicy południowej pojawiły się jeszcze za czasów PRL ale zmiany ekip rządzących oraz planów i braki w funduszach uniemożliwiły powstanie tej drogi. Dzięki pozyskaniu środków unijnych, pierwszy etap inwestycji będzie mógł zostać zrealizowany. Budowa zadania I pierwszego etapu rozpoczęła się w październiku 2010 roku.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Etap pierwszy[edytuj | edytuj kod]

Zadanie I jest obecnie w realizacji. Obejmuje ono przebudowę skrzyżowania z obwodnicą północną na węzeł bezkolizyjny. Również zadanie I obejmuje budowę nowego odcinka dwujezdniowej drogi łączącej ul. Wincentego Pola z ul. Sudecką. Docelowo tradycyjne skrzyżowanie z ul. Sudecką zostanie zastąpione rondem.

Zadanie II nie jest w objęte konretnym planem i nie wiadomo, kiedy zostanie zrealizowane. Jest to odcinek od skrzyżowania z ul. Chłopską do ul. Wincentego Pola, gdzie nowy odcinek drogi, omijający zabudowę, połączy się z pierwszym odcinkiem obwodnicy południowej (al. Solidarności).

Etap drugi[edytuj | edytuj kod]

Etap drugi prowadzi od skrzyżowania z ul. Sudecką do ul. Spółdzielczej gdzie połączy się ze starą drogą krajową nr 3. Planowane są trzy węzły bezkolizyjne (ul. Mickiewicza, ul. Wolności i ul. Spółdzielcza) oraz tunel pod górą Złomy. Pomiędzy ulicą Wolności a Spółdzielczą powstanie wiadukt. W związku z ogromnymi kosztami budowy takiej drogi dla miasta Jelenia Góra, inwestycja została rozłożona na wiele lat.

Plany na przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Miasto planuje zrealizować całą obwodnicę południową do 2020 roku. Terminy realizacjii kolejnych zadań nie są znane. Mimo iż pierwszy etap obwodnicy będzie oznaczony jako droga wojewódzka nr 367, to w przyszłości cała obwodnica południowa będzie oznaczona jako droga krajowa nr 3.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]