Obywatelski Dolny Śląsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Obywatelski Dolny Śląsk
Państwo

 Polska

Siedziba

ul. Legnicka 21,
53-671 Wrocław

Data założenia

26 stycznia 2008

Rodzaj stowarzyszenia

Stowarzyszenie

Profil działalności

samorządowy, polityczny

Zasięg

województwo dolnośląskie

Prezes Zarządu

Rafał Dutkiewicz

Członkowie

350 (luty 2011)

Nr KRS

0000301776

Data rejestracji

2 kwietnia 2008

Powiązania

Ruch Obywatelski „Polska XXI” (2008–2010), Unia Prezydentów – Obywatele do Senatu (2011)

brak współrzędnych

Obywatelski Dolny Śląsk (ODŚ) – centroprawicowe stowarzyszenie o charakterze politycznym działające na terenie województwa dolnośląskiego, założone 26 stycznia 2008 (zarejestrowane 2 kwietnia 2008). Do 5 lutego 2011 działało jako Dolny Śląsk XXI. Młodzieżówką organizacji jest Młody Dolny Śląsk.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie „Dolny Śląsk XXI” zostało założone przez posła Kazimierza Michała Ujazdowskiego i radnego sejmiku dolnośląskiego Pawła Wróblewskiego, którzy w grudniu 2007 opuścili Prawo i Sprawiedliwość. Prezesem DŚ XXI został Paweł Wróblewski. W szeregach stowarzyszenia znaleźli się początkowo głównie byli działacze PiS i samorządowcy związani z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, który sam do stowarzyszenia przystąpił w połowie marca 2008, zostając szefem rady programowej. Do DŚ XXI wstąpili także m.in. naukowcy: Tadeusz Luty i Adolf Juzwenko[1]. Dolny Śląsk XXI powstał jako pierwsze z regionalnych stowarzyszeń, które 27 września 2008 współtworzyły ogólnopolski Ruch Obywatelski „Polska XXI” (któremu do 13 czerwca 2009 przewodził Rafał Dutkiewicz).

30 kwietnia 2009 w sejmiku województwa dolnośląskiego powstał (z przekształcenia klubu Obywatelska Platforma Samorządowa) klub DŚ XXI[2], w którym znaleźli się radni wybrani z list PiS i Platformy Obywatelskiej. Znalazł się on w opozycji wobec koalicji PO-PSL. Jego szefem został Patryk Wild. Pod koniec kadencji klub liczył 6 członków (oprócz szefów klubu i stowarzyszenia byli nimi: Andrzej Łoś – na początku kadencji będący marszałkiem województwa, a także Ewa Rzewuska, Dariusz Stasiak i Jerzy Zieliński).

W styczniu 2010 ruch Polska XXI przekształcił się w partię Polska Plus, w której jednak spośród liderów Dolnego Śląska XXI znalazł się jedynie Kazimierz Michał Ujazdowski. Pełnomocnikiem wojewódzkim Polski Plus był działacz DŚ XXI Tomasz Kołodziej[3]. We wrześniu tego samego roku partia się rozwiązała, a będący szefem jej koła poselskiego Kazimierz Michał Ujazdowski wraz z większością działaczy przystąpił ponownie do PiS, wycofując się z działalności w stowarzyszeniu.

W wyborach samorządowych w 2010 Dolny Śląsk XXI wystartował m.in. do sejmiku jako Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Dutkiewicza. W wyborach do sejmiku województwa zajął on 2. miejsce za PO, uzyskując 9 z 36 mandatów. Zdobyli je: Marek Laryś, Andrzej Łoś, Janusz Marszałek, Tymoteusz Myrda, Marek Obrębalski, Ewa Rzewuska, Dariusz Stasiak, Paweł Wróblewski (który został wiceprzewodniczącym sejmiku) i Patryk Wild (który ponownie został szefem klubu DŚ XXI)[4]. Klub DŚ XXI ponownie znalazł się w opozycji (do koalicji PO-SLD-PSL). Rafał Dutkiewicz uzyskał reelekcję w wyborach na prezydenta Wrocławia w I turze, zdobywając 71,63% głosów[5]. Ponadto spośród działaczy DŚ XXI prezydentami miast zostali (startując z własnych komitetów) Robert Raczyński (Lubin) i Piotr Roman (Bolesławiec). Ponadto prezydentem Świdnicy z poparciem stowarzyszenia został Wojciech Murdzek (który także do niego dołączył). Komitet Rafała Dutkiewicza zdobył większość mandatów w radzie Wrocławia[5]. Komitety związane z DŚ XXI startowały także w poszczególnych powiatach.

5 lutego 2011 doszło do przekształcenia stowarzyszenia. Przyjęło ono nazwę „Obywatelski Dolny Śląsk”, a jego prezesem został Rafał Dutkiewicz. Liczyło ono wówczas ok. 350 członków zrzeszonych w 19 kołach[6].

Na wybory parlamentarne w 2011 Rafał Dutkiewicz powołał ogólnopolski ruch Unia Prezydentów – Obywatele do Senatu. Kandydaci ODŚ w liczbie 7 startowali w jego ramach z ramienia KWW Rafał Dutkiewicz – byli nimi Tadeusz Luty, Jerzy Makarczyk, Tomasz Misiak, Adam Myrda, Jarosław Obremski, Jerzy Zieliński i Patryk Wild[7]. Do Senatu (jako jedyny kandydat związany z OdS) został wybrany Jarosław Obremski[8], który zasiadł w Kole Senatorów Niezależnych.

12 lutego 2014 ODŚ dołączył do koalicji rządzącej w sejmiku dolnośląskim (pozostawiając w opozycji jedynie PiS)[9]. Wicemarszałkiem województwa z ramienia ODŚ został dotychczasowy radny Wrocławia Jerzy Michalak[10].

Na wybory samorządowe w 2014 Rafał Dutkiewicz zawarł porozumienie z Platformą Obywatelską. W wyborach do sejmiku kandydaci z nim związani (w tym on sam) wystartowali z list PO, zaś w wyborach miejskich we Wrocławiu wspólny komitet przyjął nazwę „Rafał Dutkiewicz z Platformą” (uzyskując w radzie miasta większość mandatów). Rafał Dutkiewicz wygrał wybory na prezydenta Wrocławia w II turze. Startujący z poparciem PO (z własnego komitetu) Wojciech Murdzek przegrał natomiast w II turze wybory na prezydenta Świdnicy. W sejmiku z list PO (która zdobyła 16 miejsc) mandaty spośród przedstawicieli ODŚ uzyskali: Rafał Dutkiewicz (który nie objął go jednak, pozostając prezydentem Wrocławia), Janusz Marszałek, Jerzy Michalak, Marek Obrębalski, Ewa Rzewuska i Paweł Wróblewski[11]. Działalność stowarzyszenia wówczas zamarła, jednak formalnie nie zostało rozwiązane. Jego aktywiści kontynuowali działalność pod innymi szyldami.

Część działaczy Obywatelskiego Dolnego Śląska, która sprzeciwiła się porozumieniu Rafała Dutkiewicza z PO, powołała na wybory w 2014 komitet Bezpartyjni Samorządowcy, który zdobył 4 mandaty w sejmiku województwa.

31 marca 2016 związani z Rafałem Dutkiewiczem radni ODŚ (Janusz Marszałek, Jerzy Michalak, Marek Obrębalski, Ewa Rzewuska i przewodniczący sejmiku Paweł Wróblewski) odeszli z klubu Platformy Obywatelskiej. Ponadto PO opuścili inni radni tej partii – Michał Bobowiec, wiceprzewodniczący sejmiku Julian Golak, Czesław Kręcichwost, Ryszard Lech i marszałek województwa Cezary Przybylski. Wraz z trójką radnych wybranych z list BS (Tymoteuszem Myrdą, Patrykiem Wildem i Ewą Zdrojewską), a także innym radnym niezrzeszonym Kazimierzem Janikiem (wybranym z listy SLD Lewica Razem), powołali oni klub Bezpartyjnych Samorządowców, który stał się największym klubem w sejmiku i w koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym przejął władzę w województwie, odsuwając od niej PO. Tymoteusz Myrda zastąpił przedstawiciela tej partii na stanowisku wicemarszałka województwa. Szefem klubu został Patryk Wild. Do klubu BS nie przystąpiła wybrana z ich listy Aldona Wiktorska-Święcka[12][13].

27 czerwca 2016 doszło do poszerzenia koalicji rządzącej województwem, do której dołączyły Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej (znajdujące się od pewnego czasu we wspólnym klubie radnych z PSL)[14]. Z klubu BS odeszli następnie radni wybrani z list BS (odwołany z funkcji wicemarszałka województwa Tymoteusz Myrda, Patryk Wild i Ewa Zdrojewska), którzy stali się niezrzeszeni, a wkrótce utworzyli Klub Radnych Bezpartyjnych (w marcu 2017 środowisko to współtworzyło ogólnopolski Ruch Samorządowy „Bezpartyjni”[15]).

Dolnośląski Ruch Samorządowy[edytuj | edytuj kod]

14 lipca 2016 dotychczasowy klub radnych Bezpartyjni Samorządowcy (liczący 11 członków) przyjął nazwę Dolnośląski Ruch Samorządowy, a jego szefem został Michał Bobowiec. Należący do klubu marszałek województwa Cezary Przybylski zapowiedział start DRS pod tym szyldem w wyborach samorządowych[16].

11 października tego samego roku działacze DRS powołali stowarzyszenie (o charakterze ponadpartyjnym)[17], zarejestrowane 11 dni później. Jego przewodniczącym został Cezary Przybylski, wiceprzewodniczącymi Michał Bobowiec i Piotr Lech, sekretarzem Piotr Koszarek, a skarbnikiem Irena Krzyszkiewicz. W zarządzie zasiedli także Jakub Bronowicki, Dariusz Chmura, Rafał Gronicz i Roman Potocki[18]. Przewodniczącym rady programowej DRS został Rafał Dutkiewicz (prezydent Wrocławia)[19]. Do stowarzyszenia przystąpili także m.in. Stanisław Huskowski (poseł UED, były prezydent Wrocławia), Piotr Kruczkowski (były prezydent Wałbrzycha), Rafael Rokaszewicz (prezydent Głogowa z SLD), Tomasz Smolarz (były poseł i były wojewoda dolnośląski z PO), Szymon Pacyniak (były wicemarszałek województwa oraz były starosta powiatu zgorzeleckiego) i Tadeusz Krzakowski (prezydent Legnicy z SLD). W styczniu 2017 do DRS należało ponad 120 członków, w tym liczni włodarze[20].

W październiku 2017 DRS ogłosił kandydaturę Jerzego Michalaka na prezydenta Wrocławia w wyborach w 2018[21]. Nie uzyskała ona jednak poparcia Rafała Dutkiewicza[22].

Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2018 sejmikowy klub stowarzyszenia Dolnośląski Ruch Samorządowy, po poszerzeniu przez większość członków Klubu Radnych Bezpartyjnych, przekształcił się w klub Bezpartyjnych Samorządowców (poza klubem znaleźli się jednak Kazimierz Janik i Ryszard Lech). Został on największym klubem w sejmiku, a jego przewodniczącym został Czesław Kręcichwost[23]. Działacze ci wystartowali w wyborach samorządowych pod szyldem BS, natomiast działacze DRS związani z Rafałem Dutkiewiczem powołali w sierpniu komitet Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska (startujący do sejmiku dolnośląskiego), a także KWW Rafała Dutkiewicza – Sojusz dla Wrocławia (startujący do rady miejskiej Wrocławia)[24]. Na listach komitetu Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska znaleźli się m.in. poseł Stanisław Huskowski z Unii Europejskich Demokratów, dotychczasowy radny sejmiku Ryszard Lech, były prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski, czy też byli wyczynowi sportowcy – bokser Maciej Zegan (były radny Wrocławia), siatkarz Mariusz Dutkiewicz i koszykarz Mirosław Łopatka. Sojusz dla Wrocławia poparł w wyborach na prezydenta miasta kandydata Koalicji Obywatelskiej Jacka Sutryka (który wygrał wybory w I turze). Na listach SdW oprócz osób bezpartyjnych znaleźli się działacze SLD i UED[24].

W wyborach do sejmiku komitet ZDdDŚ otrzymał 8,29% głosów (był to 4. wynik) i dwa mandaty, które uzyskali Stanisław Huskowski i Ryszard Lech[25]. Zostali oni radnymi niezrzeszonymi i znaleźli się w opozycji wobec rządzącej koalicji PiS-BS. W wyborach do rady Wrocławia SdW zajął 3. miejsce, uzyskując 14,21% głosów i 7 mandatów[26]. W radzie powołał 5-osobowy klub (dwoje radnych z jego list przystąpiło do klubu Nowoczesnej), współrządzący miastem. Trzech z pięciu radnych klubu było przedstawicielami SLD[27]. W styczniu 2021 dotychczasowi radni tego klubu współtworzyli klub Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa, wraz z radnymi PO i UP oraz byłymi radnymi PiS. Klub uzyskał samodzielną większość w radzie miasta[28][29].

Nowa Nadzieja / Nowa PL[edytuj | edytuj kod]

10 marca 2020 zarejestrowano stowarzyszenie Nowa Nadzieja, którego przewodniczącym został Tadeusz Grabarek (członek zarządu Nowoczesnej, do 2022 wiceprzewodniczący partii), a wiceprzewodniczącymi Piotr Lech (burmistrz Milicza), Leon Susmanek (członek zarządu Unii Europejskich Demokratów) i Piotr Uhle (przewodniczący klubu Nowoczesnej w radzie Wrocławia). W zarządzie zasiadł też m.in. były marszałek województwa Andrzej Łoś[30]. Działalność ruchu zainaugurowano 26 września tego samego roku. Na jego czele stanął wówczas Rafał Dutkiewicz. Z formacją związali się też m.in. poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski i radny sejmiku dolnośląskiego z listy ZDdDŚ, były poseł Stanisław Huskowski z UED (podobnie jak Rafał Dutkiewicz, będący byłym prezydentem Wrocławia)[31]. NN powołała zespoły eksperckie do spraw ochrony zdrowia i zmian klimatu[32]. Po roku Tadeusz Grabarek ponownie został przewodniczącym stowarzyszenia, zastępując Rafała Dutkiewicza[33]. 29 stycznia 2022 zdecydowano o powołaniu klubów radnych NN w sejmiku dolnośląskim oraz w radach miejskich Wrocławia i Świdnicy[34]. Klub w sejmiku (będący w opozycji do rządzącej koalicji PiS-BiS) powstał w wyniku przemianowania klubu Nowoczesna Plus (składającego się z trojga radnych Nowoczesnej, Stanisława Huskowskiego z UED i Ryszarda Lecha)[35][36]. W listopadzie 2022, w związku ze zmianą nazwy partii KORWiN na Nowa Nadzieja, stowarzyszenie zapowiedziało pozew do sądu o prawo do nazwy, zarzucając partii kradzież tożsamości[37][38]. 12 kwietnia 2023 przyjęło jednak nową nazwę Nowa PL (to samo uczyniły też jego kluby radnych)[39].

Zarząd ODŚ[edytuj | edytuj kod]

Prezes:

Wiceprezesi:

Sekretarz:

Skarbnik:

Pozostała członkini:

 • Magdalena Sosna

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jan Dziadul: Partia nie-partia. polityka.pl, 26 stycznia 2008.
 2. Magdalena Kozioł: Obywatelska Platforma Samorządowa przekształci się dziś w klub Dolny Śląsk XXI. polskatimes.pl, 30 kwietnia 2009.
 3. Michał Kokot: Na Dolnym Śląsku nie ma tłoku w kolejce do Polski Plus. gazeta.pl, 12 stycznia 2010.
 4. Serwis PKW – Wybory 2010
 5. a b Serwis PKW – Wybory 2010
 6. Dolny Śląsk XXI zmienia nazwę. portalsamorzadowy.pl, 6 lutego 2011.
 7. Serwis PKW – Wybory 2011
 8. Serwis PKW – Wybory 2011
 9. Koalicja PO, ODŚ, SLD i PSL w sejmiku województwa dolnośląskiego. prawo.pl, 12 lutego 2014.
 10. Radny miejski Jerzy Michalak kandydatem Obywatelskiego Dolnego Śląska na wicemarszałka województwa. wdolnymslasku.pl, 11 lutego 2014.
 11. Łukasz Wolski: Dolnośląski sejmik po wyborach: PO i PSL nadal rządzą, SLD w odstawce, PiS nie będzie samo w opozycji. wdolnymslasku.pl, 24 listopada 2014.
 12. Paweł Wilk: Przewrót w sejmiku. tvp.pl, 31 marca 2016.
 13. Kluby radnych. umwd.dolnyslask.pl.
 14. Malwina Gadawa: Marszałek Cezary Przybylski zostaje. PO znów w koalicji rządzącej Dolnym Śląskiem. gazetawroclawska.pl, 28 czerwca 2016.
 15. Ruch Samorządowy „Bezpartyjni” chce być alternatywą dla partii politycznych. portalsamorzadowy.pl, 14 marca 2017.
 16. Przemysław Gałecki: Dolnośląski Ruch Samorządowy rozbije polityczny bank?. radiowroclaw.pl, 14 lipca 2016.
 17. Dolnośląski Ruch Samorządowy: Cezary Przybylski i Rafał Dutkiewicz szykują się do wyborów. portalsamorzadowy.pl, 11 października 2016.
 18. Informacje w wyszukiwarce podmiotów KRS.
 19. Rada programowa. ruchsamorzadowy.pl.
 20. Malwina Gadawa: Tych ludzi Dutkiewicz wystawi w wyborach. polskatimes.pl, 12 stycznia 2017.
 21. Malwina Gadawa: Michalak kandydatem na prezydenta Wrocławia. Chce zbudować wielkie miasto wielkich ludzi. gazetawroclawska.pl, 28 października 2017.
 22. Jacek Harłukowicz: Jerzy Michalak nie dostanie poparcia Dutkiewicza. Czy Dolnośląski Ruch Samorządowy też wycofa rekomendację?. wyborcza.pl, 5 marca 2018.
 23. Kluby radnych. bip.umwd.dolnyslask.pl.
 24. a b Jacek Harłukowicz: Rafał Dutkiewicz zainaugurował kampanię swojego komitetu. Kto wystartuje z jego listy?. wyborcza.pl, 29 sierpnia 2018.
 25. Serwis PKW – Wybory 2018
 26. Serwis PKW – Wybory 2018
 27. Bartosz Senderek: Zdobyli mandaty we wrocławskiej radzie miejskiej, chociaż ich partie nie startowały w wyborach. tuwroclaw.com, 24 października 2018.
 28. Bartosz Senderek: Nowy klub w Radzie Miejskiej Wrocławia. Sutryk nie potrzebuje już Nowoczesnej. tuwroclaw.com, 14 stycznia 2021.
 29. Kluby Radnych. bip.um.wroc.pl.
 30. Nowa Nadzieja. rejestr.io.
 31. Magdalena Raducha: Rafał Dutkiewicz wraca do polityki. Jako przewodniczący ruchu Nowa Nadzieja. wp.pl, 26 września 2020.
 32. Zespoły eksperckie Nowej Nadziei. nowanadzieja.org.pl.
 33. Szymon Połeć, Piotr Tomaszewski: Relacja z II kongresu Nowej Nadziei. gazetakongresy.pl, 2 października 2021.
 34. Post na profilu Nowej Nadziei. twitter.com, 29 stycznia 2022.
 35. Elżbieta Osowicz: Stowarzyszenie Nowa Nadzieja zwiera szyki. radiowroclaw.pl, 29 stycznia 2022.
 36. Tomasz Pajączek: Nowa Nadzieja w miejsce Nowoczesnej. „Budujemy zaplecze polityczne”. onet.pl, 1 lutego 2022.
 37. Joanna Jaros: Nowa Nadzieja KORWiN czy dolnośląska Nowa Nadzieja?. radiowroclaw.pl, 30 listopada 2022.
 38. KORWiN zmienia nazwę. Stowarzyszenie „Nowa Nadzieja” wysyła przedsądowe pismo do Mentzena. rp.pl, 30 listopada 2022.
 39. Remigiusz Biały: Nowa Nadzieja zmienia nazwę na Nowa PL. Wrocławskie stowarzyszenie radnych prezentuje program. gazetawroclawska.pl, 12 kwietnia 2023.