Ocean Beach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb San Diego Ocean Beach
Dzielnica San Diego
Ilustracja
Molo w Ocean Beach podczas zachodu słońca.
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kalifornia
Hrabstwo San Diego
Miasto San Diego
Położenie na mapie San Diego
Mapa lokalizacyjna San Diego
Ocean Beach
Ocean Beach
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa lokalizacyjna Kalifornii
Ocean Beach
Ocean Beach
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Ocean Beach
Ocean Beach
33°N 117°W/32,750883 -117,251703
Portal Portal Stany Zjednoczone
Ten artykuł dotyczy dzielnicy. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Fale przy molo w Ocean Beach w 2002 roku

Ocean Beach – dzielnica San Diego, miasta w stanie Kalifornia. Jej główne ulice to Newport Avenue i Voltaire Street. W latach 60. stała się lokalnym centrum ruchu hippisowskiego.

Położona jest nad Oceanem Spokojnym. Powstała w 1887 roku, kiedy deweloperzy William H. Carlson i Frank Higgins zbudowali hotel Cliff House i zaczęli sprzedawać działki[1]. Na początku XX wieku Ocean Beach stał się modnym nadmorskim kurortem z parkiem rozrywki, dancingiem, torem do wrotek i kolejką górską. Część domków wybudowanych wtedy dla turystów przetrwała do dzisiaj. W latach 50. XX wieku Ocean Beach stała się popularna wśród surferów, a w latach 60. zaczęli tu masowo przyjeżdżać hippisi z innych stanów. Dzielnicę okrzyknięto Haight-Ashbury San Diego[2]. Tak jak w innych miastach Kalifornii rosło napięcie pomiędzy młodymi mieszkańcami a policją. Podczas Wielkanocy i Memorial Day w 1968 roku na plaży wybuchły tłumione przez policję zamieszki[potrzebny przypis].

Centrum dzielnicy do dziś zachowało alternatywny, hippsowski charakter. Znajduje się tu targ z żwynością ekologiczną i spółdzielnia Ocean Beach People's Organic Food Market. Na Newport Avenue i Voltaire Street jest wiele barów, kawiarni, sklepów vintage, hemp shopów, sklepów ze sprzętem do surfingu i galerii z antykami. Oprócz molo i plaż popularnych wśród surferów, znajduje się tutaj też plaża dla psów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]