Octopus’s Garden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Octopus's Garden)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Octopus’s Garden
Utwór zespołu The Beatles
z albumu Abbey Road
Wydany 26 września 1969
Nagrywany 26, 29 kwietnia, 17–18 lipca 1969
Gatunek rock
Długość 2:48
Twórca Richard Starkey
Producent George Martin
Wydawnictwo Apple

Octopus’s Garden” – piosenka zespołu The Beatles, napisana przez Ringo Starra z niewielką pomocą George Harrisona (za autora uważa się tylko Starra). Piosenka znajduje się na płycie Abbey Road oraz na późniejszych płytach The Beatles: The Beatles 1967-1970, Anthology 3 i na najnowszym albumie Love. Harrison o piosence: „'Octopus’s Garden' jest utworem Ringo. Miejcie na uwadze, że to jest dopiero druga piosenka, jaką napisał i jest urocza.” Harrison dodał, że piosenka na długo zostaje w głowie, „ponieważ jest taka spokojna. Myślę, że Ringo pisał kosmiczne piosenki zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy.”[1]

Inspiracje[edytuj | edytuj kod]

Starr wpadł na pomysł piosenki, kiedy wraz ze swoją rodziną odpoczywał pływając statkiem koło Sardynii, w 1968 roku. Pewnego razu zamówił rybę z frytkami, lecz zamiast tego dostał kałamarnicę ( był to pierwszy raz, kiedy Ringo jadł coś takiego, potem powiedział: „Było całkiem dobre. Trochę gumowate. Smakowało jak kurczak.”) Kapitan statku opowiedział Starrowi o ośmiornicach, o tym, jak podróżują na dnie morza zbierając kamyki i błyszczące przedmioty, z których potem budują swoje ogrody. Starr później powiedział, że słuchanie o ośmiornicach spędzających całe dnie na zbieraniu błyszczących obiektów na dnie morza było jedną z najszczęśliwszych rzeczy, jakie kiedykolwiek słyszał i właśnie to zainspirowało go do napisania piosenki „Octopus’s Garden” ( „Ogród ośmiornicy”).

Czasami utwór uważany jest za piosenkę dla dzieci, tak samo jak „Yellow Submarine”, „The Continuing Story of Bungalow Bill” i „All Together Now”. Była również kilkakrotnie wykonywana przez Muppety, w różnych odcinkach programu The Muppet Show.

W filmie Beatlesów Let It Be, Starr przeprowadza próbę swojej piosenki na pianinie, później dołącza do niego Harrison, który śpiewa z nim fragment utworu: „We would be, so happy you and me...”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]