Ocypode

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ocypode
Weber, 1795
Ocypode cordimana
Ocypode cordimana
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp skorupiaki
Gromada pancerzowce
Rząd dziesięcionogi
Nadrodzina Ocypodoidea
Rodzina Ocypodidae
Rodzaj Ocypode

Ocypode – rodzaj krabów morsko-lądowych zaliczanych do rodziny Ocypodidae.

W innych językach zyskały przydomek krab zjawa (ang. ghost crab, hiszp. cangrejo fantasma), gdyż potrafią niezwykle szybko zniknąć z pola widzenia – uciekają z prędkością ponad 20 km/h stosując nagłe zwroty i zmiany kierunku. Para czarnych oczu zapewnia im widzenie w polu 360°, dzięki temu mogą obserwować lot owadów i łapać je w powietrzu. Ich widzenie bezpośrednio z przodu jest ograniczone, dlatego staja się łatwą ofiarą dla ptaków – aby tego uniknąć, często zagrzebują się w podłożu.

Typowa dla tego rodzaju kraba jest znacząca dysproporcja rozmiarów szczypiec tej samej pary.

Środowisko[edytuj]

Drążą w podłożu sięgające blisko 1 m tunele obniżające się pod kątem 45°, dodatkowo tworzą sieć krótkich korytarzy o szerokości 3-6 cm, które „centkują” plaże. O zmroku zanurzają się w morzu, aby skorzystać z zawartego w wodzie tlenu. Woda dodatkowo oczyszcza ich skrzela. W czerwcu samice schodzą do oceanu, aby złożyć jaja. Kraby te hibernują w zimie, wstrzymują oddychanie przez blisko sześć tygodni, w tym czasie korzystają z tlenu zgromadzonego w workach powietrznych usytuowanych blisko skrzeli.

Do tej rodziny zaliczane są kraby zamieszkujące strefy przybrzeżne północnej Australii, od regionu Kimberley i Australii Zachodniej do Nowej Południowej Walii, gdzie zwłaszcza gatunek Ocypode cordimana jest często spotykany. Występują także w regionie Indo-Pacyfiku oraz na wschodnich wybrzeżach Stanów Zjednoczonych (Ocypode quadrata).

Gatunki[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]