Oczar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oczar
Ilustracja
Oczar wirginijski
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd skalnicowce
Rodzina oczarowate
Rodzaj oczar
Nazwa systematyczna
Hamamelis Linnaeus
Sp. Pl. 124. 1 Mai 1753[2]
Typ nomenklatoryczny
H. virginiana Linnaeus

Oczar (Hamamelis L.) – rodzaj roślin z rodziny oczarowatych. Należy do niego 5 gatunków i jeden mieszaniec międzygatunkowy. Oczar japoński i omszony pochodzą z Azji wschodniej, pozostałe z Ameryki północnej. Bywają sadzone jako rośliny ozdobne, w Polsce niemal wyłącznie w kolekcjach dendrologicznych.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Krzewy o szerokim pokroju lub niewielkie drzewa. Młode pędy pokryte gwiazdkowatymi włoskami, u oczaru omszonego gęsto kutnerowate.
Liście
Ulistnienie skrętoległe. Liście podobne do leszczyny – najszersze w połowie lub nieco wyżej, cienkie, pierzasto użyłkowane, nieco asymetryczne, o brzegach zatokowo piłkowanych, osadzone na krótkich ogonkach. Jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo, u oczaru japońskiego i pośredniego z czerwonym odcieniem.
Kwiaty
Wyrastają skupione po 2–4 w kątach liści jesienią (oczar wirginijski) lub wczesną wiosną, a nawet zimą. Mają bardzo wąskie, 4 płatki korony o długości do 2 cm i szerokości 1–2 mm, koloru żółtego, rzadziej czerownawe lub zielonkawe. Działki kielicha 4 owalne i omszone, od wewnątrz zaczerwienione. Pręciki 4 z krótkimi nitkami i owalnymi pylnikami. Między nimi znajdują się 4 łuskowate prątniczki wydzielające nektar. Zalążnia wpółdolna z bardzo krótka szyjką słupka.
Owoc
Zdrewniała torebka, po dojrzeniu gwałtownie pękająca dwiema klapami wyrzucając nasiona na odległość do kilku metrów[3][4].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system system APG III z 2009)

Należy do podrodziny Hamamelidoideae, rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae), wchodzącej w skład rzędu skalnicowców (Saxifragales)[1].

Wykaz gatunków:[5]

Zastosowania[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Oczar wirginijski.

Oczar wirginijski był szeroko stosowany w medycynie ludowej Indian północnoamerykańskich; współcześnie znajduje zastosowanie w lekach bez recepty (o niepotwierdzonym działaniu) i preparatach kosmetycznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2011-04-04].
  2. Hamamelis (ang.). W: Index Nominum Genericorum (ING) [on-line]. Smithsonian National Museum of Natural History. [dostęp 2011-04-04].
  3. Włodzimierz Seneta: Drzewa i krzewy liściaste D-H. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1996. ISBN 83-01-12029-0.
  4. Hamamelis (ang.). W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2011-04-04].
  5. GRIN Species Records of Hamamelis (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2011-04-04].