Odbitka na papierze solnym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
William Henry Fox Talbot, Widok bulwarów paryskich, odbitka na papierze solnym, 1843
David Octavius Hill, Robert Adamson, Elizabeth Johnstone, odbitka na papierze solnym z negatywu kalotypowego, 1843-1848
Henri Le Secq, Katedra Notre-Dame w Amiens, odbitka na papierze solnym z negatywu na papierze woskowanym, ok. 1852
Nadar, Alexander Dumas (ojciec), odbitka na papierze solnym, 1855

Odbitka na papierze solnym – pozytyw fotograficzny wykonany na papierze nasączonym roztworem soli kuchennej, a następnie uczulonym azotanem srebra. Odbitki takie wykonywano stykowo z negatywów papierowych (zwłaszcza kalotypowych) i szklanych, a naświetlanie odbywało się pod wpływem światła słonecznego. W latach 40. i w mniejszym stopniu w 50. XIX wieku papier solny był podstawową techniką, w której otrzymywano pozytywowe obrazy fotograficzne. Ok. 1853 roku zaczął być wypierany przez papier albuminowy, który z końcem dekady stał się dominującą techniką pozytywową[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za wynalazcę fotografii na papierze powszechnie uważany jest William Fox Talbot, jakkolwiek podobne pomysły i eksperymenty pojawiały się już wcześniej w badaniach innych uczonych. Talbot pierwsze próby podjął w 1834 roku. Na papierze nasączonym solą kuchenna i pokrytym azotanem srebra kładł różne przedmioty, które – po wystawieniu papieru na słońce – tworzyły na papierze jasne odbicia, podczas gdy pozostałe partie stawały się ciemne. Obrazy te nazwał fotogenicznym rysowaniem (photogenic drawing). Później eksperymentował z utrwalaniem widoków za pomocą camera obscura, wykonując w 1835 roku najstarsze znane dziś zdjęcie na papierze – negatywowy obraz okna w Lacock Abbey.

Ogłoszenie w 1839 roku we Francji dagerotypii skłoniło Talbota do dalszych prac nad jego wynalazkiem. Metoda Talbota oparta była na innej zasadzie, niż dagerotypia. O ile bowiem dagerotyp był pojedynczym obrazem na metalowej płytce, o tyle technika Talbota polegała na wykonywaniu negatywu na papierze, z którego można było następnie otrzymać wiele papierowych odbitek. Technikę otrzymywania negatywu opatentował w 1841 roku pod nazwą kalotypii (jest ona nazywana od nazwiska wynalazcy także talbotypią). Odbitki wykonywał na papierze solnym, czyli de facto w tej samej technice, którą wykorzystywał już wcześniej, wykonując fotograficzne rysowanie, jednak termin papieru solnego odnosi się tylko do odbitek wykonanych z negatywu. Gdy na papier solny kładzie się przedmiot w celu wykonania jego odbicia, mowa jest o fotogenicznym rysowaniu[3].

W XX wieku nazw tych zaczęto używać w szerszym znaczeniu, obejmując nimi obrazy pozytywowe z papierowych negatywów, jednak w ścisłym znaczeniu kalotypia (talbotypia) odnosi się wyłącznie do negatywowej techniki opracowanej przez Talbota, a nie do odbitek[4][5]. Natomiast pojęcie salt print (odbitka na papierze solnym) wprowadził w 1855 r. Thomas Frederick Hardwich[6].

Ani kalotypia, ani papier solny nie były najważniejszymi wówczas technikami fotograficznymi w ogóle, gdyż do początku lat 50. XIX wieku – tj. do wprowadzenia techniki mokrego kolodionu – dominowała dagerotypia. Odbitki na papierze solnym charakteryzowały się bardziej miękkim („impresjonistycznym”) i mniej ostrym obrazem niż dagerotypy czy odbitki albuminowe.

Ponowne zainteresowanie – choć w bardzo ograniczonym zakresie – papierem solnym pojawiło się w okresie 1895-1912[1], a także w drugiej połowie XX wieku na fali zainteresowania historycznymi technikami fotograficznymi[7].

Wykonanie odbitki[edytuj | edytuj kod]

Przygotowanie papieru solnego składa się z dwóch etapów. Najpierw arkusz dobrej jakości papieru umieszczany jest w kilkuprocentowym roztworze soli kuchennej (chlorku sodu), a po wysuszeniu poddawany jest uczuleniu. W tym celu pokrywa się go ok. 15-20–procentowym roztworem azotanu srebra, w wyniku czego na powierzchni papieru powstaje warstwa światłoczułego chlorku srebra. Po wysuszeniu papier jest gotowy do naświetlania.

Naświetlanie odbywa się stykowo (tzn. poprzez bezpośrednie zetknięcie uczulonego papieru z negatywem), pod wpływem naturalnego światła, bez użycia wywoływacza. W XIX wieku odbitki na papierze solnym wykonywano z negatywów papierowych: kalotypowych i na papierze solnym oraz z negatywów szklanych: albuminowych i kolodionowych[7]. Po naświetleniu odbitka jest utrwalana w tiosiarczanie sodu, często także jest tonowana złotem. Na koniec jest płukana w wodzie i suszona.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Mike Ware, Salted paper print [w:] Encyclopedia of nineteenth-century photography, red. John Hannavy, New York 2008, s. 1239.
 2. Dusan C. Stulik, Art Kaplan, Salt print, Los Angeles 2013 (=The Atlas of Analytical Signatures of Photographic Processes) [na:] getty.edu, s. 6.
 3. Bertrand Lavédrine, Photographs of the Past. Process and Preservation, Los Angeles 2009, s. 104.
 4. Lee Ann Daffner, Calotype and talbotype [w:] Encyclopedia of nineteenth-century photography, red. John Hannavy, New York 2008, s. 239.
 5. Dusan C. Stulik, Art Kaplan, Salt print, Los Angeles 2013 (=The Atlas of Analytical Signatures of Photographic Processes) [na:] getty.edu, s. 7.
 6. Mike Ware, Salted paper print [w:] Encyclopedia of nineteenth-century photography, red. John Hannavy, New York 2008, s. 1237.
 7. a b Dusan C. Stulik, Art Kaplan, Salt print, Los Angeles 2013 (=The Atlas of Analytical Signatures of Photographic Processes) [na:] getty.edu, s. 9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Lee Ann Daffner, Calotype and talbotype [w:] Encyclopedia of nineteenth-century photography, red. John Hannavy, New York 2008, ​ISBN 0-415-97235-3​, s. 239-242.
 • Bertrand Lavédrine, Photographs of the Past. Process and Preservation, Los Angeles 2009, ​ISBN 978-0-89236-957-7​.
 • Dusan C. Stulik, Art Kaplan, Salt print, Los Angeles 2013 (=The Atlas of Analytical Signatures of Photographic Processes), ​ISBN 978-1-937433-12-3​ [na:] getty.edu.
 • Mike Ware, Salted paper print [w:] Encyclopedia of nineteenth-century photography, red. John Hannavy, New York 2008, ​ISBN 0-415-97235-3​, s. 1237-1239.