Oddział (film 2010)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oddział
The Ward
Gatunek thriller,
horror,
film psychologiczny
Data premiery Ziemia 13 września 2010
Polska 21 września 2011
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 88 minut
Reżyseria John Carpenter
Scenariusz Michael Rasmussen,
Shawn Rasmussen
Główne role Amber Heard,
Mamie Gummer,
Laura-Leigh,
Danielle Panabaker,
Jared Harris
Muzyka Mark Kilian
Zdjęcia Yaron Orbach
Scenografia Paul Peters,
Rachel M. Thompson
Kostiumy Lisa Caryl
Montaż Patrick McMahon
Produkcja Peter Block,
Doug Mankoff,
Mike Marcus,
Andrew Spaulding
Wytwórnia FilmNation Entertainment,
Echo Lake Entertainment,
Premiere Picture
Dystrybucja Ziemia Warner Bros. Pictures
Polska Monolith Films
Ten artykuł dotyczy filmowego horroru. Zobacz też: artykuł dotyczący westeru z 1975 roku o tym samym tytule.

Oddział (ang. The Ward lub John Carpenter's The Ward) − amerykański film fabularny (hybryda psychologicznego thrillera i horroru) z 2010 roku, napisany przez braci Michaela i Shawna Rasmussenów oraz wyreżyserowany przez Johna Carpentera.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Kristen, niestabilna emocjonalnie dziewczyna, trafia do szpitala psychiatrycznego. Wkrótce po przybyciu zaczyna jej się objawiać widmo jednej z poprzednich pacjentek placówki. Inne dziewczęta przebywające na oddziale giną w tajemniczych okolicznościach, niepokój Kristen wzbudza też personel szpitala oraz lekarz, doktor Stringer. Bohaterka usiłuje rozwikłać zagadkę ponurego miejsca.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Realizacja i wydanie filmu[edytuj | edytuj kod]

Film został zrealizowany budżetem dziesięciu milionów dolarów, a kręcony był przez miesiąc, od 2 sierpnia do września 2009. Lokacje atelierowe obejmowały tereny stanu Waszyngton, w tym miasta Spokane i Des Moines, Eastern State Hospital w Medical Lake oraz Eastern Washington University w Cheney.

Skrypt filmu napisali początkujący scenarzyści, bracia Michael i Shawn Rasmussen. John Carpenter pojawił się na planie Oddziału jako na planie pierwszego realizowanego przez siebie fabularnego filmu kinowego od dziesięciu lat.

13 września 2010 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto miała miejsce światowa premiera filmu. 10 października tego roku film zaprezentowano widzom Sitges International Fantastic Film Festival w Hiszpanii, a 28 listopada odbyła się projekcja Oddziału we Włoszech, w trakcie Turin Film Festival. Film spotkał się z dystrybucją kinową w 2011, a w niektórych krajach (jak Australia czy Brazylia) został wydany tylko na rynku DVD/Blu-ray. W Polsce obraz opublikowano na nośnikach DVD 21 września nakładem Monolith Films. W ciągu 2011 film był emitowany na światowych festiwalach: Dallas International Film Festival, Philadelphia CineFest, Video On Demand i Seattle International Film Festival w USA, Brussels International Fantastic Film Festival w Belgii, Oldenburg International Film Festival w Niemczech, Night Visions Film Festival i Cinemare Film Festival w Finlandii oraz Paris International Fantastic Film Festival we Francji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]