Oddział Leczenia Zaburzeń Nerwicowych w Komorowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zabytkowy park i pawilon Oddziału Leczenia Zaburzeń Nerwicowych
Jezioro w zabytkowym parku

Oddział Leczenia Zaburzeń Nerwicowych (OLZN) w Komorowie był jednym z najstarszych i najdłużej funkcjonujących ośrodków psychoterapii w Polsce.

Historia[edytuj]

Ośrodek był zlokalizowany w zabytkowym, 14-hektarowym kompleksie pałacowo-parkowym nad rzeką Utratą w Komorowie koło Warszawy. Teren ten był zabudowywany od początku XIX wieku. W roku 1912, psychiatrzy z pobliskiego Szpitala Tworkowskiego - dr Knopf i dr Kopczyński - założyli spółkę komandytową i utworzyli ośrodek terapeutyczny o charakterze sanatoryjnym, jeden z pierwszych tego typu w Polsce. Ośrodek miał m.in. pomagać pacjentom wypisanym ze Szpitala Tworkowskiego w ich dalszej rehabilitacji. Wiązało się to z okresem powstawania modnych, podwarszawskich osiedli (miast-ogrodów), pełniących także funkcje prozdrowotne.

W roku 2015, po 103 latach istnienia, Szpital Tworkowski zamknął OLZN.

Położenie[edytuj]

Zabudowa i teren parku są chronione jako zabytki. OLZN był położony w strefie chronionego krajobrazu doliny Utraty. Teren OLZN obejmował las, rozlewiska i starorzecza, zabytkowy park i przebudowany w latach sześćdziesiątych XX wieku główny pawilon.

Działalność[edytuj]

OLZN w Komorowie był największym do roku 2015 polskim ośrodkiem stacjonarnej psychoterapii, oferującym 60 całodobowych miejsc leczenia. Pomoc udzielana była głównie w formie psychoterapii grupowej, łączącej techniki różnych kierunków psychoterapii, zwykle w postaci ośmio- lub dwunastotygodniowych turnusów, a w przypadku leczenia zaburzeń osobowości - półrocznych. W OLZN pracowało wielu znanych psychiatrów i psychoterapeutów, w tym Grażyna Malatyńska.

Linki zewnętrzne[edytuj]