Oddział Leczenia Zaburzeń Nerwicowych w Komorowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zabytkowy park i pawilon Oddziału Leczenia Zaburzeń Nerwicowych
Jezioro w zabytkowym parku

Oddział Leczenia Zaburzeń Nerwicowych (OLZN) w Komorowie jest częścią Szpitala Tworkowskiego. OLZN wyspecjalizowany jest w leczeniu tych osób, u których podstawową formą pomocy jest psychoterapia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ośrodek zlokalizowany jest w zabytkowym, 14-hektarowym kompleksie pałacowo-parkowym nad rzeką Utratą w Komorowie koło Warszawy. Teren ten był zabudowywany od początku XIX wieku. W roku 1912, psychiatrzy z pobliskiego Szpitala Tworkowskiego - dr Knopf i dr Kopczyński - założyli spółkę komandytową i utworzyli ośrodek terapeutyczny o charakterze sanatoryjnym. Ośrodek miał m.in. pomagać pacjentom wypisanym ze Szpitala Tworkowskiego w ich dalszej rehabilitacji. Wiązało się to z okresem powstawania modnych, podwarszawskich osiedli (miast-ogrodów), pełniących także funkcje prozdrowotne.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Zabudowa i teren ośrodka są chronione jako zabytki. OLZN jest położony w strefie chronionego krajobrazu doliny Utraty. Na terenie ośrodka znajduje się las, rozlewiska i starorzecza, zabytkowy park i przebudowany w latach sześćdziesiątych XX wieku główny pawilon. Obecnie trwają prace nad rewitalizacją ośrodka, z zamiarem przywrócenia mu najcenniejszych walorów zabytkowych i przyrodniczych, przy zachowaniu funkcji medycznej.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

OLZN w Komorowie jest największym polskim ośrodkiem stacjonarnej psychoterapii, oferującym 60 całodobowych miejsc leczenia. Pomoc udzielana jest głównie w formie psychoterapii grupowej, łączącej techniki różnych kierunków psychoterapii, zwykle w postaci ośmio- lub dwunastotygodniowych turnusów, a w przypadku leczenia zaburzeń osobowości - półrocznych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]