Oddział Zabezpieczenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oddział Zabezpieczenia (JW 3964)
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie 2006
Dowódcy
Pierwszy płk Stanisław Wideł
Obecny płk Dariusz Chodyna
Organizacja
Numer 3964
Dyslokacja Warszawa
Podległość Dowództwo Garnizonu Warszawa
Strona internetowa

Oddział Zabezpieczenia (JW 3964) - jednostka wojskowa stacjonująca na terenie m. st. Warszawa, będąca w strukturach Dowództwa Garnizonu Warszawa. Jej zdaniem jest zaopatrywanie i obsługi jednostek oraz instytucji organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie zapewniającym prawidłowe ich funkcjonowanie w czasie pokoju i wojny. Obecnym dowódcą jednostki jest płk Dariusz Chodyna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jednostka Wojskowa nr 3964 (Oddział Zabezpieczenia) powstała na podstawie decyzji MON 22 grudnia 2005 r. na bazie Składnicy Logistycznej Garnizonu Warszawa i Zespołu Zabezpieczenia MON 10 Pułku Samochodowego. Działalność rozpoczęła 1 lipca 2006 r. Jednostki została uformowana na bazie 30 Składnicy Sprzętu Technicznego, powstałej w 1962 roku. Jej podstawowymi zadaniami było gromadzenie i przechowywanie zapasów technicznych środków materiałowych według potrzeb innych jednostek wojskowych leżących na terenie Garnizonu Warszawa. Jednostka stanowiła ogniwo między większymi składami na terenie całego kraju a lokalnymi jednostkami. Jednostka wówczas nie była samodzielnym oddziałem gospodarczym. Składnica Sprzętu Technicznego została przeformowana w 30 Rejonową Składnicę Techniczną, która w 2000 roku w ramach restrukturyzacji została przeformowana w oddział gospodarczy. Jednostka tym samym otrzymała nowe zadania i funkcje oraz uzyskała samodzielność działania. Do dotychczasowych zadań magazynowania i zaopatrywania doszły zadania związane z dokonywaniem zakupów. Wraz ze wzrostem liczby instytucji będących na zaopatrzeniu oraz rozszerzenia zakresu zadań, doszło do zmian strukturalno-etatowych.

1 października 2012 r. w strukturę JW 3964 włączono Wydział Infrastruktury, powstały po zlikwidowanej Wojskowej Administracji Koszar nr 5. Jego zadaniami jest administrowanie nieruchomościami jednostek i instytucji będących na zaopatrzeniu JW 3964 oraz utrzymanie w należytym stanie technicznym obiektów budowlanych, urządzeń i sprzętu infrastruktury.

Struktura i zadania[edytuj | edytuj kod]

Jednostka realizuje zaopatrzenia jednostek oraz instytucji organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej w działach:

  • finansowym
  • logistycznym
  • medycznym
  • kulturalno–oświatowym
  • szkoleniowym
  • ochrony
  • infrastruktury

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]