Oddział Zamknięty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oddział Zamknięty
Ilustracja
Zespół podczas występu na Suwałki Blues Festival 2010
Rok założenia 1979
Pochodzenie  Polska Warszawa
Gatunek rock
Aktywność 1979–1989,
od 1990
Obecni członkowie
Krzysztof Wałecki
Paweł Oziabło
Wojciech Pogorzelski
Grzegorz Stępień
Maciej Kudła
Byli członkowie
Krzysztof Jaryczewski
Cezary Zybała-Strzelecki
Paweł Mścisławski
Jarosław Szlagowski
Robert Szambelan
Włodzimierz Kania
Zbigniew Wypych
Marcin Ciempiel
Michał Coganianu
Krzysztof Zawadka
Robert Janowski
Wiesław Gola
Zbigniew Bieniak
Robert Jaszewski
Marcin Otrębski
Artur Affek
Tomasz Jaworski
Waldemar Kuleczka
Jarosław Wajk
Aleksander Żyłowski
Michał Stawarski
Elizabeth Jasiak
Marcin Czyżewski
Tomasz Rząd
Paweł Mąciwoda
Piotr Konieczny
Anna Jęczarek
Kuba Majerczyk
Strona internetowa

Oddział Zamkniętypolski zespół rockowy, który zyskał popularność w Polsce w latach 80.

Historia[edytuj]

Zespół powstał jesienią 1979 roku w Warszawie. Pierwsze próby odbywały się w ciasnej warszawskiej kawalerce. W okresie późniejszym zespół przeniósł się do Domu kultury na warszawskim Mokotowie.

Lata 80.[edytuj]

W pierwszym składzie znaleźli się Krzysztof Jaryczewski, Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, Paweł Mścisławski i Jarosław Szlagowski. W tym składzie zespół nagrał m.in. „Ten wasz świat”, „Ich marzenia” oraz „Obudź się”. Podczas drugiej sesji nagraniowej do pierwszego albumu pojawił się Włodzimierz Kania, który nagrał z zespołem takie hity jak „Party”, czy „Odmienić los”. Po tych nagraniach Szlagowski i Mścisławski odeszli do zespołu Lady Pank. W roku 1983 zespół nagrał „Jestem zły” i „Andzia i ja”. W tym roku też oficjalnie zmienił się skład zespołu. Jarosława Szlagowskiego zastąpił Michał Coganianu, a Pawła Mścisławskiego – Marcin Ciempiel.

W tym czasie częste „zadymy” w hotelach i na koncertach wyrobiły im opinię „złych chłopców”. Do historii przeszła również sytuacja, kiedy podczas podpisywania pierwszej płyty w warszawskim EMPiKu został zablokowany ruch na ulicy Marszałkowskiej, a szyby w salonie zostały powybijane. Nie obyło się bez interwencji milicji, zespół zaś musiał uciekać tylnym wyjściem.

W roku 1984 z zespołu odchodzi Włodzimierz Kania, a zastępuje go Krzysztof Zawadka. Zespół nagrywa płytę Reda by Night.

W 1985 nieleczona choroba gardła powoduje paraliż strun głosowych Jaryczewskiego. Przyszłość zespołu staje pod znakiem zapytania.

Kolejnym wokalistą w zespole zostaje Robert Janowski. Z nim w składzie zespół nagrywa singel z utworami „Opóźniony do Edynu” i „Koniec”. Singel zostaje słabo przyjęty, z zespołu odchodzi Marcin Ciempiel, zaś Robert Janowski decyduje się na karierę solową.

W okolicach roku 1987 wokalistą OZ zostaje Zbigniew Bieniak. Razem z nim zespół nagrywa materiał na nową płytę, która nie została wydana ze względu na błędy realizacyjne. W 1989 roku następuję kolejna zmiana. Wokalistą zostaje Jarosław Wajk. Po czasie następuje zawieszenie działalności. Pogorzelski rozpoczyna solowy projekt o nazwie A YA GORE i wyjeżdża do Mediolanu na zaproszenie wytwórni EMI.

Lata 90.[edytuj]

W roku 1990 Pogorzelski wraca do kraju, aby dograć coś do materiału na płytę A YA GORE, znajomy proponuje mu reaktywowanie zespołu, by ten mógł zagrać na otwarciu klubu Fugazi. Do zespołu wraca Jarosław Wajk, a także pierwszy perkusista kapeli, Jarosław Szlagowski. Pozytywne przyjęcie zespołu po kilku latach, staje się podwaliną powstania nowej płyty zatytułowanej Terapia, na której znalazły się hity takie jak „Gdyby nie Ty” (które stało się hitem dopiero w wersji akustycznej nagranej z basistą Waldemarem Kuleczką w 1995 r.), czy „Sama”. Na przełomie 1993/4 roku do zespołu dochodzi nowy basista Waldemar Kuleczka (ex Person, Papa Dance)

W 1995 zespół wydaje płytę Bezsenność z basistą Waldemarem Kuleczką. Wydanie jej zbiega się z odejściem Wajka oraz basisty Waldemara Kuleczki. Jego miejsce zajmuje wokalista o mocnym rockowym głosie – Krzysztof Wałecki. Z tym wokalistą zostaje nagrana „Parszywa 13". W 1999 roku Oddział Zamknięty obchodził 20-lecie istnienia, które uczcił koncertem w Operze Leśnej w Sopocie.

Trzecia dekada[edytuj]

W roku 2000 w zespole pojawia się Artur Gadowski, zastępując tym samym Wałeckiego. Razem z zespołem występuje m.in w programie Szansa na sukces. Po niespełna kilku koncertach odchodzi z Oddziału i wydaje solową płytę pt. G.A.D. W 2001 roku na wokal wstępuje Marcin Czyżewski. W tym czasie nowym basistą w zespole zostaje Paweł Mąciwoda. Zespół nagrywa ostatnią jak dotąd płytę Co na to ludzie, która jest łagodniejsza w brzmieniu niż poprzednia.

W roku 2003 miejsce Czyżewskiego zajmuje Cezary Zybała-Strzelecki, zaś miejsce Mąciwody, który przechodzi do zespołu Scorpions – Grzegorz Stępień. Powraca też Krzysztof Zawadka. W tym składzie trwają do roku 2007. Zawadka zajął się innym projektem muzycznym, a jego miejsce zajął gitarzysta grający na płycie Parszywa 13Piotr Ożerski. W marcu 2015 w roli wokalisty powraca do zespołu ponownie Jarosław Wajk. Ponadto pojawia się dwóch nowych perkusistów Maciej "Magic" Kudła i Kuba Majerczyk. Zastępują oni tym samym „Wodza” a Anna Jęczarek pojawia się na miejsce Piotra Ożerskiego. W maju 2015 roku zespół zaczyna trasę koncertową w nowym składzie gra m.in. na gdańskich juwenaliach oraz reaktywowanym festiwalu „Rock Opole”. Od września 2015 roku jedynym perkusistą w składzie zespołu zostaje Maciej "Magic" Kudła. Po niespełna ośmiu miesiącach gry w zespole, piątego listopada, z Oddziału odeszła Anna Jęczarek, dwa dni później w jej ślady poszedł Jarosław Wajk.

W 2016 roku powraca ponownie w roli wokalisty Krzysztof Wałecki, Pojawia się również nowy gitarzysta - Paweł Oziabło[1].

W 2017 roku utwór "Obudź się" zadebiutował w 10.notowaniu Polskiego Topu Wszechczasów Radiowej Trójki na 57.miejscu.

Członkowie zespołu[edytuj]

Obecny skład[edytuj]

Byli członkowie[edytuj]

Dyskografia[edytuj]

Wojciech Łuczaj-Pogorzelski

Albumy studyjne[edytuj]

Albumy koncertowe[edytuj]

Single[edytuj]

Składanki[edytuj]

DVD[edytuj]

Gościnnie[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. Oddział Zamknięty: Krzysztof Wałecki powraca! (pol.). muzyka.interia.pl, 2016-04-28. [dostęp 2016-04-29].

Linki zewnętrzne[edytuj]