Oddział Zamknięty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oddział Zamknięty
Ilustracja
Zespół podczas występu na Suwałki Blues Festival 2010
Rok założenia 1979
Pochodzenie  Polska Warszawa
Gatunek rock
Aktywność 1979–1989,
od 1990
Obecni członkowie
Krzysztof Wałecki
Paweł Oziabło
Wojciech Pogorzelski
Grzegorz Stępień
Maciej Kudła
Byli członkowie
Krzysztof Jaryczewski
Cezary Zybała-Strzelecki
Paweł Mścisławski
Jarosław Szlagowski
Robert Szambelan
Włodzimierz Kania
Zbigniew Wypych
Marcin Ciempiel
Michał Coganianu
Krzysztof Zawadka
Robert Janowski
Wiesław Gola
Zbigniew Bieniak
Robert Jaszewski
Marcin Otrębski
Artur Affek
Tomasz Jaworski
Waldemar Kuleczka
Jarosław Wajk
Aleksander Żyłowski
Michał Stawarski
Elizabeth Jasiak
Marcin Czyżewski
Tomasz Rząd
Paweł Mąciwoda
Piotr Konieczny
Anna Jęczarek
Kuba Majerczyk
Strona internetowa

Oddział Zamkniętypolski zespół rockowy założony jesienią 1979 roku. Grupa zyskała ogromną popularność w Polsce w latach 80-tych, a na jej koncie można znaleźć takie przeboje jak: „Party", „Obudź się", „Andzia i Ja" czy „Gdyby nie Ty".

Nazwa zespołu pochodzi od rodzaju oddziału w szpitalu psychiatrycznym, w którym przed zasadniczą służbą wojskową bronił się współzałożyciel grupy - Krzysztof Jaryczewski. Skład zespołu wielokrotnie się zmieniał, jednakże zawsze występował w nim Wojciech Łuczaj-Pogorzelski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze próby zespołu odbywały się w ciasnej warszawskiej kawalerce. W późniejszym okresie, zespół przeniósł się do Domu Kultury na warszawskim Mokotowie, który uważa się za oficjalne miejsce jego powstania.

Lata 80.[edytuj | edytuj kod]

Zespół zadebiutował w składzie: Krzysztof Jaryczewski, Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, Paweł Mścisławski i Jarosław Szlagowski. Kwartet zarejestrował w studiu takie utwory jak: „Ten wasz świat”, „Ich marzenia” oraz „Obudź się”, które zostały umieszczone na pierwszej płycie długogrającej kapeli. Podczas drugiej sesji nagraniowej do albumu pojawił się Włodzimierz Kania, który wziął udział w nagraniu „Party” oraz „Odmienić los”.

W 1982 roku Szlagowski i Mścisławski zdecydowali się opuścić kapelę i odejść do Lady Pank. Na ich miejscu pojawili się nowi muzycy - Zbigniew Wypych oraz Robert Szambelan, z którymi Oddział Zamknięty wystąpił na słynnym Rockowisku.

Rok później zespół nagrał utwory „Jestem zły” i „Andzia i ja” tym samym kończąc pracę nad debiutanckim longplayem. Obie kompozycje zostały wydane na singlu nakładem wydawnictwa Polskie Nagrania ,,Muza''. Oficjalnie zmienił się skład zespołu. Perkusistą grupy został Michał Coganianu, natomiast rolę basisty objął Marcin Ciempiel. W tym czasie częste „zadymy” w hotelach i na koncertach wyrobiły im opinię „złych chłopców”. Do historii przeszła sytuacja, kiedy podczas podpisywania pierwszej płyty w warszawskim EMPiKu został zablokowany ruch na ulicy Marszałkowskiej, a szyby w salonie zostały powybijane. Nie obyło się bez interwencji milicji, zespół zaś musiał uciekać tylnym wyjściem. Pod koniec roku do sprzedaży wszedł kolejny singiel, zawierający utwory ,,Świat rad'' i ,,Kto tu mierzy czas''.

W roku 1984 z zespołu odszedł Włodzimierz Kania, a zastąpił go Krzysztof Zawadka. Zespół nagrał płytę Reda by Night, która w przeciwieństwie do pierwszej, zawierała dwa utwory instrumentalne. Ponadto został zarejestrowany cover utworu „2-4-6-8 Motorway” z repertuaru grupy Tom Robinson Band, do którego Jaryczewski napisał polskojęzyczny tekst - „Oddział".

W 1985 roku, w czasie największej popularności zespołu, Jaryczewski opuścił grupę z powodów zdrowotnych. Nieleczona choroba gardła spowodowała paraliż strun głosowych muzyka. Pogorzelski rozpoczął poszukiwania nowego wokalisty. W efekcie zespół rozpoczął współpracę z Robertem Janowskim, z którym nagrał singiel z utworami „Opóźniony do Edynu” oraz „Koniec”. Singel został słabo przyjęty w kręgu fanów. Tuż po fakcie, z zespołu odszedł Marcin Ciempiel, zaś Janowski zdecydował się rozpocząć karierę solową.

Rok 1987 nie obył się bez kolejnych zmian personalnych. Wokalistą Oddziału Zamkniętego został Zbigniew Bieniak. Razem z nim zespół nagrał materiał na nową płytę, która finalnie nie została wydana ze względu na błędy realizacyjne. W 1989 roku jego rolę na krótko przejął Jarosław Wajk. Zaraz po tym nastąpiło zawieszenie działalności. Pogorzelski rozpoczął solowy projekt o nazwie A YA GORE i wyjechał do Mediolanu na zaproszenie wytwórni EMI.

Lata 90.[edytuj | edytuj kod]

W roku 1990 Pogorzelski wrócił do kraju, aby dograć materiał na płytę A YA GORE. Za namową osób trzecich podjął się reaktywacji zespołu. Wraz z grupą wystąpił na otwarciu klubu Fugazi. Do zespołu powrócił Jarosław Wajk oraz Jarosław Szlagowski. Pozytywne przyjęcie kapeli po kilku latach, stało się podwaliną powstania nowej płyty zatytułowanej Terapia, na której znalazły się utwory takie jak „Gdyby nie Ty”, które de facto stało się hitem dopiero w wersji akustycznej w 1995 r. Single „Sama”, „Uszy” oraz „Rzeka” doczekały się teledysków. Na przełomie 1993/4 roku do zespołu doszedł nowy basista Waldemar Kuleczka (ex Person, Papa Dance).

W 1995 zespół wydał płytę Bezsenność. Jej wydanie zbiegło się z odejściem Wajka oraz Kuleczki. Miejsce frontmana w zespole zajął wokalista o mocnym rockowym głosie – Krzysztof Wałecki, z którym zostaje nagrana Parszywa 13. Mało tego, w składzie pojawia się basistka Elizabeth Jasiak, a wkrótce później perkusista Dariusz Henczel.

W 1999 roku Oddział Zamknięty obchodził 20-lecie istnienia, które uczcił koncertem w Operze Leśnej w Sopocie.

Trzecia dekada[edytuj | edytuj kod]

W roku 2000, w zespole na krótko pojawił się Artur Gadowski, zastępując tym samym Wałeckiego. Wraz z nim wystąpił m.in w programie Szansa na sukces, lecz po niespełna kilku koncertach odszedł z zespołu i wydał solową płytę pt. G.A.D. Rok później, jego rolę przejął Marcin Czyżewski. Pojawił się także nowy basista - Paweł Mąciwoda. Zespół nagrał ostatni jak dotąd studyjny album Co na to ludzie, który jest znacznie łagodniejszy w brzmieniu niż poprzedni.

W roku 2003 miejsce Czyżewskiego zajął Cezary Zybała-Strzelecki, zaś miejsce Mąciwody, który przeszedł do zespołu Scorpions – Grzegorz Stępień. Powrócił też Krzysztof Zawadka. W tym składzie trwali do roku 2007. Zawadka zajął się innym projektem muzycznym, a jego miejsce zajął gitarzysta grający na płycie Parszywa 13Piotr Ożerski.

W marcu 2015 w roli wokalisty zespołu powrócił ponownie Jarosław Wajk. Ponadto pojawiło się dwóch nowych perkusistów – Maciej "Magic" Kudła i Kuba Majerczyk. Zastąpili oni tym samym „Wodza”. Na miejscu Piotra Ożerskiego pojawiła się Anna Jęczarek. W maju 2015 roku zespół rozpoczął trasę koncertową w nowym składzie. Zagrał m.in. na gdańskich juwenaliach oraz reaktywowanym festiwalu „Rock Opole”. Od września 2015 roku jedynym perkusistą w składzie zespołu jest Maciej "Magic" Kudła. 5 listopada po niespełna ośmiu miesiącach gry, z kapeli odeszła Anna Jęczarek. Dwa dni później w jej ślady poszedł Jarosław Wajk.

W 2016 roku do roli wokalisty powrócił Krzysztof Wałecki. Pojawił się również nowy gitarzysta - Paweł Oziabło[1].

W 2017 roku utwór "Obudź się" zadebiutował w 10.notowaniu Polskiego Topu Wszechczasów Radiowej Trójki na 57.miejscu.

Członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Wojciech Łuczaj-Pogorzelski

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Składanki[edytuj | edytuj kod]

DVD[edytuj | edytuj kod]

Gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oddział Zamknięty: Krzysztof Wałecki powraca! (pol.). muzyka.interia.pl, 2016-04-28. [dostęp 2016-04-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]