Oddział Zamknięty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie mylić z: Jary Oddział Zamknięty.
Oddział Zamknięty
Ilustracja
Zespół podczas występu w Sanoku, 2019 rok (od lewej: Paweł Oziabło, Krzysztof Wałecki, Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, Maciej Kudła, Grzegorz Stępień)
Rok założenia 1979
Pochodzenie  Polska, Warszawa
Gatunek rock, pop-rock, hard rock
Aktywność 1979–1981
1982–1989
od 1992
Powiązania Tani Hotel, Pająki, Pastor Gang, Lady Pank, XXCS, Mech, Rezerwat, Collage, Jary Band, A YA GORE, Person, Vayk, Scorpions, Vintage, Excess, Jary Oddział Zamknięty, Ornette, V2
Skład
Wojciech Łuczaj-Pogorzelski
Krzysztof Wałecki
Maciej Kudła
Paweł Oziabło
Strona internetowa

Oddział Zamknięty – polski zespół muzyczny wykonujący muzykę rockową, założony w listopadzie 1979 roku w Warszawie. Grupa zyskała ogromną popularność w Polsce w latach 80. XX w., a na jej koncie można znaleźć takie przeboje jak: „Ten wasz świat”, „Party”, „Obudź się”, „Andzia i Ja” czy „Gdyby nie Ty”.

Nazwa zespołu pochodzi od rodzaju oddziału w szpitalu psychiatrycznym, do którego trafił współzałożyciel grupy – Krzysztof Jaryczewski (w celu uniknięcia zasadniczej służby wojskowej). Skład zespołu wielokrotnie się zmieniał, jednakże zawsze występował w nim Wojciech Łuczaj-Pogorzelski (lider, gitarzysta i kompozytor znacznej większości utworów zespołu).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki, czasy Jaryczewskiego (1979–1984)[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze próby zespołu sięgają 1979 roku, a odbywały się one w ciasnej warszawskiej kawalerce. W późniejszym czasie, zespół przeniósł się do Domu Kultury na warszawskim Mokotowie, gdzie wiosną 1980 roku zadebiutował w składzie: Krzysztof Jaryczewski, Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, Paweł Mścisławski i Jarosław Szlagowski. Kwartet występował w licznych klubach studenckich. Wziął również udział w festiwalu Jesień z Bluesem w Białymstoku oraz Przeglądzie Zespołów Nowej Fali w Kołobrzegu. Podczas pracy w studiu zarejestrował takie utwory jak: „Ten wasz świat”, „Ich marzenia” oraz „Obudź się”, które zostały umieszczone na pierwszej płycie długogrającej zespołu. W trakcie drugiej sesji nagraniowej do debiutanckiego albumu, pojawił się Włodzimierz Kania, biorąc udział w nagraniach „Party” i „Odmienić los”[1][2].

Wraz z początkiem 1981 roku, Jaryczewski w celu uniknięcia zasadniczej służby wojskowej upozorował próbę samobójczą, efektem czego był pobyt w zakładzie zamkniętym. Pozostali muzycy rozpoczęli współpracę z Piotrem „Pastorem” Buldeskim tworząc blues rockowy zespół o nazwie Pastor Gang (przez krótki czas współpracowali również z Martyną Jakubowicz). Grupa zaprezentowała swój repertuar podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W ramach koncertu Rock w Opolu wykonała utwór „Gdy za oknem mróz”, natomiast w konkursie Interpretacje piosenkę „Korowód” z repertuaru Marka Grechuty oraz kompozycję „Nuda-Zdrój”. Jeszcze w sierpniu tego samego roku zespół zakończył swoją działalność[2][3][4].

W 1982 roku podczas Rock Bloku w warszawskiej Hali Gwardii muzycy towarzyszyli Tadeuszowi Nalepie. Po powrocie Jaryczewskiego, Szlagowski i Mścisławski zdecydowali się opuścić kapelę odchodząc do Lady Pank. Na ich miejscu pojawili się nowi muzycy – Zbigniew Wypych oraz Robert Szambelan, z którymi zespół wystąpił na Festiwalu Muzyki Rockowej – Rockowisko '82[2].

Rok później, w 1983 roku zespół z pomocą Andrzeja Szpilmana nagrał utwory „Jestem zły” oraz „Andzia i ja” tym samym kończąc pracę nad debiutanckim longplayem. Obie kompozycje zostały wydane na singlu nakładem wydawnictwa Polskie Nagrania ,,Muza''. Oficjalnie zmienił się skład zespołu. Perkusistą grupy został Michał Coganianu, natomiast rolę basisty przejął Marcin Ciempiel[1]. Wraz z końcem roku, do sprzedaży wszedł kolejny singiel zawierający nowe utwory „Świat rad” i „Kto tu mierzy czas”[5]. Ponadto grupa zarejestrowała cover utworu „2-4-6-8 Motorway” z repertuaru grupy Tom Robinson Band, do którego Jaryczewski napisał polskojęzyczny tekst – „Oddział”.

Na skutek rosnącej popularności zespołu, grupa dostała propozycję zagrania w dwóch filmach: To tylko rock (reż. Pawła Karpińskiego) i Miłość z listy przebojów (reż. Marka Nowickiego). W tym samym czasie częste „zadymy” w hotelach i na koncertach wyrobiły im opinię „złych chłopców”. Do historii przeszła sytuacja, kiedy 29 lutego 1984 roku podczas podpisywania pierwszej płyty w salonie Polskich Nagrań został zablokowany ruch na ulicy Nowy Świat, a szyby budynku zostały powybijane. Nie obyło się bez interwencji milicji, zespół zaś musiał uciekać tylnym wyjściem[1].

W roku 1984 z zespołu odszedł Włodzimierz Kania, a zastąpił go Krzysztof Zawadka. Zespół nagrał płytę Reda by Night, która w przeciwieństwie do pierwszej, zawierała dwa utwory instrumentalne[6]. Na listach przebojów Trójki ulokowały się nowe przeboje: „To tylko pech”, „Bobby X” oraz „Horror”[1].

21 i 22 czerwca zespół w nowym składzie wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwszego dnia, w ramach koncertu Przeboje – Opole '84 wykonał utwory „Andzia i ja” i „Na to nie ma ceny”, drugiego „Debiut” i "To tylko pech". Występy były transmitowane na żywo przez Telewizję Polską.

27 lipca w ramach festiwalu Rock nad Bałtykiem, w kołobrzeskim Amfiteatrze miał miejsce recital zespołu oparty o materiał z dwóch płyt studyjnych grupy[7][8].

Zmiany personalne w latach 80. (1985–1989)[edytuj | edytuj kod]

W 1985 roku, w czasie największej popularności zespołu, Jaryczewski opuścił grupę z powodów zdrowotnych. Nieleczona choroba gardła spowodowała paraliż strun głosowych muzyka[1]. Pogorzelski jako jedyny członek pierwszego oryginalnego składu rozpoczął poszukiwania nowego wokalisty. W efekcie zespół rozpoczął współpracę z Robertem Janowskim, z którym nagrał singiel z utworami „Opóźniony do Edynu” oraz „Koniec”[9]. Pojawił się również nowy perkusista – Wiesław Gola. W tym składzie zespół wystąpił m.in. na Rock Arenie w Poznaniu (gdzie zagrał premierowo utwór „Schizol”), a także wrocławskiej Hali Gwardii[10][11]. Po zaledwie jednej trasie koncertowej, Janowski opuścił grupę[12][13].

Kolejny rok, 1986 nie obył się bez kolejnych zmian personalnych. Po próbie odzyskania dawnej popularności, z zespołu odeszli Ciempiel i Zawadka. Wkrótce kolejnym wokalistą zespołu został Zbigniew Bieniak (znany m.in. ze współpracy z zespołem Rezerwat). Wraz z nim oraz Robertem Jaszewskim w roli basisty, zespół nagrał materiał na nową płytę, która finalnie nie została wydana ze względu na błędy realizacyjne. Wśród utworów mających pojawić się na płycie znajdowały się „Okop”, „Zrób coś” (pierwsza wersja utworu „I co dalej?”) oraz „Co na to ludzie”. Pierwszy koncert w tym składzie odbył się w warszawskim klubie „Riviera Remont”[14].

W 1989 roku zespół zagrał ostatni koncert w składzie z Bieniakiem, który odbył się na warszawskim Torwarze. Po raz pierwszy wprowadzono instrumenty klawiszowe (Roland D50). Zaraz potem, rolę wokalisty na krótko przejął Jarosław Wajk. Zespół nagrał z nim dwa utwory w studiu – „Stół” i „Skandal”, po czym zawiesił działalność. Pogorzelski rozpoczął solowy projekt o nazwie A YA GORE i wyjechał do Mediolanu na zaproszenie wytwórni EMI[14].

Powrót Pogorzelskiego i reaktywacja (1992–1998)[edytuj | edytuj kod]

W 1992 roku Pogorzelski wrócił do kraju, aby dograć materiał na płytę A YA GORE. Jego tymczasowy pobyt w Polsce, zbiegł się z propozycją zagrania dwóch koncertów z repertuarem Oddziału Zamkniętego w ramach otwarcia warszawskiego klubu muzycznego Fugazi. 21 i 22 marca zespół w składzie: Pogorzelski / Wajk / Szlagowski / Zawadka / Ciempiel zaistniał ponownie na scenie jako Oddział Zamknięty[11]. Na skutek pozytywnego przyjęcia kapeli przez publiczność po kilku latach przerwy, grupa oficjalnie reaktywowała się na stałe. Marcin Ciempiel został zastąpiony przez basistę Tomasza Jaworskiego. W 1993 do sprzedaży trafił pierwszy koncertowy album zespołu – Z miłości do rock and rolla, a następnie płyta studyjna z premierowym materiałem – Terapia, na której m.in. znalazła się ballada „Gdyby nie Ty” (utwór stał się hitem dopiero w wersji akustycznej w 1995 roku)[15]. Album był promowany trzema singlami: „Sama”, „Uszy” i „Rzeka”. Wszystkie trzy doczekały się teledysków z udziałem członków zespołu.

W latach 90. zespół wziął udział w wielu imprezach charytatywnych, przeznaczając większość honorariów na cele dobroczynne - Koncert na Rzecz Dzieci Nosicieli Wirusa HiV na stadionie X-lecia w Warszawie, Rock Dzieciom w Częstochowie, Rock Na Pomoc w Bydgoszczy oraz w Krakowie w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy[16].

Na przełomie 1993/4 roku nastąpiła kolejna zmiana basisty, do zespołu dołączył Waldemar Kuleczka (ex Person, Papa Dance)[17].

W 1995 zespół wydał płytę Bezsenność, następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Powrót grupy do Polski zbiegł się z odejściem Wajka oraz Kuleczki. Wajk zaczął fascynować się dokonaniami blues rockowej kapeli Dżem oraz postacią Ryszarda Riedla, z kolei Pogorzelski interesował się wtedy nagraniami hardrockowego zespołu The Black Crowes[18]. Na skutek tego wydarzenia, miejsce frontmana w zespole objął wokalista o charakterystycznym mocnym rockowym głosie – Krzysztof Wałecki, z którym została nagrana Parszywa 13. W składzie pojawili się również: basista Aleksander Żyłowski[19] i perkusista Marek Surzyn[20]. W trakcie trasy promującej album zastąpił go Dariusz Henczel, zaś Żyłowskiego basistka Elizabeth Jasiak[21].

Dalsza działalność (1999–2014)[edytuj | edytuj kod]

W 1999 roku Oddział Zamknięty obchodził 20-lecie istnienia, które uczcił koncertem w Operze Leśnej w Sopocie, gdzie wśród zaproszonych gości pojawił się Krzysztof Jaryczewski wykonując kilka największych hitów z lat 80. Publiczność na stojąco odśpiewała Jaremu „Sto lat”. Materiał z tego wydarzenia został w całości zarejestrowany, jednakże nie ujrzał światła dziennego na żadnym z wydawnictw zespołu[22].

W roku 2000, w zespole na krótko pojawił się Artur Gadowski, zastępując tym samym Wałeckiego, który opuścił swoją dotychczasową kapelę na rzecz autorskiego projektu muzycznego o nazwie Vintage. Wraz z Oddziałem wystąpił m.in w programie telewizyjnym Szansa na sukces[23]. Po niespełna kilku koncertach odszedł z zespołu i wydał solową płytę pt. G.A.D. Rok później, jego rolę przejął Marcin Czyżewski. Pojawił się także nowy basista – Paweł Mąciwoda[24].

18 czerwca 2001 miała miejsce premiera singla "Świat jest dla Ciebie" zapowiadającego nowy album zespołu. Utwór w ciągu tygodnia wylądował na pierwszym miejscu listy przebojów Radia Plus. Drugim singlem zapowiadającym płytę był "Nie mów nie" wydany 9 listopada[25].

5 grudnia do sklepów trafił album Co na to ludzie, będący podsumowaniem dotychczasowej działalności grupy. Składał się z 14 utworów, z czego znaczna część pochodziła z repertuaru poprzednich składów zespołu, lecz nie trafiła przedtem na żadną płytę studyjną. Całość została zarejestrowana w składzie: Pogorzelski / Czyżewski / Mąciwoda / Rząd / Korzeniowski / Henczel z gościnnym udziałem Tomasza Spodyniuka, Kamila Kuźnika i Artura Gadowskiego[25].

W roku 2003 miejsce Czyżewskiego zajął Cezary Zybała-Strzelecki, zaś miejsce Mąciwody, który przeszedł do zespołu Scorpions[26]Grzegorz Stępień. Powrócił też Krzysztof Zawadka. W tym składzie trwali do roku 2007. Zawadka zajął się innym projektem muzycznym, a jego miejsce zajął gitarzysta grający na płycie Parszywa 13Piotr Ożerski.

W 2006 roku zespół został zaproszony do występu przed Guns'n'Roses, podczas ich pierwszego koncertu w Polsce, na stadionie Legii w Warszawie[27].

W maju 2008 grupa wystąpiła jako support Scorpions na koncercie w Ostrowie Wielkopolskim[28].

Jesienią 2009 roku zespół obchodził trzydziestolecie istnienia, które uczcił występem na festiwalu w Węgorzewie[29].

Czasy najnowsze (2015–obecnie)[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2015 w roli wokalisty zespołu powrócił ponownie Jarosław Wajk[30]. Ponadto pojawiło się dwóch nowych perkusistów – Maciej „Magic” Kudła i Kuba Majerczyk. Zastąpili oni tym samym „Wodza”. Na miejscu Piotra Ożerskiego pojawiła się Anna Jęczarek[31]. W maju 2015 roku zespół rozpoczął trasę koncertową w nowym składzie. Zagrał m.in. na gdańskich juwenaliach oraz reaktywowanym festiwalu Rock Opole[32]. Od września 2015 roku jedynym perkusistą w składzie zespołu jest Maciej „Magic” Kudła. 5 listopada po niespełna ośmiu miesiącach gry, z kapeli odeszła Anna Jęczarek. Dwa dni później w jej ślady poszedł Jarosław Wajk[33].

W 2016 roku do roli wokalisty powrócił Krzysztof Wałecki. Pojawił się również nowy gitarzysta – Paweł Oziabło[34].

W 2017 roku zespół w nowym składzie wystąpił na Przystanku Woodstock, gdzie oprócz starych przebojów zaprezentował nowe utwory – „Ściana”[35], „Ja wiem”[36] i „Kiedy pada” zwiastujące nowy album studyjny. W trakcie występu doszło również do zaręczyn jednego z fanów zespołu na scenie[37]. Tego samego roku, utwór „Obudź się” zadebiutował w 10. notowaniu Polskiego Topu Wszechczasów Radiowej Trójki na 57. miejscu[38].

31 sierpnia 2018 zespół zagrał w Warszawie w ramach koncertu Wola Porozumienia '80, gdzie uczcił Jubileusz 40-lecia Pracy Artystycznej swojego lidera – Wojciecha Pogorzelskiego[39].

27 lutego 2019 roku zespół dał występ w ramach akcji Artyści Przeciw Nienawiści wykonując utwór „Ściana”[40]. Pod koniec pierwszej połowy 2019 roku, zespół wyruszył w trasę 40-lecia istnienia[41]. 4 czerwca wziął udział w uroczystości "Polskę Kocham" wykonując utwór „Ten wasz świat”[42].

18 lipca 2020 wystąpił w ostródzkim amfiteatrze z zespołem Kombi[43].

Członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Status
1983 Oddział Zamknięty
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
1984 Reda By Night
 • Wydawca: Polton
 • złota płyta
1993 Terapia
 • Wydawca: Schubert Music
1995 Bezsenność
 • Wydawca: Ania Box Music
1997 Parszywa 13
 • Wydawca: ZPR Records
2001 Co na to ludzie
 • Wydawca: Infos


Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Status
1993 Z miłości do rock and rolla
 • Wydawca: Intersonus
2007 Koncert w Stodole (CD i DVD)
 • Wydawca: Metal Mind Productions[48]


Albumy kompilacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Uwagi
1994 Greatest Hits
 • Wydawca: Sonic
1996 Ballady
 • Wydawca: PH Kopalnia
1997 Być wolnym
 • Wydawca: Tic Tac
W utworze:
 • „Co dalej”
1998 Gold
 • Wydawca: Koch International
2000 To ja, złodziej
 • Ścieżka dźwiękowa
W utworach:
 • „Ludzie ulicy”
 • „Dzieci śmieci”
2005 Party, Andzia i ja, Inne...
 • Wydawca: Media Way[49]
Zawiera nowe wersje starych przebojów
2007 Gwiazdy polskiej muzyki lat 80.
 • Wydawca: TMM Polska
2010 Oddział Zamknięty – Polski Rock
 • Wydawca: Agora SA[50]


Single i utwory notowane[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście
LP3
[51]
1982 „Ten Wasz Świat” 4
1983 „Z dnia na dzień” 3
„Obudź się” 1
„Andzia i ja / Jestem zły” 16 / —
„Świat rad / Kto tu mierzy czas” 10 / 6
1984 „Na to nie ma ceny” 2
„Bobby X” 2
„Debiut” 6
„To tylko pech” 1
„Pokusy” 1
1985 „Horror” 4
„Koniec / Opóźniony do Edynu” 8 / —
1993 „Anioły” 26
1994 „Uszy na drzwiach”
„Sama” 11
„Rzeka” 12
1995 „Gdyby nie Ty” 18
„Wierzę, że moja bezsenność będzie Twoja”
„Nikt nie zauważy kiedy wyjdę / Drzewo”[52] — / —
1997 „Szkoła naszym życiem jest”[53] 49
„Nie jestem święty”
2001 „Świat jest dla Ciebie”[54]
„Nie mów nie”[55]
2004 „Niekochane”[56][57]
2011 „Zapach i śmiech”[58]
2013 „Wisienki”[59][60]
„—” pozycja nie była notowana.Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e Oddział Zamknięty: rock'n'rollowe początki grupy, PolskieRadio.pl.
 2. a b c Piotr K, Zabijać siebie - "...muzyka ,brawa ,wódka,zabawa...", To, co mi gra czyli muzyczny blog Piotra K., 3 kwietnia 2007 [dostęp 2018-08-19].
 3. Toller, to: Piotr „Pastor” Buldeski, to, 6 lutego 2010 [dostęp 2018-08-18].
 4. Pastor Gang "Gdy za oknem mróz" - Opole 81. missisipilisly 2018-03-29. [dostęp 2018-08-18].
 5. Oddział Zamknięty - Świat Rad / Kto Tu Mierzy Czas, Discogs (ang.).
 6. Oddział Zamknięty - Reda By Night, Discogs [dostęp 2018-08-19] (ang.).
 7. Teraz Rock, Jary: OZ, OM, EX - PawelS - Blogi - Teraz Muzyka, www.terazmuzyka.pl [dostęp 2018-08-19] (pol.).
 8. Piotr K, OZ bootleg, To, co mi gra czyli muzyczny blog Piotra K., 28 marca 2010 [dostęp 2018-08-19].
 9. Oddział Zamknięty - Koniec / Opoźniony Do Edynu, Discogs [dostęp 2018-08-19] (ang.).
 10. Oddział Zamknięty, Rock Arena '85, Poznań (master audio-audience). [dostęp 2019-10-07].
 11. a b PoloNews - PoloNews - z cyklu "Śladami Polskiego Rocka, Oddział Zamknięty, Radio FRO, 3 września 2015.
 12. Robert Janowski grał w zespole Oddział Zamknięty. Po latach wspomina współpracę, plejada.pl, 20 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-22] (pol.).
 13. "Jestem zbyt stary, żeby nie być szczerym". Robert Janowski, jakiego jeszcze nie znaliście, naTemat.pl [dostęp 2019-06-22] (pol.).
 14. a b c Zbyszek Bieniak - Strona autorska artysty, www.bieniak.com [dostęp 2018-08-18].
 15. Oddział Zamknięty - Gdyby nie Ty - PiKtogramy - Polskie Radio PiK, www.radiopik.pl [dostęp 2018-08-21].
 16. Oddział Zamknięty :: Muzyka :: RMF FM, www.rmf.fm [dostęp 2018-08-19] (pol.).
 17. Waldemar Kuleczka | Archiwum Polskiego Rocka 1961 - 2018, Waldemar Kuleczka | Archiwum Polskiego Rocka 1961 - 2018 [dostęp 2018-08-19] (pol.).
 18. Grupa Wirtualna Polska, Oddział Zamknięty - Biografia - strona 2, muzyka.wp.pl [dostęp 2018-08-19] (pol.).
 19. a b Oddział Zamknięty, www.facebook.com [dostęp 2018-11-01] (pol.).
 20. Oddział Zamknięty - Parszywa 13, Discogs [dostęp 2018-08-19] (ang.).
 21. Dariusz Henczel | Archiwum Polskiego Rocka 1961 - 2018, Dariusz Henczel | Archiwum Polskiego Rocka 1961 - 2018 [dostęp 2018-08-19] (pol.).
 22. a b Wyspa.fm, Wyspa.fm - Krzysztof Wałecki (Oddział Zamknięty, V2): "Gdy nie piszę nowych piosenek, mam wrażenie, że umyka mi życie" [dostęp 2018-08-19] (pol.).
 23. Oddział Zamknięty - Szansa Na Sukces. [dostęp 2018-08-20].
 24. Ozetka.pl, Niusy, web.archive.org, 11 stycznia 2002 [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2002-01-11].
 25. a b Ozetka.pl, Niusy, web.archive.org, 11 stycznia 2002 [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2002-01-11].
 26. Jak basista z Wieliczki zachwycił The Scorpions - Gazetakrakowska.pl, www.gazetakrakowska.pl [dostęp 2018-08-21] (pol.).
 27. Oddział Zamknięty przed Guns N' Roses, „Onet Kultura”, 19 maja 2006 [dostęp 2018-08-19] (pol.).
 28. Oddział Zamknięty supportem dla Scorpions - Żużel w Ostrowie Wielkopolskim - ŻKS Ostrovia KM Ostrów klub - ostrowskizuzel.pl, www.ostrowskizuzel.pl [dostęp 2018-08-26].
 29. Nowe gwiazdy w Węgorzewie, muzyka.wp.pl [dostęp 2020-03-20] (pol.).
 30. Oddział Zamknięty, www.facebook.com [dostęp 2018-08-19] (pol.).
 31. Oddział Zamknięty - duże zmiany w składzie zespołu. Nowa płyta już niebawem - kiedy premiera?, „EskaROCK” [dostęp 2018-08-19] (pol.).
 32. Natalia, Rock Opole 2015. Giganci rocka na błoniach politechniki [zdjęcia], „opole.naszemiasto.pl”, 7 czerwca 2015 [dostęp 2018-08-19] (pol.).
 33. Oddział Zamknięty, www.facebook.com [dostęp 2018-08-19] (pol.).
 34. INTERIA.PL, Oddział Zamknięty: Krzysztof Wałecki powraca! [dostęp 2018-08-18] (pol.).
 35. Oddział Zamknięty - Ściana #woodstock2017. KręciołaTV 2017-09-15. [dostęp 2018-08-20].
 36. Oddział Zamknięty - Ja wiem #Woodstock2017. Arpegiator 2017-08-07. [dostęp 2018-08-20].
 37. INTERIA.PL, Oddział Zamknięty na Przystanku Woodstock 2017: Zaręczyny na scenie [dostęp 2018-08-19] (pol.).
 38. 10. Polski Top Wszech Czasów w Trójce. Wyniki, „PolskieRadio.pl” [dostęp 2018-08-19].
 39. Oddział Zamknięty – "Wola Porozumienia '80" 31.08.2018 | Muzykoholicy.com, „Muzykoholicy.com”, 30 sierpnia 2018 [dostęp 2018-11-01] (pol.).
 40. ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY - ŚCIANA #ArtysciPrzeciwNienawisci. Plejada 2019-03-01. [dostęp 2019-03-04].
 41. Dni Dęblina 2019. W niedzielę Oddział Zamknięty i Elektryczne Gitary, t.deblin24.eu.
 42. Koncert 'Polskę Kocham. 30 lat wolności': Zobacz wszystkie występy [WIDEO], Złote Przeboje (pol.).
 43. KOMBI I ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY W OSTRÓDZIE, Ostróda News, 9 lipca 2020 [dostęp 2020-07-22] (pol.).
 44. Zmarł Wiesław Gola, perkusista OZ, radiowawa.pl [dostęp 2018-11-01].
 45. Oddział Zamknięty, www.facebook.com [dostęp 2018-11-01] (pol.).
 46. Redakcja, Grzegorz "Ornette" Stępień: W zespole Oddział Zamknięty mogłem wszystko. Zrozumiałem czym jest Klub 27, Bochnia Nasze Miasto, 20 marca 2020 [dostęp 2020-04-03] (pol.).
 47. Złote Płyty w Polsce Ludowej: 1968-1988, RateYourMusic.
 48. Oddział Zamknięty - Koncert W Stodole, Discogs [dostęp 2019-06-22] (ang.).
 49. Oddział Zamknięty - Party, Andzia i ja, Inne..., Discogs [dostęp 2019-06-22] (ang.).
 50. Oddział Zamknięty - Polski Rock 4. CD, Discogs [dostęp 2019-06-22] (ang.).
 51. LP3 – Statystyki dla wykonawcy Oddział Zamknięty (pol.). lp3.polskieradio.pl.
 52. Oddział Zamknięty - Nikt Nie Zauważy... Kiedy Wyjdę / Drzewo, Discogs [dostęp 2018-11-01] (ang.).
 53. Oddział Zamknięty - Szkoła naszym życiem jest - Archiwum Polskiego Rocka 1961 - 2019, Oddział Zamknięty - Szkoła naszym życiem jest | ZPR-Records | 1997 | ZPR - S 04 | Archiwum Polskiego Rocka 1961 - 2019 [dostęp 2019-07-15] (pol.).
 54. Oddział Zamknięty - Świat Jest Dla Ciebie, Discogs [dostęp 2018-11-01] (ang.).
 55. Oddział Zamknięty - Nie Mów Nie, Discogs [dostęp 2018-11-01] (ang.).
 56. Niekochane / Oddział Zamknięty – Radio WNET, Radio Wnet [dostęp 2018-03-13].
 57. Oddział Zamknięty jak Nickelback, „Onet Muzyka”, 2 sierpnia 2004 [dostęp 2018-03-13] (pol.).
 58. Oddział Zamknięty – Zapach i śmiech – forum.sebastos.pl, forum.sebastos.pl [dostęp 2018-03-23] (pol.).
 59. odSluchane, www.odsluchane.eu [dostęp 2018-03-23] (pol.).
 60. Oddział Zamknięty – Wisienki [ Oficjalny Teledysk ]. Oddział Zamknięty 2013-07-24. [dostęp 2018-03-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]