Oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oddziały terapeutyczne dla skazanych uzależnionych od alkoholu prowadzą specjalistyczne oddziaływania na uzależnionych od alkoholu osadzonych. Takie działania prowadzi 11 oddziałów terapeutycznych znajdujących się w aresztach śledczych, zakładach karnych oraz w systemie terapeutycznym poza oddziałem.

Uzależnienie od alkoholu utrudnia po wyjściu na wolność powrót do funkcjonowania w społeczeństwie np. praca, rodzina, szersze kręgi społeczne. Dlatego tak ważne jest funkcjonowanie oddziałów terapeutycznych i walka z nałogiem.

Programy terapeutyczne trwają zazwyczaj ok. 3 miesięcy. Zakłady karne realizują programy oddziaływania w oparciu o Osobiste Plany Terapii.

Zgodnie z § 18 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobów prowadzenia oddziaływań penitencjarnych w zakładach karnych i aresztach śledczych (Dz.U. z 2003 r. Nr 151, poz. 1469) prowadząc oddziaływania w systemie terapeutycznym, uwzględnia się w szczególności:

  • indywidualne i grupowe metody oddziaływań terapeutycznych
  • nadrzędność oddziaływań terapeutycznych nad pozostałymi oddziaływaniami penitencjarnymi
  • integrację oddziaływań terapeutycznych z innymi oddziaływaniami prowadzonymi w zakładzie

Opracowanie indywidualnego programu terapeutycznego powinno odbywać się przy udziale skazanego (§ 21 ust. 4 rozporządzenia w sprawie prowadzenia oddziaływań...). Indywidualny program oddziaływania aktualizuje się w zależności od potrzeb (§ 21 ust. 5 rozporządzenia w sprawie prowadzenia oddziaływań...).

W programie terapeutycznym należy zwrócić uwagę na konieczność edukacji na temat:

W realizacji założonych celów terapeutci współpracują ze lokalnymi grupami wspólnoty Anonimowych Alkoholików. W zakładach karnych i aresztach śledczych działa 25 Klubów Abstynenta. W 11 oddziałach terapeutycznych zatrudnionych jest ponad 60 pracowników. Są to:

Kodeks karny wykonawczy i Regulamin wykonywania kary pozbawienia wolności, obowiązujące od dnia 1 września 1998 roku, włączył lecznictwo odwykowe w system terapeutyczny, realizowany przede wszystkim w oddziałach terapeutycznych dla skazanych uzależnionych od alkoholu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]