Oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Oddziały terapeutyczne dla skazanych uzależnionych od alkoholu prowadzą specjalistyczne oddziaływania na uzależnionych od alkoholu osadzonych. Takie działania prowadzi 11 oddziałów terapeutycznych znajdujących się w aresztach śledczych, zakładach karnych oraz w systemie terapeutycznym poza oddziałem.

Uzależnienie od alkoholu utrudnia po wyjściu na wolność powrót do funkcjonowania w społeczeństwie np. praca, rodzina, szersze kręgi społeczne. Dlatego tak ważne jest funkcjonowanie oddziałów terapeutycznych i walka z nałogiem.

Programy terapeutyczne trwają zazwyczaj ok. 3 miesięcy. Zakłady karne realizują programy oddziaływania w oparciu o Osobiste Plany Terapii.

Zgodnie z § 18 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobów prowadzenia oddziaływań penitencjarnych w zakładach karnych i aresztach śledczych (Dz.U. z 2003 r. Nr 151, poz. 1469) prowadząc oddziaływania w systemie terapeutycznym, uwzględnia się w szczególności:

  • indywidualne i grupowe metody oddziaływań terapeutycznych
  • nadrzędność oddziaływań terapeutycznych nad pozostałymi oddziaływaniami penitencjarnymi
  • integrację oddziaływań terapeutycznych z innymi oddziaływaniami prowadzonymi w zakładzie

Opracowanie indywidualnego programu terapeutycznego powinno odbywać się przy udziale skazanego (§ 21 ust. 4 rozporządzenia w sprawie prowadzenia oddziaływań...). Indywidualny program oddziaływania aktualizuje się w zależności od potrzeb (§ 21 ust. 5 rozporządzenia w sprawie prowadzenia oddziaływań...).

W programie terapeutycznym należy zwrócić uwagę na konieczność edukacji na temat:

W realizacji założonych celów terapeutci współpracują ze lokalnymi grupami wspólnoty Anonimowych Alkoholików. W zakładach karnych i aresztach śledczych działa 25 Klubów Abstynenta. W 11 oddziałach terapeutycznych zatrudnionych jest ponad 60 pracowników. Są to:

Kodeks karny wykonawczy i Regulamin wykonywania kary pozbawienia wolności, obowiązujące od dnia 1 września 1998 roku, włączył lecznictwo odwykowe w system terapeutyczny, realizowany przede wszystkim w oddziałach terapeutycznych dla skazanych uzależnionych od alkoholu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]