Odsalanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jednostka odsalająca Szewczenko BN350

Odsalanie – ogólne określenie procesów usuwania soli i innych minerałów z wody morskiej, w celu uzyskania słodkiej wody zdatnej do nawadniania lub spożycia.

Odsalanie jest metodą uzyskiwania wody pitnej na jednostkach pływających. Na większą skalę jest stosowane na bogatych obszarach ubogich w wodę, szczególnie w Arabii Saudyjskiej, na Karaibach i w Izraelu (Aszkelon, Palmahim). Coraz częściej jest też stosowane w USA, Chinach, Singapurze, Hiszpanii i Australii[1].

Największe na świecie zakłady odsalające znajdują się w Jebel Ali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Uzyskują one 300 milionów metrów sześciennych wody rocznie[2].

Metody[edytuj | edytuj kod]

Istnieje kilka metod odsalania wody. Najbardziej popularne to:

Na największą skalę stosowana jest destylacja, w szczególności destylacja próżniowa. W ostatnich latach następuje gwałtowny rozwój metod opartych na odwróconej osmozie, głównie dzięki rozwojowi technologii membran półprzepuszczalnych i oszczędniejszych pomp wysokociśnieniowych.

Najtańszą metodą, używaną szczególnie w przybrzeżnych miastach, jest destylacja przy pomocy energii słonecznej[3]. Odsolenie jednego metra sześciennego wody tą metodą kosztuje około 50 centów[4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne (en)[edytuj | edytuj kod]