Odsysacz do cyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Typowy odsysacz do cyny.
Rozłożony na części odsysacz do cyny. Na górze zdjęcia obudowa, na dole od lewej odkręcona końcówka a obok leży sprężyna.
Budowa odsysacza do cyny.
Zdjęcie przedstawia odlutowywanie elementu elektroniki. Ręka trzyma odsysacz przyłożony do płytki elektronicznej, a do tego samego punktu przykładana jest też lutownica.
Odsysanie roztopionego lutu za pomocą pompki lutowniczej.

Odsysacz do cyny (także: odsysacz do lutowania, pompka do cyny, pompka do lutowania, pompka lutownicza) - narzędzie wspomagające proces lutowania lub rozlutowywania. Służy do odsysania nadmiaru roztopionego lutu z miejsca lutowania lub rozlutowywania.

Typowy ręczny odsysacz do cyny ma kształt cylindryczny - w środku cylindra znajduje się tłok popychany przez sprężynę. Z jednej strony umieszczona jest końcówka odsysająca (zwykle wymienna i wykonana z teflonu). Po przeciwnej stronie znajduje się uchwyt do naciągania sprężyny a z boku umieszczony jest przycisk jej zwalniacza. W środku znajduje się zbiorniczek na odessany lut.

Jego praca oparta jest na zasadzie wytwarzania podciśnienia wywołanego gwałtownym zwolnieniem sprężyny tłoka. Aby przygotować narzędzie do następnego cyklu pracy należy sprężynę naciągnąć z powrotem.

Zasada użycia odsysacza polega na tym, że końcówkę narzędzia przykłada się do miejsca z nadmiarem (roztopionego uprzednio za pomocą lutownicy) lutowia i naciska zwalniacz sprężyny. Przeważnie, aby osiągnąć zamierzony efekt, narzędzia trzeba użyć kilka razy.

Końcówka odsysacza wykonana zwykle z teflonu. Pomimo tego, że tworzywo to odporne jest na wysoką temperaturę, to z czasem ulega ona zużyciu i trzeba ją wymieniać.

Geneza nazwy[edytuj | edytuj kod]

Odsysacz do cyny to nazwa popularna tego narzędzia. Z technicznego punktu widzenia powinno się raczej mówić odsysacz do lutowia. Jednak popularna nazwa lutowia to właśnie cyna lutownicza, chociaż cyna to zwykle tylko jeden ze składników stopów stosowanych do lutowania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]