Odyseja Umysłu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
OMER – szop – maskotka Odysei

Odyseja Umysłu – program edukacyjny stworzony w 1978 roku przez C. Samuela Micklusa a organizowany przez fundację Odyssey of the Mind mający na celu rozwijanie zdolności twórczych i zachęcanie do kreatywnego rozwiązywania problemów.

Idea programu[edytuj]

Celem Odysei Umysłu jest inspirowanie rozwoju kreatywnego i krytycznego myślenia poprzez zachęcanie do twórczego rozwiązywania problemów. Uczestnicy programu samodzielnie analizują różnorodne zadania, poszukują możliwości rozwiązania ich i trenują dochodzenie do rozwiązania dzięki wysiłkowi grupy.

Głównymi wymogami stawianymi przed uczestnikami programu są:

 1. Samodzielne tworzenie rozwiązań (bez podpowiedzi i ingerencji ze strony osób trzecich).
 2. Odpowiedzialność za własne pomysły i proponowane rozwiązania.
 3. Szacunek dla odmiennych osobowości, pomysłów i poglądów, który przekłada się na dobrą współpracę w grupie.

Realizacja programu[edytuj]

Program Odysei Umysłu realizowany jest w drużynach działających w szkołach, uczelniach oraz innych placówkach oświatowych i wychowawczych przez odpowiednio wyszkolonych trenerów. Typowa drużyna składa się z siedmiorga zawodników oraz trenera. Na zadania realizowane przez drużynę składają się tzw. zadania spontaniczne oraz problemy długoterminowe.

Większość drużyn rejestrowana jest w Międzynarodowym Konkursie Odysei Umysłu w jednej z czterech grup wiekowych:

 • I grupa wiekowa (do klasy piątej szkoły podstawowej)
 • II grupa wiekowa (od klasy szóstej szkoły podstawowej do klasy drugiej gimnazjum)
 • III grupa wiekowa (od klasy trzeciej gimnazjum do klasy maturalnej)
 • IV grupa wiekowa (studenci szkół pomaturalnych)

Odyseja Umysłu na świecie[edytuj]

Program początkowo rozwijany był w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w ponad dwudziestu krajach w Odysei Umysłu uczestniczy co roku kilkaset tysięcy osób.

Odyseja Umysłu w Polsce[edytuj]

 • W 1989 roku powstaje pierwsza drużyna Odysei Umysłu.
 • W 1992 roku zorganizowano pierwszy konkurs krajowy Odysei Umysłu.
 • W 2007 roku zorganizowano pierwsze eliminacje regionalne Odysei Umysłu (podział na Gdańsk, Poznań i Wrocław).
 • W 2009 roku doszedł nowy region – Warszawa.
 • W 2013 roku doszedł kolejny region - Kraków.
 • W 2014 roku doszedł kolejny region - Łódź

Początkowo finały Odysei Umysłu odbywały się na Uniwersytecie Gdańskim. Ze względu na wzrost zainteresowania w kolejnych latach finały organizowane były w teatrze Miniatura, teatrze Wybrzeże oraz Teatrze Muzycznym w Gdyni. W 1997 roku gościł w Polsce organizowany zazwyczaj w Berlinie Europejski Festiwal Odysei Umysłu.

W 2007 roku w Odysei Umysłu udział wzięło 126 drużyn z całej Polski, z czego 75 awansowało z eliminacji regionalnych (we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku) do finału ogólnopolskiego, a 16 uzyskało prawo do reprezentowania Polski na finałach światowych w Stanach Zjednoczonych.

Odyseja Umysłu objęta jest patronatem Ministra Edukacji Narodowej -Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Prezydenta Miasta Wrocławia -Rafała Dutkiewicza, Prezydenta Miasta Łodzi -Hanny Zdanowskiej, Prezydenta Miasta Gdańska -Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Krakowa -Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Poznania -Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy -Hanny Gronkiewicz-Waltz, Marszałka Województwa Pomorskiego -Mieczysława Struka, Wojewodę Łódzkiego -Jolantę Chełmińską, Marszałka Województwa Małopolskiego -Marka Sowę, Marszałka Województwa Łódzkiego -Witolda Stępienia, Marszałka Województwa Wielkopolskiego -Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Mazowieckiego -Adama Struzika i Marszałka Województwa Dolnośląskiego -Cezarego Przybylskiego. Wspierana jest także przez lokalne stacje TVP Regionalnej, lokalne radia i Gazetę Wyborczą, a także Microsoft.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]