Odyssey (Magic: The Gathering)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Odyssey
Premiera 21 wrzesień 2001
Tematyka kart Discard, Efekty korzystające z cmentarza
Wykorzystywane zdolności Flashback, Threshold
Wielkość 350 kart
Skrót Kodowy ODY
Nazwa Kodowa Argon
Projektanci Mark Rosewater, Mike Donais, Richard Garfield, William Jockusch, Henry Stern
Blok Odyssey
Magic: The Gathering
Kolejność Chronologiczna

Odyssey - dodatek do kolekcjonerskiej gry karcianej - Magic: the Gathering. Wydany został we wrześniu 2001 r. jako pierwszy dodatek w bloku Odyssey. Uczestnicy imprez przedpremierowych otrzymywali specjalnie na tę okazję przygotowane, foliowane karty promocyjne Stone-Tongue Basilisk w arabskiej wersji językowej.

Fabuła dodatku[edytuj | edytuj kod]

Odyssey opowiada historię dziejącą się 100 lat po wydarzeniach z dodatku Apocalypse, na odległym kontynencie Otaria. Głównym bohaterem na którym skupia się fabuła jest utalentowany barbarzyńca Kamahl, władający biegle mieczem oraz magią ognia. Towarzyszy mu jego przyjaciel-kabalista Chainer, oraz siostra Jeska. Jego głównym przeciwnikiem jest merfolk Laquatus. Bohater wyrusza do miasta 'Cabal' gdzie bierze udział w turnieju walk na arenach. Wśród nagród dla zwycięzcy turnieju znajduje się Mirari, magiczny artefakt wzbudzający pragnienia właściciela oraz dający moc na ich spełnienie. Barbarzyńcę czeka wiele wyzwań, przygód i zwrotów akcji w drodze do zdobycia nagrody.

Odyssey jest pierwszym dodatkiem rozpoczynającym nową linię fabularną, przy czym większość późniejszych bloków nawiązuje do występujących tu wydarzeń i wątków.

Tematyka[edytuj | edytuj kod]

Dodatek ten skupia się na interakcji z cmentarzem. Każdy kolor posiada karty umożliwiające ich powtórne zagranie z cmentarza dzięki zdolności Flashback, oraz karty które zyskują nowe właściwości jeśli na cmentarzu znajduje się siedem lub więcej kart (Threeshold). Dodatkowo wiele kart posiada zdolności aktywowane poprzez odrzucenie kart z ręki lub ich poświęcenie jeśli znajdują się w grze. Odyssey posiada również sporo kart pozwalających na tworzenie tokenów stworów, szczególnie kolor zielony. Karty te, w połączeniu ze zdolnością Flashback pozwalały na dwukrotne zagrywanie, co okazało się skuteczną strategią. Aby wyróżnić ten blok od poprzednich, twórcy odeszli od standardowych ras stworów, zastępując je nowymi.

Zestawy Startowe[edytuj | edytuj kod]

  • Liftoff (Biało/Niebieska)
  • Pressure Cooker (Czarno/Czerwona)
  • One-Two Punch (Czerwono/Zielona)
  • Trounce-O-Matic (Niebiesko/Zielona)

Mechaniki[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Część kart o nazwie Cephalid Looter została wydrukowana z podtypem "Cephalid Wizard" zamiast "Cephalid".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna Strona Dodatku