Odznaka Honorowa Meritis pro Familia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Odznaka Honorowa
Meritis pro Familia
Awers
Awers odznaki
Rewers
Rewers odznaki
Baretka
Baretka
Ustanowiono

4 czerwca 2020

Dewiza

MERITIS PRO FAMILIA
(łac. zasługom dla rodziny)

Wielkość

∅ 36 mm

Kruszec

metal patynowany brązowo

Odznaka Honorowa Meritis pro Familia – jednostopniowe polskie resortowe odznaczenie cywilne, nadawane przez ministra właściwego do spraw rodziny, ustanowione rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 2020 roku[1].

Przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem przyznawanym osobom fizycznym, a także organizacjom oraz instytucjom za zasługi w zakresie spraw objętych działem administracji rządowej – rodzina.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznakę nadaje minister właściwy do spraw rodziny z własnej inicjatywy lub na wniosek:

  • ministra;
  • kierownika urzędu centralnego;
  • posła lub senatora;
  • terenowego organu administracji rządowej lub organu jednostki samorządu terytorialnego.

Odznakę wręcza minister właściwy do spraw rodziny lub osoba przez niego upoważniona w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter wręczenia. Odznaka może być nadana tej samej osobie fizycznej, organizacji lub instytucji tylko raz.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznakę stanowi okrągły medal o średnicy 36 mm wykonany z metalu w kolorze brązu, patynowany, z wrzecionowatym uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na stronie licowej, pośrodku, na tle wizerunku pnia dębu - drzewa będącego symbolem mocy rodziny, jej przeszłości, trwania i przyszłości, widnieją wyrastające z niego stylizowane dwa liście i trzy żołędzie, które są symbolem owocnej miłości w rodzinie. Wzdłuż dolnej krawędzi medalu umieszczony jest wypukły, majuskułowy napis MERITIS PRO FAMILIA. Na stronie odwrotnej, na tle z przenikających się kręgów, symbolu wzajemnego oddziaływania w rodzinie, między wypukłym, majuskułowym napisem u góry z prawej RZECZPOSPOLITA a napisem POLSKA u dołu widnieje skośnie położona stylizowana gałązka wawrzynu symbolizująca zasługę.

Odznaka jest zawieszona na wstążce z rypsu w kolorze brązowym o szerokości 38 mm, z dwoma złocistymi prążkami o szerokości 3 mm biegnącymi w takiej samej odległości od krawędzi oraz trzema takimi samymi prążkami o szerokości i mm, przechodzącymi przez środek w odległości 1 mm od siebie, co odzwierciedla symbolikę lica odznaki.

Odznakę nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach państwowych.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ogłoszone 23 czerwca 2020, weszło w życie 7 lipca 2020.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej Meritis pro Familia, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia (Dz.U. z 2020 r. poz. 1080).