Odznaka Honorowa za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Odznaka honorowa za Zasługi dla Skarbowości RP
Awers
Awers odznaki złotej i srebrnej
Rewers
Rewers odznaki złotej i srebrnej
Baretka
Baretka ogólna
Baretka
Baretka odznaki srebrnej
Baretka
Baretka odznaki złotej
Ustanowiono

10 kwietnia 2012

Wycofano

6 stycznia 2018

Wielkość

średnica: 33 mm

Kruszec

złocony lub srebrzony
i patynowany metal

Powyżej

Gwiazdy

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej – polskie resortowe odznaczenie cywilne nadawane przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, nadawane w latach 2012–2018.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznaka została ustanowiona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2012 roku (ogłoszonym 16 maja 2012 z 14-dniowym vacatio legis) jako zaszczytne wyróżnienie honorowe, nadawane osobom szczególnie zasłużonym dla skarbowości. Odznaka mogła zostać nadana także obywatelom innych państw za zasługi w rozwoju i umacnianiu współpracy międzynarodowej w dziedzinie skarbowości.

Odznaka była przyznawana w dwóch stopniach:

  • I stopień – Złota;
  • II stopień – Srebrna.

Co do zasady, odznakę nadawano w kolejności stopni, w odstępie co najmniej 5 lat; w uzasadnionych przypadkach od tych zasad można było jednak odstąpić.

Odznakę nadawał minister właściwy do spraw finansów publicznych z inicjatywy własnej lub na wniosek ministrów, kierowników urzędów centralnych, organów administracji rządowej w województwie oraz kierowników polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych. W przypadku nadania odznaki osobie nieposiadającej obywatelstwa polskiego, nadanie odznaki odbywało się w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zagranicznych.

Nadanie potwierdzano dyplomem i legitymacją wręczaną łącznie z odznaką. Wręczenia dokonywał minister właściwy do spraw finansów publicznych lub osoba przez niego upoważniona. Odznakę noszono na lewej piersi po odznaczeniach państwowych.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznakę stanowił medal okrągły, metalowy o średnicy 33 mm, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na stronie licowej znajdował się wizerunek godła państwowego, wokół którego rozmieszczony był dekoracyjny ornament, symbolizujący zwój papieru przechodzący w górnej części w liście akantu. W dolnej części znajdował się napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Na stronie odwrotnej umieszczony był poziomy, pięciowersowy napis: ZA ZASŁUGI DLA SKARBOWOŚCI RP, wokół którego rozmieszczono ornament.

Medal był zawieszony na wstążce z rypsu jedwabnego, o szerokości 35 mm, w kolorze ciemnogranatowym, mającej po brzegach symetrycznie połączone czerwone i białe paski o szerokości 4 mm.

Odznakę zniesiono 6 stycznia 2018 na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Lista niektórych odznaczonych:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2012 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także sposobu noszenia (Dz.U. z 2012 r. poz. 521)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. uchylające rozporządzenie w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także sposobu noszenia (Dz.U. z 2018 r. poz. 25)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]