Odznaka Wojskowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odznaka Wojskowa
Décoration Militaire
Militaire Decoratie
Awers
Awers krzyża II klasy za akty odwagi
Awers
Awers krzyża I klasy za długoletnią służbę
Awers
Awers krzyża II klasy za długoletnią służbę
Rewers
Rewers krzyża za długoletnią służbę
Baretka
Baretka za akty wyjątkowej odwagi
Baretka
Baretka za długoletnią służbę
Ustanowiono 1873-12-2222 grudnia 1873
Powyżej Krzyż Wojskowy

Odznaka Wojskowa (fr. Décoration Militaire, nl. Militaire Decoratie) – odznaczenie Królestwa Belgii nadawane za wysługę lat w armii belgijskiej lub za odwagę czy wyjątkowe zasługi.

Historia i oznaka[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie zostało ustanowione 22 grudnia 1873 przez króla Belgów Leopolda II, otrzymało nowe statuty w roku 1902 i zostało odnowione w 1952. Początkowo jednoklasowe, przeznaczone było dla zawodowych żołnierzy belgijskich sił zbrojnych jako wyróżnienie za co najmniej 10 lat służby. W roku 1902 dodano drugą klasę, którą od tej pory nadawano za 10 lat służby, podczas gdy pierwszą klasę otrzymać było można za dodatkowe 5 lat przebytych w służbie. Jednocześnie stworzono "odznaczenie według artykułu 4", nadawane za akty wyjątkowej odwagi lub za wielkie zasługi.

Oznaką odznaczenia jest tzw. krzyż kawalerski, ukoronowany koroną królewską, wykonany z pozłacanego srebra, z promieniami między ramionami. Medalion środkowy awersu ukazuje lwa z godła państwowego Belgii, otoczonego napisem w językach francuskim i niderlandzkim "L'union fait la Force – Eendracht maakt Macht" ("W jedności siła", dewiza Królestwa Belgii), a medalion rewersu monogram aktualnie panującego monarchy, obecnie "A II" (Albert II). Oznaka 1. i 2. klasy jest identyczna, posiadanie 1. klasy oznacza się przez okucie na wstążce, która jest żółta z trzema czerwonymi i dwoma czarnymi paskami oraz z czarnymi bordiurami. Krzyż nadany według artykułu 4. jest identyczny, ale noszony na czerwonej wstążce z obustronnymi żółto-czarnymi bordiurami. Nadania tej odmiany w czasie wojny oznacza się srebrną palmą przypinaną do wstążki, do 1954 ozdobioną inicjałem panującego.

Décoration Militaire (Article 4) mogą otrzymać również cudzoziemcy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Hieronymussen, Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1978

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Belgijska strona o odznaczeniu (fr.)