Odznaka honorowa „Za walkę o szkołę polską”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odznaka honorowa
„Za walkę o szkołę polską”
Awers
Awers odznaki
Ustanowiono 1930
Wycofano 1939
Dewiza ZA WALKĘ O SZKOŁĘ POLSKĄ
Wielkość 59 × 38 mm
Kruszec srebro

Odznaka honorowa „Za walkę o szkołę polską” – jednostopniowa odznaka honorowa z czasów II Rzeczypospolitej, ustanowiona około 1930 i zatwierdzona 15 września 1931 przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a także przez Ministerstwo Spraw Wojskowych do noszenia na mundurze przez osoby wojskowe na mundurach. Nadawana była przez „Komitet Obchodów 25-lecia Walki o Szkołę Polską” wyłoniony ze „Stowarzyszenia Uczestników Walki o Szkołę Polską”[1][2].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Odznaka miała wygląd srebrnego krzyża płaskiego o wymiarach 59 × 38 mm (miniatury były zmniejszone o połowę), emaliowanego na granatowo. Na połączeniu ramion krzyża znajdował się stylizowany srebrny orzeł okolony złotym napisem „ZA WALKĘ O SZKOŁĘ POLSKĄ” zwieńczony stylizowaną srebrną czaszą u góry, z której wychodziły dwa złote języki płomieni skierowane w górę. Pod napisem umiejscowiono rzymską cyfrę „XXV”. Te symbole otoczone były przez stylizowany srebrny wieniec laurowy. Odnaka noszona była na lewej piersi, mocowana do ubioru za pomocą śrubki lub agrafki[2]. Wraz z odznaką wręczano dyplom[3].

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni odznaką honorową „Za walkę o szkołę polską”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Odznaka Stow. Walki o Szkołę Polską. „Gazeta Administracji. Dwutygodnik poświęcony prawu publicznemu oraz zagadnieniom administracji rządowej i samorządowej”. Nr 19, s. 1119, 1937. 
  2. a b Za walkę o szkołę polską – Nowa odznaka honorowa. „Wieści z Polski. Miesięcznik Polaków na Obczyźnie. Organ Stowarzyszenia «Opieka Polska nad Rodakami na Obczyźnie»”. R. IV. Nr 11, s. 23, październik 1931. 
  3. Dyplom do odznaki honorowej „Za walkę o szkołę polską”. W: Pamięć Bydgoszczan – Archiwum Historii Mówionej [on-line]. pamiecbydgoszczan.ukw.edu.pl (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy).