Przejdź do zawartości

Odznaka honorowa „Zasłużony dla górnictwa PRL”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Odznaka honorowa
„Zasłużony dla górnictwa PRL”
Awers
Awers srebrnej odznaki
Rewers
Rewers srebrnej odznaki
Baretka
Baretka złotej odznaki
Baretka
Baretka srebrnej odznaki
Baretka
Baretka brązowej odznaki
Ustanowiono

22 czerwca 1984

Wycofano

23 lutego 2000

Dewiza

ZASŁUŻONY DLA GÓRNICTWA PRL

Wielkość

∅ 37 mm

Kruszec

metal pozłacany, srebrzony lub patynowany na brązowo

Powiązane

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Górnictwa RP”

Odznaka honorowa „Zasłużony dla górnictwa PRL” – trzystopniowe resortowe odznaczenie cywilne, ustanowione 22 czerwca 1984 roku przez Radę Ministrów.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Było to wyróżnienie nadawane pracownikom:

  • kopalni innych jednostek organizacyjnych zajmujmują­cych się problematyką górniczą,
  • organów administracji państwowej nadzorujących górnictwo lub działających w dziedzinie górnictwa,
  • innych jednostek organizacyjnych, organizacji zawodowych i społecznych współpracujących z górnictwem.

Odznaka przyznawana była w uznaniu wieloletniej i aktywnej pracy zawodowej oraz zasług dla rozwoju górnictwa zwłaszcza w zakresie wprowadzania i upowszechniania postępu organizacyjno-technicznego, wzrostu wydobycia węgla i innych surowców, inicjowania i rozwoju współzawodnictwa pracy, kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników górnictwa oraz rozwoju kultury, sztuki i nauki górniczej.

Wycofana zostało 23 lutego 2000, wraz z szeregiem innych odznaczeń ustanowionych w okresie PRL, a jej funkcję przejęła ustanowiona 28 listopada 2001, jednostopniowa odznaka honorowa „Zasłużony dla Górnictwa RP”.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka była trzystopniowa (złota, srebrna, brązowa) i miała formę stylizowanego okręgu o średnicy 37 mm, wykonanego z metalu patynowanego na brązowego, srebrzonego lub pozłacanego (w zależności od stopnia). Górną część okręgu stanowił wieniec laurowy, a dolną fragment koła zębatego z napisem „ZASŁUŻONY DLA GÓRNICTWA PRL”. W środku okręgu znajdowały się skrzyżowane pyrlik i młotek. Rewers odznaki był gładki.

Odznakę zawieszano na wstążce o szerokości 30 mm, która składała się z czterech pasów o barwie zielonej, czarnej, czarnej i zielonej, pośrodku umieszczono dodatkowo dwa wąskie paski w barwach flagi państwowej. Wstążki odznaki srebrnej i złotej miały dodatkowe paski w tych barwach umieszczone po bokach białego i czerwonego paska.

Górna część wstążki umocowana była do metalowej listewki (przywieszki), stanowiącej widoczną część metalowego usztywnienia schowanego pod wstążką, z zapięciem agrafkowym na rewersie przywieszki.

Odznaczenie posiadało dwie wersje różniące się wyglądem przywieszki. Wczesna wersja nie posiadała na przywieszczce ornamentu, natomiast ta późniejsza ozdobiona była motywem z liści laurowych.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]