Oecetis lacustris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oecetis lacustris
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp tchawkowce
Gromada owady
Rząd chruściki
Rodzina Leptoceridae
Rodzaj Oecetis
Gatunek Oecetis lacustris

Oecetis lacustrisowad, chruścik z rodziny Leptoceridae. Larwy prowadzą wodny tryb życia, są drapieżne, budują przenośne domki.

Jest to gatunek holarktyczny, nie występuje w południowych częściach Europy. Larwy występują w jeziorach, zarośniętych odcinkach rzek i wodach słonawych, głównie na nizinach. Limnebiont.

Na Pojezierzu Pomorskim jedną larwę złowiono w jeziorze Żarnowieckim, licznie i często w jeziorach lobeliowych (w jez. Łąkie masowo). W zgrupowaniu obok Mystacides azurea, Cyrnus flavidus i Limnephilus nigriceps, w wielu siedliskach, lecz preferował izoetidy i dno piaszczyste. Imagines łowiono nad jez. Mesowo. Na Pojezierzu Mazurskim larwy bardzo rzadko spotykane, głównie w rdestnicach. Larwy spotykane w jeziorach Wielkopolski. Na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim jedną larwę spotkano w rogatku w jeziorze Piaseczno. Materiał ponadto obejmuje dwie larwy złowione w stawie eutroficznym w Karkonoszach (430–440 m n.p.m.).

W Fennoskandii pospolity w jeziorach, stawach i zalewach morskich, raczej w dużych jeziorach lub o niskiej trofii. W jeziorach Łotwy pospolity w mezotroficznych, słaboeutroficznych i oligotroficznych. Stwierdzono występowanie w jeziorach Litwy, Estonii oraz jez. Ładoga. Gatunek występujący także w jeziorach Niemiec, Wielkiej Brytanii. Stwierdzony w wodach o pH 3,9–7,6. Imagines złowiono nad jeziorami we Włoszech i na Węgrzech. W delcie Wołgi larwy występowały wśród pałki, rdestnic, rogatka. Na Krymie w wodach stojących. W Karelii larwy łowiono w dużych jeziorach, w piaszczystym i zarośniętym litoralu. W jeziorach Łotwy gatunek mało liczny, choć szeroko rozprzestrzeniony, o największej frekwencji w słaboeutroficznych jeziorach. Na Litwie, w Estonii i okolicach jeziora Ładoga imagines spotykane nad jeziorami i ciekami, larwy obecne także w jeziorach Estonii. Gatunek występuje w jeziorach Niemiec, uważany za eurytopowy, w Danii, Holandii. Uważany za gatunek acidobiontyczny lub obojętny na pH (Leuven et al 1987). Imagines poławiane nad jeziorami Węgier. Na Krymie uważany za gatunek charakterystyczny dla dużych zbiorników zaporowych strefy podgórskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]