Ofensywa Rwandy w Demokratycznej Republice Konga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ofensywa Rwandy w Demokratycznej Republice Konga
konflikt w prowincji Kiwu
Ilustracja
Czas

20 stycznia – 25 lutego 2009

Miejsce

Kiwu Północne

Terytorium

DRK

Strony konfliktu
 Demokratyczna Republika Konga
 Rwanda
Demokratyczne Siły Wyzwolenia Rwandy (FDLR – bojownicy Hutu)
milicja Mai Mai
Dowódcy
Rwanda Paul Kagame
Demokratyczna Republika Konga John Numbi
Ignace Murwanashyaka
Sikuli Lafontaine
Siły
Rwanda 5000 6000 – 7000
Straty
Demokratyczna Republika Konga 5 zabitych żołnierzy
Rwanda 3 zabitych żołnierzy
12 rannych żołnierzy
---
250 cywilów zabitych
250 zabitych bojowników FDLR
8 rannych
19 schwytanych
brak współrzędnych

Ofensywa Rwandy w Demokratycznej Republice Konga rozpoczęła się 20 stycznia 2009 i została wymierzona w rwandyjskich rebeliantów skupionych wokół ugrupowania plemienia HutuDemokratyczne Siły Wyzwolenia Rwandy (FDLR), które są odpowiedzialne za udział w ludobójstwie w Rwandzie w 1994.

Inwazja wojsk Rwandy złożonych z małżonków plemienia Tutsi odbywała się za zgodą rządu Demokratycznej Republiki Konga. Zgoda Kinszasy na zbrojne wejście wojsk Rwandy o tyle budziło emocje, ponieważ w Rwanda dwukrotnie (1996 i 1998) dokonała inwazji na Demokratyczną Republikę Kongo, wymierzoną przeciw Kinszasie. Podczas walk w Kiwu między wojskami DRK a siłami Narodowego Kongresu Obrony Ludu Laurenta Nkundy, Rwanda została oskarżona przez DR Konga o wspieranie finansowe bojówek Nkundy, który twierdził, że bojownicy Hutu prześladują jego rodaków Banyamulenge (kongijski odłam plemienia Tutsi), a rząd nic nie robi, by się temu przeciwstawić. Prezydent DR Konga Joseph Kabila, był krytykowany przez naród, iż bez konsultacji z parlamentem zgodził się na wkroczenie rwandyjskich wojsk na terytorium kraju[1][2].

Walki[edytuj | edytuj kod]

Styczeń[edytuj | edytuj kod]

20 stycznia 2009 została zapoczątkowana inwazja wojsk Rwandy. Tego dnia na tereny DR Konga przedostało się 1000 żołnierzy[1]. Walki na dużą skalę rozpoczęły się 23 stycznia. Wtenczas na terytorium DR Konga weszło ok. 5000 ruandyjskich żołnierzy[1]. Tego dnia w walkach zginęło 9 bojowników, a jeden kongijski żołnierz został ranny.

Początkowo wojska DR Konga wspierane były przez milicję Mai Mai wspierała, która jednak później zaczęła z nimi walczyć. 26 stycznia Mai Mai poinformowała, że zakończyła działania wojenne. Tego samego dnia Międzynarodowy Czerwony Krzyż wezwał wszystkie strony konfliktu do oszczędzania ludności cywilnej[3].

Żołnierze rwandyjscy

Luty[edytuj | edytuj kod]

11 lutego rwandyjskie radio państwowe podało, że połączona operacja doprowadziła do zniszczenia większości baz rwandyjskich rebeliantów na terytorium DRK[4].

Armia kongijska prowadziła także naloty na kryjówki dowódców FDLR. Najcięższe bombardowania odbywały się 75 km na północ od stolicy Kiwu – Goma oraz na płaskowyżu Masisi. W nalotach zginęło ponad 40 rebeliantów[5].

Kongijski generał John Numbi orzekł, że większość celów została wykonana i dlatego 25 lutego 2009 rwandyjskie wojska wyszły z terytorium DRK. Jednakże nie zniszczono wszystkich baz rebeliantów Hutu ani nie schwytano dowódców FDLR. Nie możemy powiedzieć by problem został rozwiązany ale rebelianci Hutu zostali poważnie osłabieni, a ich potencjał znacznie zredukowany – powiedziała rwandyjska minister spraw zagranicznych Rosemary Museminali[6].

Rebelianci wykorzystywali cywilów jako żywe tarcze. Podczas ofensywy rwandyjsko-kongijskiej rebelianci dokonywali gwałtów i mordów na cywilach. Ocenia się, ęe bojownicy przetrwali operację, ponieważ unikali otwartej walki z wojskami kongijskimi i ruandyjskimi.

W walkach poległo ok. 250 bojowników, 8 sprzymierzonych żołnierzy i ponad 250 cywilów.

14 maja 2009 bojówki Demokratycznych Sił Wyzwoleńczych Rwandy (FDLR) dokonały masakry w miejscowości Ekingi oraz w wiosce Busurungi w prowincji Kiwu. Wówczas zamordowano ok. 100 cywilów[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Maciej Konarski, Ruandyjskie wojska wkroczyły na terytorium Kongo, afryka24.pl [zarchiwizowane 2012-07-20].
  2. Maciej Konarski: Kongijczycy niechętni ruandyjskiej pomocy. afryka24.pl.
  3. Maciej Konarski: Trwa ofensywa przeciw rebeliantom Hutu. afryka24.pl.
  4. Maciej Konarski: Zniszczono bazy Hutu we wschodnim Kongo. afryka24.pl.
  5. Maciej Konarski, Ofensywa przeciw rebeliantom Hutu przynosi coraz więcej ofiar, afryka24.pl [zarchiwizowane 2009-02-19].
  6. Maciej Konarski, Ruandyjska armia opuściła terytorium DR Kongo, afryka24.pl [zarchiwizowane 2012-07-18].
  7. Adam Traczyk, Dziesiątki ofiar masakr w DR Kongo, afryka24.pl [zarchiwizowane 2009-05-19].