Oficer i szpieg (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oficer i szpieg
J’accuse
ilustracja
Rok produkcji 2019
Data premiery 30 sierpnia 2019
(76. MFF w Wenecji)
13 listopada 2019 (Francja)
27 grudnia 2019 (Polska)
Kraj produkcji Francja
Włochy
Język francuski
Czas trwania 126 minut
Reżyseria Roman Polański
Scenariusz Roman Polański
Robert Harris
na podstawie powieści
Roberta Harrisa
Główne role Louis Garrel
Jean Dujardin
Emmanuelle Seigner
Mathieu Amalric
Muzyka Alexandre Desplat
Zdjęcia Paweł Edelman
Scenografia Philippe Cord’homme
Kostiumy Pascaline Chavanne
Montaż Hervé de Luze
Wytwórnia Gaumont
Dystrybucja Gaumont

Oficer i szpieg (fr. J’accuse) – francusko-włoski thriller filmowy z 2019 roku w reżyserii Romana Polańskiego, oparty na podstawie powieści pod tym samym tytułem autorstwa Roberta Harrisa. Fabuła oparta jest na tzw. sprawie Dreyfusa[1][2].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Scenariusz filmu napisali wspólnie Polański i Harris, którzy wcześniej współpracowali już przy filmie Autor widmo, również opartym na prozie Harrisa[1]. Muzykę skomponował Alexandre Desplat, zmontował go Hervé de Luze, autorem zdjęć był Paweł Edelman, scenografii Philippe Cord’homme, a kostiumów Pascaline Chavanne[2]. Film wyprodukowała wytwórnia Gaumont[3], a jego budżet wyniósł 25 milionów euro[4].

Film był kręcony od listopada 2018 do marca 2019 we Francji, głównie w Paryżu (m.in. École militaire w 7. dzielnicy Paryża, Pałac Sprawiedliwości na Île de la Cité[5]) i okolicach stolicy Francji[3]. Sceny więzienia Dreyfusa na Wyspie Diabelskiej kręcone były w miejscowości Plougasnou w departamencie Finistère[6].

Światowa prapremiera Oficera i szpiega miała miejsce podczas 30 sierpnia 2019 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, w kinach ma się pojawić w 27 grudnia[1][2][7]. W Wenecji film został wyróżniony Wielką Nagrodą Jury[4].

Krytycy w fabule filmu odnajdują paralelę do przeżyć Polańskiego[1][7].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Oryginalny tytuł filmu J’accuse (dosł. oskarżam) nawiązuje do słynnego artykułu Émile’a Zoli. Był to list otwarty do prezydenta Francji w obronie Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera narodowości żydowskiej, niesłusznie skazanego – podczas antysemickiej nagonki – za szpiegostwo na rzecz Niemiec. Głównym bohaterem filmu jest francuski oficer Georges Picquart, z którego punktu widzenia prowadzona jest narracja. Natrafia on na ślad niemieckiego szpiega Ferdinanda Esterhazy’ego i odkrywa, że to on był odpowiedzialny za działalność, za którą skazano Dreyfusa. Wbrew starającym się zatuszować sprawę wojskowym oficjelom podejmuje walkę o rehabilitację i uwolnienie przetrzymywanego na Wyspie Diabelskiej Dreyfusa[1][3].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W filmie występują[2][8]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]