Ogackowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ogackowate
Ogcocephalidae[1]
Jordan, 1895
Przedstawiciel rodziny - Ogcocephalus darwini
Przedstawiciel rodziny - Ogcocephalus darwini
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd żabnicokształtne
Rodzina ogackowate

Ogackowate, maźnicowate (Ogcocephalidae) – rodzina słabo poznanych morskich, drapieżnych ryb żabnicokształtnych (Lophiiformes) wyróżniających się sposobem poruszania oraz położoną na głowie wnęką, do której chowają wabik zwany illicium. Nie mają znaczenia gospodarczego.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie morza strefy tropikalnej i wiele subtropikalnej, z wyjątkiem Morza Śródziemnego, na szelfie i stoku kontynentalnym, w strefie przydennej (bental) – z wyjątkiem bentopelagicznego rodzaju Coelophrys – na różnych głębokościach, aż do 4000 m p.p.m. Najwięcej gatunków występuje w Oceanie Indyjskim oraz w ciepłej strefie Oceanu Spokojnego. Kilka gatunków żyje w estuariach.

Cechy charakterystyczne[edytuj | edytuj kod]

Ciało większości gatunków jest znacznie spłaszczone grzbietobrzusznie, przystosowane do życia w głębinach morskich. Krótki ogon. Głowa duża, trójkątna lub okrągła, z małym otworem gębowym wyposażonym w drobne zęby. Kształt ciała niektórych gatunków przypomina płaszczki. W przedniej części głowy usytuowane jest wgłębienie, do którego ryba wciąga stosunkowo krótkie illicum wraz z jego zakończeniem (esca). Skrzela zredukowane do dwóch łuków skrzelowych po każdej stronie, a małe, okrągłe otwory skrzelowe położone są za podstawą płetw piersiowych. Brak pęcherza pławnego. Ułożenie płetw piersiowych i brzusznych umożliwia chodzenie po dnie. Ogackowate osiągają przeciętnie 20 cm, maksymalnie do 40 cm długości. Żywią się bezkręgowcami i małymi rybami.

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Rodzaje zaliczane do tej rodziny [2]:

CoelophrysDibranchusHalicmetusHalieutaeaHalieutichthysHalieutopsisMalthopsisOgcocephalusSolocisquamaZalieutes

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ogcocephalidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Eschmeyer, W. N. & Fricke, R.: Catalog of Fishes electronic version (7 June 2012) (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 12 sierpnia 2012].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Margaret G. Bradbury. Family Ogcocephalidae Jordan 1895: batfishes (pdf). „Annotated Checklists of Fishes”. 17, s. 1-17, 2003 (ang.). 
  2. Joseph S. Nelson: Fishes of the World. Wyd. 4. John Wiley & Sons, 2006. ISBN 0-471-25031-7. (ang.)
  3. Theodore W. Pietsch: Ogcocephalidae (ang.). [dostęp 15 listopada 2009].
  4. Włodzimierz Załachowski: Ryby. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997. ISBN 83-01-12286-2.