Ogackowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ogackowate
Ogcocephalidae[1]
Jordan, 1895
Ilustracja
Przedstawiciel rodziny - Ogcocephalus darwini
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

żabnicokształtne

Rodzina

ogackowate

Ogackowate, maźnicowate (Ogcocephalidae) – rodzina słabo poznanych morskich, drapieżnych ryb żabnicokształtnych (Lophiiformes) wyróżniających się sposobem poruszania oraz położoną na głowie wnęką, do której chowają wabik zwany illicium. Nie mają znaczenia gospodarczego.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie morza strefy tropikalnej i wiele subtropikalnej, z wyjątkiem Morza Śródziemnego, na szelfie i stoku kontynentalnym, w strefie przydennej (bental) – z wyjątkiem bentopelagicznego rodzaju Coelophrys – na różnych głębokościach, aż do 4000 m p.p.m. Najwięcej gatunków występuje w Oceanie Indyjskim oraz w ciepłej strefie Oceanu Spokojnego. Kilka gatunków żyje w estuariach.

Cechy charakterystyczne[edytuj | edytuj kod]

Ciało większości gatunków jest znacznie spłaszczone grzbietobrzusznie, przystosowane do życia w głębinach morskich. Krótki ogon. Głowa duża, trójkątna lub okrągła, z małym otworem gębowym wyposażonym w drobne zęby. Kształt ciała niektórych gatunków przypomina płaszczki. W przedniej części głowy usytuowane jest wgłębienie, do którego ryba wciąga stosunkowo krótkie illicum wraz z jego zakończeniem (esca). Skrzela zredukowane do dwóch łuków skrzelowych po każdej stronie, a małe, okrągłe otwory skrzelowe położone są za podstawą płetw piersiowych. Brak pęcherza pławnego. Ułożenie płetw piersiowych i brzusznych umożliwia chodzenie po dnie. Ogackowate osiągają przeciętnie 20 cm, maksymalnie do 40 cm długości. Żywią się bezkręgowcami i małymi rybami.

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Rodzaje zaliczane do tej rodziny [2]:

CoelophrysDibranchusHalicmetusHalieutaeaHalieutichthysHalieutopsisMalthopsisOgcocephalusSolocisquamaZalieutes

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ogcocephalidae, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Ron Fricke, William Neil Eschmeyer, Richard Van der Laan (red.), SEARCH, [w:] Eschmeyer's Catalog of Fishes [online], California Academy of Sciences, 7 czerwca 2012 [dostęp 2012-08-12] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]