Ogniskowa (fotografia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ogniskowa w fotografii jest to ogniskowa obiektywu aparatu fotograficznego. Jest ona parametrem decydującym o kącie widzenia obiektywu.

Ogniskowa a fotografia konwencjonalna[edytuj | edytuj kod]

Porównanie wielkości matryc w aparatach cyfrowych

W typowym aparacie analogowym ogniskowa obiektywu dobrana jest tak, że jest w przybliżeniu równa przekątnej klatki rejestrowanego obrazu (dla fotografii małoobrazkowej – najczęściej stosowanej – wynosi ona 43 mm). Jest to format o rozmiarach 24x36 mm (zwany formatem 135 lub w skrócie 35 mm), a kąt widzenia w tym formacie wynosi 53°. Każdy obiektyw o ogniskowej krótszej niż przekątna klatki jest obiektywem szerokokątnym. Z kolei każdy obiektyw o ogniskowej dłuższej od standardowej jest teleobiektywem.

Ogniskowa a fotografia cyfrowa[edytuj | edytuj kod]

Parametry ramki fotografowanego obiektu (rozmiary elementu światłoczułego, matrycy) w fotografii cyfrowej są nieco inne – matryca APS-C wynosi standardowo około 28 mm (zależnie od producenta), a matryca klasy 2/3'' – około 11 mm.

Krótkie ogniskowe, jakie z powodu mniejszej matrycy stosuje się w kompaktowych aparatach cyfrowych przyczyniają się do uzyskiwania dużej głębi ostrości na zdjęciach wykonywanych tymi aparatami zgodnie z zasadą: im krótsza ogniskowa, tym większa głębia ostrości.

Ekwiwalent ogniskowej[edytuj | edytuj kod]

Jest to wartość, którą otrzymamy mnożąc ogniskową obiektywu przez przelicznik podawany dla matrycy cyfrowej. W ten sposób można porównać kąty widzenia różnych matryc dla konkretnego obiektywu. Często błędnie interpretuje się to jako liczbę zwiększającą (lub zmniejszającą) wartość ogniskowej. Ogniskowa obiektywu jest wielkością fizyczną i niezależną od wielkości matrycy aparatu, oznacza to, że konkretny obiektyw zawsze tworzy taki sam obraz, a jedynie matryce inaczej go widzą. Ekwiwalent nie ma nic wspólnego z przybliżeniem, czy też powiększeniem obrazu. Rodzaj matrycy nie zmienia geometrii obiektywu, ani kąta jego widzenia. Przykładowe przeliczniki dla matryc:

  • Matryca APS-C (Nikon DX, Pentax, Sony) – przekątna klatki filmu małoobrazkowego jest ok. 1,5 raza większa od przekątnej matryc APS-C tych firm. Np. obraz rzutowany przez obiektyw o ogniskowej 100 mm, będzie widziany przez matrycę APS-C tak jakby miał kąt widzenia obiektywu o ogniskowej ok. 150 mm dla matrycy o rozmiarach 35 mm (tzw. pełna klatka).
  • Matryca APS-C (Canon) – przekątna klatki filmu małoobrazkowego jest ok. 1,6 raza większa od przekątnej matrycy APS-C tej firmy. Np. obraz rzutowany przez obiektyw o ogniskowej 100 mm, będzie widziany przez matrycę APS-C tak jakby miał kąt widzenia obiektywu o ogniskowej ok. 160 mm dla matrycy o rozmiarach 35 mm.
  • Matryca aparatów systemu 4/3 – analogicznie do powyższych, z tą różnicą, że przelicznik wynosi 2, tak więc obraz rzutowany przez obiektyw o ogniskowej 100 mm, będzie widziany przez matrycę 4/3 tak jakby miał kąt widzenia obiektywu o ogniskowej ok. 200 mm dla matrycy o rozmiarach 35 mm.
  • Matryca 2/3" – w przypadku kompaktów z matrycą 2/3 przelicznik wynosi 4, tak więc obraz rzutowany przez obiektyw o ogniskowej 100 mm, będzie widziany przez matrycę 4/3 tak jakby miał kąt widzenia obiektywu o ogniskowej ok. 400 mm dla matrycy o rozmiarach 35 mm.

Przykład w odwrotną stronę: Aparat kompaktowy Canon SX130 ma matrycę 2/3 oraz obiektyw o ogniskowej z zakresu 5-60 mm co przy tym rozmiarze matrycy przekłada się na odpowiednik 20-240 mm dla matrycy pełno klatkowej lub 12,5-150 mm dla matrycy APS-C Canona.

Grafika – ekwiwalent ogniskowej

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]