Ogopogo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ogopogo
ilustracja
Inne nazwy

Naitaka

Pierwsze doniesienia

1860 r.

Oficjalny status

Kryptyda

Miejsce rzekomego występowania

Okanagan (Kanada)

Ogopogo lub Naitaka (salisz n'ha-a-itk) – nazwa jaką nadano nieznanemu zwierzęciu, rzekomo żyjącemu w jeziorze Okanagan w Kolumbii Brytyjskiej (Kanada).

Zwolennicy istnienia Ogopogo twierdzą, że pierwsze udokumentowane obserwacje zwierzęcia sięgają roku 1872. Twierdzi się, że w roku 1926 obserwacja miała miejsce z plaży w okolicach miasta Kelowna. Świadkami zdarzenia mieli być ludzie znajdujący się w około 30 samochodach.

Pierwszym domniemanym filmowym dowodem na istnienie Ogopogo jest film zarejestrowany przez Arta Foldena w 1968 roku. Film przedstawia ciemny obiekt przemieszczający się w płytkiej wodzie blisko brzegu.

Kolejny domniemany filmowy dowód został zarejestrowany w 1989 roku przez Kena Chaplina. Ken Chaplin oraz jego ojciec, Clem Chaplin, twierdzą, że widzieli pływające w jeziorze zwierzę podobne do węża, które uderzyło ogonem o powierzchnię wody. Uderzenie ogonem o powierzchnię wody jest typowym zachowaniem bobrów, co może tłumaczyć sfilmowaną obserwację. Jednak Chaplin twierdzi, że widziane przez niego zwierzę miało 15 stóp (4,6 m) długości, a więc znacznie więcej niż bobry (średnio 1,2 m). Kilka tygodni później Chaplin z ojcem i córką wrócili nad jezioro i ponownie sfilmowali zwierzę.

Brytyjski kryptozoolog dr. Karl Shuker sugeruje, że Ogopogo może być prymitywnym waleniem, takim jak bazylozaur. Ponieważ dowody na istnienie zwierzęcia ograniczają się do nieczytelnych fotografii i filmów, sugeruje się również, że mylnie zidentyfikowano pospolite zwierzęta, takie jak wydry i jesiotry lub inne obiekty, takie jak pływające kłody. Innym wyjaśnieniem jest sejsza, czyli swobodna fala stojąca powstająca na jeziorach.

Nazwa Ogopogo jest palindromem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]