Ogopogo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ogopogo
ilustracja
Inne nazwy Naitaka
Pierwsze doniesienia 1860 r.
Oficjalny status Kryptyda
Miejsce rzekomego występowania Okanagan (Kanada)

Ogopogo lub Naitaka (w salisz n'ha-a-itk) – nazwa jaką nadano nieznanemu zwierzęciu, rzekomo żyjącemu w jeziorze Okanagan w Kolumbii Brytyjskiej (Kanada).

Zwolennicy istnienia Ogopogo twierdzą, że pierwsze udokumentowane obserwacje zwierzęcia sięgają roku 1872. Twierdzi się, że w roku 1926 obserwacja miała miejsce z plaży w okolicach miasta Kelowna. Świadkami zdarzenia mieli być ludzie znajdujący się w około 30 samochodach.

Pierwszym domniemanym filmowym dowodem na istnienie Ogopogo jest film zarejestrowany przez Arta Foldena w 1968 roku. Film przedstawia ciemny obiekt przemieszczający się w płytkiej wodzie blisko brzegu.

Kolejny domniemany filmowy dowód został zarejestrowany w 1989 roku przez Kena Chaplina. Ken Chaplin oraz jego ojciec, Clem Chaplin, twierdzą, że widzieli pływające w jeziorze zwierzę podobne do węża, które uderzyło ogonem o powierzchnię wody. Uderzenie ogonem o powierzchnię wody jest typowym zachowaniem bobrów, co może tłumaczyć sfilmowaną obserwację. Jednak Chaplin twierdzi, że widziane przez niego zwierzę miało 15 stóp (4,6 m) długości, a więc o znacznie więcej niż bobry (średnio 1,2 m). Kilka tygodni później Chaplin z ojcem i córką wrócili nad jezioro i ponownie sfilmowali zwierzę.

Brytyjski kryptozoolog dr. Karl Shuker sugeruje, że Ogopogo może być prymitywnym waleniem, takim jak bazylozaur. Ponieważ dowody na istnienie zwierzęcia ograniczają się do nieczytelnych fotografii i filmów, sugeruje się również, że mylnie zidentyfikowano pospolite zwierzęta, takie jak wydry i jesiotry lub inne obiekty, takie jak pływające kłody. Innym wyjaśnieniem jest sejsza, czyli swobodna fala stojąca powstająca na jeziorach.

Nazwa Ogopogo jest palindromem.