Ogród Botaniczny Koishikawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ogród Botaniczny Koishikawa
小石川植物園
Koishikawa Shokubutsu-en
Ilustracja
35°43′N 139°45′E/35,716667 139,750000
Państwo  Japonia
Miejscowość Tokio
Dzielnica Bunkyō
Powierzchnia 16 ha
Data założenia 1877
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Ogród Botaniczny Koishikawa小石川植物園Koishikawa Shokubutsu-en
Ogród Botaniczny Koishikawa
小石川植物園
Koishikawa Shokubutsu-en
35°43′N 139°45′E/35,716667 139,750000

Ogród Botaniczny Koishikawa (jap. 小石川植物園 Koishikawa Shokubutsu-en?) – ogród botaniczny znajdujący się w dzielnicy Bunkyō, w Tokio, w Japonii. Obecnie ogród jest zarządzany przez Uniwersytet Tokijski (jap. 東京大学 Tōkyō Daigaku)?). Dyrektorem parku jest Nagata Toshiyuki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szklarnia ogrodu Koishikawa.

Istnienie parku datuje się od roku 1684. Wtedy to siogun Tokugawa Tsunayoshi utworzył na tym terenie ogród zielarski, który w późniejszym okresie zaopatrywał biedotę epoki Edo w niezbędne medykamenty. W roku 1877 (restauracja Meiji) pieczę nad parkiem przejął Cesarski Uniwersytet Tokijski (obecnie Uniwersytet Tokijski). Było to miejsce do prowadzenia badań botanicznych. Parę lat później na terenie parku zbudowano małą bibliotekę oraz budynek przeznaczony do prowadzenia prac badawczych i wykładów. Uczelnia skupiła także swoją uwagę na arboretum.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

W chwili obecnej na terenie ogrodu nadal prowadzone są badania z zakresu fitofizjologii i ewolucji roślin. W ogrodzie znajduje się ponad 4 tysiące gatunków roślin, w tym około 1300 drzew, 1500 ziół i ponad 1000 roślin tropikalnych. Niektóre z gatunków obecnych w ogrodzie to:[1]:

Maesa japonica. Podobne oznakowania otrzymuje każdy gatunek w ogrodzie.

Filia ogrodu w Nikkō[edytuj | edytuj kod]

W 1902 r. utworzono filię ogrodu Koishikawa w prefekturze Tochigi, w miejscowości Nikkō. Umożliwiło to prowadzenie badań specjalistycznych na roślinach górskich. Ogród ten nazywa się Ogród Botaniczny Nikkō (jap. 日光植物園 Nikkō Shokubutsu-en?). Posiada również bogaty zielnik, przechowujący ponad 1,4 mln gatunków. Księgozbiór ogrodowej biblioteki liczy około 20 tys. pozycji, głównie z dziedziny botaniki.

Ogród w Nikkō jest otwarty dla zwiedzających od godziny 9:00 do 16:30, z wyjątkiem zimy, gdy jest zamykany.

Do parku dostać się można m.in. koleją JR, wysiadając na stacji Nikkō.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]